Prosta szarlotka

Prosta szarlotka

To jeden z tych przepisów, które każdy powinien mieć w swoim notesie. Prosta szarlotka to wręcz idealny deser na każdą okazję. Jej zrobienie zajmuje niewiele czasu, a efekt jest zachwycający. Przepis jest na tyle nieskomplikowany, że poradzi sobie z nim nawet bardzo początkujący kucharz. Wystarczy dosłownie zmieszać składniki, wyłożyć je na blaszkę, włożyć do piekarnika i gotowe. Prościej już się nie da.

Jakie jabłka na szarlotkę nadają się najlepiej?

Jeśli zastanawiasz się jakie jabłka na szarlotkę wybrać, w pierwszej kolejności kieruj się swoim gustem. Pamiętaj, że to tobie mają smakować dlatego warto eksperymentować z różnymi odmianami, aby znaleźć te najlepsze.

Jeśli wolisz słodkie odmiany, dobrym wyborem będzie ligol, lobo lub champion. Dla fanów tych bardziej kwaskowatych, polecałabym chociażby antonówki, szarą renetę lub glostery. Jeśli zaopatrujesz się w warzywniaku, koniecznie podpytaj sprzedawcę o to, jakie odmiany poleca – zwykle to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Czym zagęścić jabłka na szarlotkę?

Uprażenie jabłek na szarlotkę może zajmować nieco czasu, zwłaszcza gdy jabłka puszczą sporo soku. W takiej sytuacji najlepszym sposobem będzie dłuższe gotowanie ich bez przykrycia, do momentu aż nadmiar płynu odparuje.

Aby szybko zagęścić masę, możesz również dodać do masy płaską łyżkę mąki ziemniaczanej, rozpuszczonej w niedużej ilości zimnej wody. Alternatywnie możesz dodać do jabłek kaszy manny, chociaż w tym wypadku wpłynie to nieco na strukturę musu jabłkowego.

Jak zrobić jabłka do szarlotki?

Zwykle przygotowanie jabłek na szarlotkę sprowadza się do przesmażenia ich z dodatkiem cukru (lub miodu) i cynamonu. Najlepiej robić to w garnku o szerokim dnie, co pozwoli na szybsze odparowanie wody.

W najszybszej wersji, możesz zetrzeć je na tarce u grubych oczkach, dzięki czemu przygotowanie masy zajmie znacznie mniej czasu. Jabłka po przesmażeniu łatwo się rozpadną i zamienią w dżem, który powinien być dosyć gęsty. Możesz też pokroić jabłka w kostkę o boku około 1 cm. Dzięki temu, szarlotka zyska ciekawą fakturę.

W jakiej temperaturze piec szarlotkę?

W tym wypadku odpowiedź jest bardzo prosta – szarlotkę należy piec w temperaturze 180 stopni przez około godzinę. Aby ciasto upiekło się równomiernie, najlepiej będzie włączyć grzankę góra-dół.

Pamiętaj, że czas pieczenia ciasta jest uzależniony od jego grubości. Zwykle zajmuje to około 50 do 60 minut, ale warto zdać się na swoje zmysły – wierzch szarlotki powinien być ładnie zrumieniony i równomiernie zezłocony.

Jaka mąka do szarlotki?

W tym przepisie wykorzystuje tradycyjną mąkę pszenną typu 500 lu 550, którą znajdziecie w niemal każdym sklepie. Możesz również sięgnąć po krupczatkę zmieszaną pół na pół z mąką pszenną, gdyż ta pierwsza jest mąką, którą najczęściej wykorzystuje się do zrobienia kruchych ciast.

Prosta szarlotka na ciepło – jak podgrzać?

Jeśli mam do wyboru ciepłą szarlotkę lub zimną, zawsze wybiorę tę pierwszą. Do tego gałka lodów i już w ogóle jestem w niebie. Oczywiście można zajadać się nią tuż po upieczeniu, jednak później warto ją podgrzać. Jak to zrobić? W tym wypadku z pomocą może przyjść chociażby mikrofalówka – wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund na podstawowym trybie, aby ciasto stało się przyjemnie ciepłe.

Możesz również podgrzać szarlotkę w piekarniku. Oczywiście nie musi być to cała blaszka. Ukrój kawałek, przełóż do niewielkiego naczynia żaroodpornego i włóż do piekarnika nagrzanego do około 100 stopni na kilka minut.

prosta szarlotka
Prosta szarlotka

Prosta szarlotka – przepis

Składniki: prosta szarlotka

Na blaszkę o rozmiarze 26cm x 23 cm

Kruche ciasto:

  • 340 g mąki pszennej
  • 250 g masła
  • 1 jajko
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 40 g cukru
  • 16 g cukru waniliowego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa jabłkowa:

  • 1,5 kg jabłek (lekko kwaskowatych)
  • 3 łyżki miodu
  • 2 łyżeczki cynamonu

Dodatkowo:

  • cukier puder do oprószenia

Prosta szarlotka – jak zrobić?

Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania kruchego ciasta umieść w misie robota kuchennego lub malaksera. W trybie pulsacyjnym zmiksuj je szybko, tak aby powstało jednolite ciasto. Zagnieć je szybko w kulkę, obwiń folią, a następnie włóż je do lodówki na przynajmniej 30 minut.

Obierz jabłka, zetrzyj je na tarce o dużych oczkach. Następnie przełóż je do dużego garnka, dodaj miód oraz cynamon i zacznij gotować na niewielkim ogniu. Jabłka powinny szybko zmięknąć i puścić sok. Gotuj do momentu aż odparuje z nich większość płynu.

Gdy jabłka lekko przestygną, wyklej spód formy, zużywając około 2/3 ciasta. Spodnia warstwa powinna mieć około 1-1,5 cm grubści. Na ciasto wyłóż jabłka, a na wierzchu szarlotki odrywane kawałki ciasta. Jeśli jest dobrze schłodzone, możesz też zetrzeć je na tarce o grubych oczkach.

Prosta szarlotka powinna się piec przez 55 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu, oprósz wierzch ciasta cukrem pudrem. Ciasto doskonale smakuje zarówno na zimno, jak i lekko podgrzane.

Zobacz też inne przepisy na ciasta

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE