Zapotrzebowanie energetyczne kobiety podczas ciąży

Zapotrzebowanie energetyczne kobiety podczas ciąży

W czasie ciąży zapotrzebowanie na mikro- i makropierwiastki, witaminy i energię zwiększa się stopniowo. Spowodowane jest to wzrostem wydatkowania energetycznego dla tworzenia w tym czasie płodu, łożyska, płynu owodniowego, błon płodowych i powiększeniem erytrocytów, osocza, gruczołów sutkowych oraz macicy, skumulowanych tłuszczów i białek. Wzrasta również koszt utrzymania nowopowstałych tkanek płodowych i matczynych.

Zapotrzebowanie energetyczne kobiety podczas ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie kaloryczne organizmu nie zmienia się znacząco w odniesieniu do okresu przed ciążą, a zapotrzebowanie na poszczególne związki pokarmowe ulega zwiększeniu. Niezbędne składniki płód czerpie z organizmu matki, dlatego konieczne jest odpowiednie żywienie przed zajściem w ciążę, jak i podczas ciąży.

W drugim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię zwiększa się o około 360 kcal w ciągu dnia, natomiast w ostatnim trymestrze o 475 kcal w odniesieniu do zapotrzebowania przed ciążą. Optymalne żywienie podczas ciąży to ponadto gromadzenie rezerw (tłuszczu, niektórych minerałów, protein, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K) w organizmie kobiety na czas laktacji. W każdym dniu dieta ciężarnej kobiety powinna zapewniać jej niezbędne składniki odżywcze oraz nie powinna być ona źródłem znacznej liczby kalorii. Kobiety z otyłością powinny w tym czasie ograniczyć podaż żywności wysokokalorycznej (słodycze, produkty typu fast food, chipsy).

Zamiast tych produktów rekomenduje się wprowadzenie pełnowartościowych posiłków. Kobiety w ciąży bardzo często są narażone na niedobory pokarmowe, dlatego poprzez należyty dobór produktów żywnościowych skuteczniej jest ich uniknąć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*