Nalewka z jarzębiny

Nalewka z jarzębiny

W domowym barku warto zawsze mieć jedną (a nawet kilka) domowych nalewek. Jedną z nich zdecydowanie powinna być nalewka z jarzębiny – świetnie smakuje, a do tego bardzo łatwo ją zrobić. Obok tej z dzikiej róży oraz z rokitnika, to jeden z tych trunków, który koniecznie warto zrobić jesienią. Z przepisem poradzi sobie dosłownie każdy – nawet ktoś, kto do tej pory nigdy nie robił nalewek.

Jak smakuje nalewka z jarzębiny?

Ta prosta nalewka z jarzębiny z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie przepadają za zbyt słodkimi trunkami. Oczywiście, jak to większość nalewek, jest słodka, jednak zdecydowanie nie należy do kategorii „ulepków”. Owoce jarzębiny nadają jej delikatnej kwasowości i cierpkości, która świetnie równoważą i balansują smak nalewki.

Na co pomaga nalewka z jarzębiny?

Warto wiedzieć, że tę nalewkę pija się nie tylko ze względu na smak, ale również ze względu na jej właściwości zdrowotne. Jarzębina jest wyjątkowo bogata w witaminę C. Dodatkowo, znajdziemy w niej także witaminę A, E oraz K.

Często poleca się ją w przypadku różnego rodzaju infekcji, nieżytów jelit oraz problemów żołądkowych. Najczęściej wykorzystuje się ja w mieszankach z innymi ziołami. Pamiętaj jednak, że jak to w przypadku każdego alkoholu, należy zachować umiar.

Kiedy zbierać jarzębinę na nalewkę?

Listopad to najlepsza pora na zbieranie owoców jarzębiny. To właśnie wtedy na drzewach znajdziesz najładniejsze, dojrzałe i intensywnie czerwone owoce. Najlepiej robić to po kilkudniowych przymrozkach. Na zbiory wybieraj miejsca, w których drzewka nie będą narażone na działanie zanieczyszczeń – oddalone od ruchliwych dróg, garaży itp.

Pamiętaj, że surowe owoce jarzębiny są trujące i bardzo gorzkie. Oba te problemy rozwiązuje temperatura – zarówno wysoka, jak i niska. Aby zneutralizować toksyny przemroź jarzębinę przez kilka dni w zamrażalniku lub obgotuj przez 5 do 10 minut. Dobrze też będzie zbierać owoce po przymrozkach.

Jak przechowywać domowe nalewki?

Domową nalewkę najlepiej przelać do szczelnie zamykanych butelek. Raczej nie polecam karafek, bo to pozwoli na szybkie odparowanie alkoholu. Aby zachować kolor, przechowuj wszystkie nalewki przechowuj w ciemnym miejscu, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Ważnym jest też, aby miejsce to miało stabilną temperaturą, dlatego odpadają różnego rodzaju półki i schowki w pobliżu piekarnika lub grzejników.

nalewka z jarzębiny
Nalewka z jarzębiny

Przepis – nalewka z jarzębiny

Składniki: nalewka z jarzębiny

  • 1 kg owoców jarzębiny
  • 900 ml spirytusu
  • 600 ml wódki
  • 600 g cukru

Jak zrobić: nalewka z jarzębiny

Owoce jarzębiny dokładnie umyj i oczyść ze wszystkich zanieczyszczeń. Następnie włóż je do zamrażalnika na 3-4 dni. Po tym czasie możesz rozmrozić owoce, a następnie zalej je niedużą ilością wrzątku (tak, aby owoce były lekko przykryte) i gotuj przez około 5 minut, aby pozbyć się goryczki.

Odcedzoną jarzębinę przełóż do dużego słoja, zasyp ją cukrem oraz alkoholem. Zakręć dokładnie i odstaw w ciemne miejsce na 3 miesiące. W pierwszych tygodniach mieszaj słojem każdego dnia, aby cukier dobrze się rozpuszczał. W późniejszych dniach mieszaj nalewkę co 4-5 dni.

Gotowa nalewka z jarzębiny nadaje się już do przecedzenia np. przez filtr do kawy lub gazę. Przelej ją do butelek, dokładnie zakręć, a następnie odstaw do dojrzewania na 5-6 miesięcy. Po tym czasie możesz cieszyć się smakiem domowej nalewki.

Zobacz też inne przepisy na nalewki

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE