sobota, 18 września 2021

Piernik z gruszkami

Dzień dobry, kto mówił, że pierniki jada się tylko na święta ? Mam dla Was przepis na piernik z gruszkami, ależ on smaczny :) Ja uwielbiam pierniki, na jesień jest idealny :)


Składniki:
- 1 opakowanie piernika Kętrzyński (750 g),
- 2,5 szklanki wody,
- 2/3 szklanki oleju,
- 3 łyżki kakao.

Polewa:
- ok. 5 łyżek wody,
- 4 łyżki cukru,
- 3 łyżki kakao,
- ok. 100 g masła.

Dodatkowo:
- 3 gruszki+sok z cytryny.

Wykonanie:
Ciasto Kętrzyński mieszamy z wodą i olejem oraz kakao, dodajemy. Mieszamy dokładnie, odstawiamy na 15 min. Blaszkę keksówkę smarujemy masłem i oprószamy bułką tartą. Wylewamy odrobinę ciasta. Gruszki obieramy ze skórki, skrapiamy sokiem z cytryny wkładamy na ciasto, dolewamy resztę ciasta pomiędzy gruszki. Wstawiamy do pieczenia na ok. 90 min. 180stopni (po godzinie pieczenia sprawdzamy patyczkiem), pieczemy do suchego patyczka. Wyjmujemy ciasto, studzimy. Następnie wyjmujemy delikatnie z blaszki na kratkę. Polewamy polewą. 

Polewa:
Masło roztapiamy na małym ogniu, dodajemy wodę, cukier, następnie po 1 łyżce kakao. Dokładnie mieszamy, dodając kolejne łyżki kakao. Ma być dość rzadka konsystencja. Piernik Polewa dość długo zastyga, najlepiej kroić na drugi dzień.

**********************************************************************************************************
lub możemy zrobić sami piernik przepis tutaj:

Składniki:
- 1 szklanka miodu (użyłam wielokwiatowego),
- 3 szklanki mąki pszennej,
- 100 g masła,
- 1 opakowanie przyprawy korzennej do piernika (ok. 20 g ew. więcej/do smaku),
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 płaska łyżka sody oczyszczonej,
- 2 łyżki brązowego cukru (do zrobienia karmelu),
- 2 łyżki ciemnego kakao,
- 4 jajka,
- 1 szklanka cukru drobnoziarnistego,
- 1 szklanka mleka (użyłam 2%),
- szczypta soli.

Wykonanie:
Mąkę przesiewamy wraz z sodą oczyszczoną do miski. Z brązowego cukru robimy karmel. Na suchą patelnie wrzucamy 2 łyżki brązowego cukru, czekamy aż rozpuści się tworząc jasno brązowy/bursztynowy kolor. Odstawiamy z nagrzanego palnika, aby nie zrobił się czarny kolor i gorzki smak. Z powstałego karmelu (dosłownie ze środka, z najjaśniejszego koloru) 1 łyżkę karmelu dodamy do miodu. Miód, masło, przyprawę do piernika, cynamon oraz karmel przekładamy do garnuszka, gotujemy na małym ogniu do połączenia się składników, nie zagotowujemy. Następnie odstawiamy z palnika, studzimy. Do ostudzonej masy dodajemy po kolei: cukier, mleko, kakao, jajka, mąkę z sodą, szczyptę soli. Składniki dodajemy po dokładnym wymieszaniu każdego poprzedniego składnika. Mieszałam wszystko ręcznie, dość energicznie, drewnianą łyżką. Ciasto wylewamy do blaszki - keksówki wysmarowanej masłem i oprószonej mąką pszenną. Wymiary mojej blaszki to 9 x 28 cm mierząc od dołu, ku górze ma 12 x 31cm. Piernik pieczemy ponad 1 godzinę w temperaturze 180ºC do "suchego patyczka". Wyjmujemy z piekarnika, studzimy na kratce. Na przestudzony piernik polewamy polewą. Kroimy po zastygnięciu polewy.


Post powstał przy współpracy z marką "Kętrzyński" https://ketrzynski.pl/ #kętrzyński IG @majonez_ketrzynski - www.instagram.com/majonez_ketrzynski Wszystkie produkty marki Kętrzyński dostępne są na www.sklepwegorzewo.pl oraz w niektórych marketach Stokrotka, Auchan, Carrefour.

















2 komentarze:

  1. fantastyczny przepis, kocham pierniki, ale często wychodziły mi za suche, a ten jest przyjemnie wilgotny i miękki :D znalazłam w odmętach szafek przyprawę korzenną do kawy i piernika, dałam całość bo niewiele zostało i wyszło super :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za odwiedzenie mojego bloga. Miło mi będzie jak zostawisz swój komentarz :) An@Mari