Ile gotować jajko na twardo

6 min read
jajka ugotowane na twardo

Poznaj mój sprawdzony sposób gotowania jajek na twardo. Są dwie metody, aby nie były podgrzewane za długo, ani za krótko. Dowiedz się ile gotować jajko na twardo i co zrobić, aby nie pękały.

Uwielbiam jajka gotowane na twardo. Pamiętam, że zawsze mama i babcia robiła je na wycieczkę do lasu podczas grzybobrania 🙂 Gotowanie jajek na twardo, jest dużo prostsze niż na miękko (zobacz ile gotować jajka na miękko). Powiecie, że wystarczy tylko kontrolować czas gotowania. Czynność może jednak sprawiać problemy. Jajka lubią pękać podczas gotowania. Postępuj zgodnie z moimi poniższymi wskazówkami i ugotuj idealne jajka na twardo.

Jajka na twardo – składniki.

Jajka powinny być w temperaturze pokojowej, aby nie pękały podczas gotowania. Kaloryczność jajek kurzych: 140 kcal w 100g.

  • dowolna ilość jajek
  • pół łyżeczki soli na 2 litry wody
  • woda do gotowania

Jak ugotować oraz ile gotować jajko na twardo?

Do ugotowania jajek potrzebować będziemy garnka oraz zegarka (ja używam minutnika w telefonie). Szerokość garnka powinna być dostosowana do ilości jaj, tak aby leżały na dnie.

Jaja powinny być oczywiście w temperaturze pokojowej. Należy wyjąć je z lodówki na minimum pół godziny przed gotowaniem. Dzięki temu nie będą pękały oraz ugotują się idealnie na twardo i bez zielonej obwódki za każdym razem.

Jajka należy także posegregować według rozmiarów, aby gotowały się równomiernie. Jeśli kupujesz sklepowe, to są już posegregowane. Wiejskie jaja od szczęśliwych kur są najczęściej różnych rozmiarów.

na zdjęciu szczęśliwe kury
Szczęśliwe kury przy domu moich rodziców.

Jeśli jajka są brudne, to należy je umyć pod bieżącą wodą przed gotowaniem. Pamiętaj by nie myć jajek, które mamy zamiar przechowywać.

Są dwie metody gotowania jajek na twardo. Pierwsza metoda polega na włożeniu jajek do zimnej wody.

Do garnka wlewam zimną wodę z kranu. Wody wlewam tyle, aby całkowicie przykryła wszystkie jajka. Następnie ostrożnie umieszczam za pomocą łyżki jajka kurze. Włączam kuchenkę na średnią moc palnika (na kuchni indukcyjnej pozycja 7 lub 8). Wsypuję sól bez mieszania.

gotuję jajka w osolonej wodzie

Obserwuję wodę w garnku. Gdy zacznie się gotować, włączam czas na przykład na telefonie. Gdy woda zacznie się gotować odliczam czas gotowania:

  • małe klasy „S” przez 7 minut,
  • średnie klasy „M” przez 8 minuty,
  • duże klasy „L” przez 9 minut,
  • bardzo duże klasy „XL” przez 10 minut.

Podczas gotowania, woda powinna lekko bulgotać, aby jajka nie podskakiwały. Cały czas gotuję bez przykrycia. Po upływie powyżej podanego czasu gotowania, przenoszę garnek z jajkami nad zlew. Wylewam wodę, a pozostałe jajka zalewam zimną wodą.

Dzięki schłodzeniu w zimnej wodzie, ścięte żółtko nie będzie nabierało zielonej obwódki, a skorupka będzie się łatwiej obierać. Jajka gotowane na twardo trzymam w zimnej wodzie przez kilkanaście sekund. Tyle czasu, aby schłodzić i w komforcie obrać ze skorupki. Nie trzymaj za długo jajek, jeśli chcesz je spożywać na ciepło np z majonezem.

  • Czas 8 minut od zagotowania się wody dotyczy klasycznej, średniej wielkości kurzych jajek rozmiaru „M” o wielkości około 6cm (mierzone od spodu do czubka jajka) i temperaturze pokojowej. Malutkie jajka klasy „S” o wielkości 5cm gotuję o minutę krócej. Duże jaj klasy „L” lub „XL” o wielkości ponad 7cm gotuję o 1-2 minuty dłużej.

Pamiętaj by nie gotować jajek dłużej niż 10 minut, gdyż będą suche w środku, stracę większość cennych enzymów. Dodatkowo zbyt długie gotowanie powoduje nietetyczną, zieloną obwódkę wokół żółtka.
Dzięki włożeniu jajek do chłodnej wody, niwelujemy ryzyko ich pękania podczas gotowania.

Druga metoda gotowania jajek na twardo bez mierzenia minut.

Do garnka wlewam zimną wodę, tak aby całkowicie przykrywała jajka i wsypuje sól. Sól zapobiega pękaniu jajek podczas gotowania poprzez zwiększanie gęstości wody. Jajka ostrożnie wkładam za pomocą łyżki do garnka z zimna wodą. Zagotowuję wodę z jajkami na średnim ogniu. Gdy woda zacznie wrzeć, wyłączam ogień i pozostawiam garnek z jajkami na kuchni do ostygnięcia przez okres 30 minut. Po tym czasie wyjmuję jajka z wody. Jajka umieszczam na kilkanaście sekund w chłodnej wodzie. Opisana metoda wymaga więcej czasu oczekiwania na uzyskanie jajek na twardo. Zyskujemy jednak czas na stanie i pilnowanie gotujących się jajek. Nie trzymaj jajek dłużej w wodzie, gdyż białko nasiąknie wodą i będzie się źle obierać.

Wskazówki do gotowania jajek.

  • Czas gotowania jajek zależy przede wszystkim od ich wielkości.
  • Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Dzięki temu za każdym razem będą miały zbliżony czas gotowania i przede wszystkim nie będą podatne na pękanie.
  • Jaja mogą pękać, gdy umieścimy ich za dużo w garnku i obijają się o siebie.
  • Zbyt mocno gotująca się woda także wpływa na pękanie jajek.
  • Dodatek soli do gotującej się wody sprawia, że podnosi się gęstość cieczy. Zapobiega to wypływaniu białka podczas ewentualnego pęknięcia. Sól podnosi także nieznacznie temperaturę wrzenia wody.
  • Jeśli zależy mi na tym, aby żółtko było w środku jajka, to po 2 minutach od zagotowania wody ostrożnie obracam jajka za pomocą łyżki. Dzięki temu podczas procesu ścinania się białka i żółtka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że żółtko ustawi się w samym centrum jajka.
  • Nie gotuj za długo (powyżej 10 minut) jajek na twardo. Będą wówczas kruche, suche i wytworzy się wokoło żółtka nieestetyczna, zielonkawa smuga.
  • Im świeższe jajka, tym trudniej się je obiera. Dotyczy to szczególnie jajek wiejskich od szczęśliwych kur.

Podsumowanie.

Obie metody mają swoje plusy i minusy. Jeśli zależy mi na szybkości to korzystam z pierwszego sposobu. Natomiast przy dużej ilość prac w kuchni korzystam z drugiej metody. Mam nadzieję, że od teraz za każdym razem ugotujesz idealnie jajko na twardo. Bardzo często wykorzystuję je w swojej kuchni. Począwszy od tradycyjnych jajek z majonezem poprzez jajka faszerowane, a skończywszy na pastach jajecznych, sałatkach i dodatkach z zupy.

Pieczeń rzymska to jedna z popularniejszych potraw wielkanocnych z wykorzystaniem jajka ugotowanego na twardo.

Sprawdź także jak zrobić jajko na miękko w koszulce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *