Menu Zamknij

Sos borowikowy

Koniec lata, a początek jesieni to okres, kiedy w lasach pojawiają się grzyby. Wielu z nas wówczas lubi wyprawy na grzybobranie. Wśród znanych gatunków grzybów, które zbieramy najbardziej wyszukiwane są borowiki. Sposobów na ich przyrządzenie jest wiele, a ja polecam zrobić z nich pyszny sos borowikowy. Ja robię sos borowikowy z młodych, niedużych grzybków, ponieważ nie zawierają one w sobie dużo wody. Większe okazy przeznaczam do suszenia. Grzyby najlepiej oczyścić z piasku i igliwia „na sucho”, czyli nie moczyć ich w wodzie, ewentualnie delikatnie opłukać i przekroić na pół lub w ćwiartki. Sos borowikowy świetnie smakuje z plackami ziemniaczanymi, ale można go też podawać z różnego rodzaju kluskami, kaszami lub makaronami. Taki sos może też być dodatkiem do pieczonych lub smażonych mięs. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości borowików to do przygotowania tego sosu możemy dodać inne grzyby i będzie równie dobry. Tak przygotowany sos borowikowy jest smaczny, mocno grzybowy, a przepis prosty i szybki do zrobienia.

Składniki na Sos borowikowy:

  • około 400 g borowików leśnych
  • 1 średniej wielkości biała cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 300 ml słodkiej śmietanki 30%
  • 3 łyżki masła
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • sól, pieprz
  • 1/2 pęczka natki pietruszki lub koperku
Sos borowikowy

Przygotowanie Sosu borowikowego:

  1. Grzyby oczyścić z piasku i igliwia, pokroić w mniejsze kawałki, opłukać. Pozostawić na sitku w celu odsączenia z nadmiaru wody.
  2. Cebulę obrać, pokroić w kostkę.
  3. Na większej patelni rozgrzać łyżkę oleju rzepakowego, dodać pokrojoną w kostkę cebulę. Smażyć około 2-3 minuty do lekkiego zrumienienia. Następnie na patelnię dodać obrany, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz masło. Całość wymieszać i smażyć do roztopienia masła. Kolejno na patelnię przełożyć pokrojone, umyte grzyby. Całość smażyć około 15-20 minut. W trakcie smażenia mieszać. Na patelnię wlać śmietankę, doprawić solą, pieprzem. Smażyć około 5 minut, aż sos zgęstnieje. Podczas duszenia mieszać.
  4. Gotowy sos przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Podawać z makaronem, ryżem, kaszą lub ziemniakami.
  5. Polecam wypróbować przepis na risotto z grzybami leśnymi.
Sos borowikowy
Sos borowikowy
Opublikowany wObiad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *