Pielmieni – pyszne, soczyste pierożki zrobione z farszu z surowego mięsa, które po ugotowaniu jest nasączone przyjemnym, lekkim bulionem. Można je zjeść wprost wyjęte z wody, albo podać w rosole.

Czas: 50 minut

Poziom trudności: Nie za trudne

Liczba porcji: 2 duże

pielmieni

Przepis jest prosty. Każdy kto potrafi ulepić pierogi powinien zrobić pielmieni, bo to szczególny rodzaj pierogów,

Ja sam zdecydowałem się zrobić pielmieni, dlatego że niedawno byliśmy w Suwałkach, w słynnej Kuchni Tatarskiej Alika. Agnieszka chciała zamówić pielmieni, ale niestety już „wyszły”. Po powrocie do Warszawy postanowiłem je ugotować.

Pielmieni to coś w rodzaju uszek. W języku fińskiego ludu Komi oznacza „chlebowe ucho”. Lepsza, właściwsza nazwa byłaby „uszko”:) Pielmieni to pierożki na jeden kęs, dlatego nie mogą być za duże. Szukając przepisu na pielmieni trafiłem na wpis Ania gotuje, która zaleca, żeby pierożki wycinać z krążków ciasta o średnicy 5 cm. To mniej więcej tyle ile ma szklanka. I faktycznie jest to dobry wymiar, Pierożki są małe, zgrabne, w sam raz do zjedzenia.

Jak je zrobić? Ciasto na pielmieni powinno być elastyczne, żeby łatwo zawinąć w nie nadzienie. Dlatego proponuję przygotować ciasto na pierogi według poniższej receptury, z użyciem bardzo gorącej wody. Ciasto jest gładkie i elastyczne.

Jeśli chodzi o farsz do pielmieni, to opcji jest tu całe mnóstwo. Przede wszystkim trzeba użyć mięsa surowego. Najlepiej różnych rodzajów. Popularny zestaw to wołowina i wieprzowina – pół na pół. Ja użyłem mięsa z indyka zamiast wieprzowiny.

Ważnym dodatkiem do masy mięsnej jest bulion, który sprawia, że farsz po ugotowaniu jest luźny i miękki. Jeśli nie masz bulionu, dodaj wody. No, ale aromatyczny bulion jest lepszy.

I ostatnia sprawa: farsz do pielmieni trzeba solidnie wyrobić, najlepiej ręką, żeby składniki dobrze się połączyły.

Pielmieni można ugotować, jak klasyczne pierogi w wodzie, lub w rosole. Moim zdaniem ten drugi sposób sprawia, że są jeszcze smaczniejsze. Farsz i pierożki nasiąkają bulionem, zaś rosołek nabiera smaku farszu.

Polecam inne przepisy kuchni kresowej, jakie niedawno wrzuciłem na bloga:

Manty – tatarskie pierożki

Kakory – pieczone pierogi

Soczewiaki – wegetariańskie pieczone pierogi

 Zupa soljanka

Składniki:

Ciasto na pierogi

  • 250 g mąki (użyliśmy mąki typ 650) – 1 szklanka
  • 125 ml gorącej wody – pół szklanki
  • 2 łyżki oleju
  • Duża szczypta soli

Farsz

  • 100 g mielonej wołowiny
  • 100 g mielonego indyka (lub wieprzowiny)
  • 1 żółtko 
  • 1 mała cebula
  • 1 ząbek czosnku 
  • 1 łyżka oleju
  • 4 łyżki bulionu lub wody
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu

Przygotowanie:

Krok 1

Przesyp mąkę do misy, dodaj sól. Wlej połowę wrzątku i olej, wymieszaj w mąkę. Potem stopniowo dolewaj wodę, aż mąką wchłonie wilgoć. Przełóż na blat i zagniataj aż powstanie miękkie, elastyczne ciasto. Zawiń w folię i odstaw na pół godziny.

Krok 2

W tym czasie przygotuj farsz. Bardzo drobno posiekaj cebulę. Rozgrzej na patelni łyżkę oleju, wysyp na niego cebulę. Smaż na średnim ogniu aż cebula zmięknie – 5-7 minut. Dodaj drobno posiekany ząbek czosnku. Smaż jeszcze minutę. Zdejmij z ognia.

Krok 3

Przełóż mięsa do misy. Dopraw solą i pieprzem, wbij żółtko, dodaj cebulę i czosnek, wlej bulion (lub wodę) i wyrabiaj, najlepiej ręcznie, kilka minut aż składniki dobrze się połączą.

Krok 4

Rozwiń ciasto z folii. Podziel na cztery części. Weź jeden kawałek (resztę ciasta przykryj) i bardzo cienko rozwałkuj. Wytnij krążki o średnicy 5 cm.  Na środek każdego krążka wykładaj mięsny farsz. Zlep brzegi.

Krok 5

Zagotuj w garnku bulion (lub wodę), włóż do płynu pierożki. Gotuj na wolnym ogniu 5 minut. Podawaj.

Smacznego!