Rodzice gotują z dziećmi

Rodzice gotują z dziećmi

Wspólne gotowanie może być świetną przygodą, nawet gdy nie jesteś mistrzem patelni i nie sięgasz po wyszukane potrawy. Poza tym to okazja, by wprowadzić dobre nawyki żywieniowe, uczyć szacunku do jedzenia, a także spędzać czas z dziećmi. Oczywiście nie da się ukryć, że gotowanie to także rewelacyjna zabawa dla wszystkich. Dzieci niezmiennie należy wprowadzić w zasady, a z czasem także angażować w coraz trudniejsze zadania, ale to od rodziców zależy, czy będą lubić spędzać czas w kuchni. To będzie procentować i w poziomie relacji, i w przyszłym życiu.

Jak zaplanować wspólne gotowanie?

Jest wiele sposobów na to, by zachęcić dzieci do gotowania i z pewnością, znając swoje maluch,y będziecie wiedzieć, co się sprawdzi najlepiej. Z pewnością trzeba się nastawić na to, że będzie więcej bałaganu, przygotowanie zajmie sporo czasu i będzie wymagać wysiłku, ale radość i oczywiście jedzenie dadzą dużo przyjemności i satysfakcji. Ciekawe inspiracje można także znaleźć w internecie na rodzice.pl. Sieć oraz liczne książki kucharskie to szereg interesujących przepisów, które można wprowadzać w życie na co dzień i na specjalne okazje. Jeśli zdecydowaliście się na gotowanie z dziećmi, wybierajcie takie receptury, które będą dla was łatwe, by przygotowywanie jedzenia było tylko przyjemnością. I to bardzo smaczną.

Wybierz gotowanie ulubionych potraw

Warto gotowanie z dzieckiem dobrze zaplanować. To nie jest miejsce na spontaniczność i improwizowanie. Zastanówcie się, co możecie razem zrobić, idźcie na zakupy, zadbaj o bezpieczne i dostosowane do małych rączek przybory do gotowania oraz uzbrój się w cierpliwość. Na początku warto sięgnąć po potrawy ulubione przez dziecko, ponieważ mamy pewność, że jedzenie też będzie się kojarzyć tylko z przyjemnością. A to przecież najlepsza motywacja. Świetnym pomysłem może być pieczenie ciasta czy ciasteczek, które rodzice i maluchy lubią. Proste przepisy są również rewelacyjną inspiracją do poszukiwania nowych smaków, a jeśli zastanawiasz się nad przeliczeniem pół kilo mąki – ile to szklanek będzie, z pewnością zarówno w książkach kucharskich, jak i w internecie znajdziesz dużo podpowiedzi i sprawdzonych kalkulatorów kulinarnych. Na wspólnym gotowaniu posiłków można spędzić bardzo kreatywny czas.

Kreatywność dzieci w kuchni

By dobrze gotować, trzeba nabrać wprawy. To także najlepsza lekcja samodzielności, a rodzice to dla najmłodszych wzory do naśladowania. Warto, by były one pozytywne. Dlatego warto zaprosić dzieci do kuchni, bo tylko własnoręcznie przygotowane posiłki są szansą na to, że wszyscy będziemy jeść zdrowiej i zaczniemy zminimalizować ilość przetworzonych potraw w diecie. Zacznij od prostych dań. Jeśli nie chcecie robić ciasta, świetną potrawą mogą być naleśniki, makarony, sałatki czy też placki ziemniaczane z patelni lub piekarnika. Dobrze jest znaleźć takie dania, które nie wymagają skomplikowanych czynności, a czas ich przygotowania nie jest bardzo długi. Świetnym pomysłem może być również pieczenie pasztetu z mięsa lub z warzyw. Z czasem gotowanie z dziećmi będzie pozwalało na wprowadzanie coraz bardziej skomplikowanych zadań, co może być ciekawym wyzwaniem i powodem do dumy. Mali kucharze zachwycają nie tylko w popularnych telewizyjnych programach, ale również w domowych kuchniach i chętnie tam spędzają czas z rodzicami. Częstowanie innych jedzeniem to wielka satysfakcja. Przy gotowaniu warto zadbać o przygotowanie bezpiecznej strefy. Do krojenia na początku wybrać drewniany czy plastikowy nóż, zainteresować malucha obieraniem warzyw i owoców, rozbijaniem jajek, dosypywaniem produktów czy ważeniem ich. Świetnie sprawdzają się także zadania dekorowania. W kuchni należy też zwracać uwagę na te elementy wyposażenia, które są gorące lub niebezpieczne.

*artykuł sponsorowany

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz