środa, 18 sierpnia 2021

Torcik z borówką amerykańską

Lato chyba powoli się kończy, przynajmniej taką mamy pogodę za oknem która zniechęca i przypomina bardziej jesień. Na pocieszenie mam letni torcik z galaretką i borówką, niebo w buzi ;)




Składniki:
- 1 opakowanie Babka cytrynowa Kętrzyński,
- 2 jajka,
- 1/2 szklanki wody,
- 7 łyżek oleju,
- 4 duże łyżki dżemu z czarnej porzeczki,
- 1 galaretka agrestowa, 
- 2 galaretki niebieskie,
- 500 g serka mascarpone, 
- 400 g. borówki amerykańskiej, 
- beziki i chmurki z masy cukrowej  do ozdoby.

Wykonanie:
Ciasto:
Opakowanie babki wsypujemy do misy miksera, dodajemy, jajka i wodę miksujemy ok 10 min. Na koniec dodajemy olej. Piekarnik rozgrzewamy do 180stopni. Ciasto wylewamy do tortownicy średnicy 20cm. na papier do pieczenia. Pieczemy ok. 40 min. - do suchego patyczka. Wyjmujemy, studzimy. Przekrajamy na 3 blaty (użyłam tylko 2, 1 blat możemy użyć do czegoś innego np. pokruszyć i zrobić cake pops).  Galaretkę agrestową mieszamy z 1/2 szklanki wrzątku, po ostudzeniu wkładamy do lodówki do stężenia. Po całkowitym zastygnięciu kroimy w kostkę. Pierwszą niebieską galaretkę rozrabiamy w 1 szklance wrzątku (na gorę ciasta), drugą galaretkę niebieską mieszamy z 1/2 szklanki wrzątku (używamy do masy z mascarpone). Obie galaretki studzimy. Do galaretki z mniejszą ilości wody dodajemy 1-2 łyżki serka mascarpone, mieszamy a następnie wszystko łączymy z serkiem. Mieszamy. Blat ciasta smarujemy ok. 2 łyżki dżemu, następnie wylewamy stopniowo masę z mascarpone, pomiędzy wrzucamy pokrojoną w kostkę zieloną galaretkę i część borówek. Przykrywamy drugim blatem. Wkładamy ciasto do lodówki do stężenia. Następnie drugą niebieską galaretkę wkładamy do lodówki do tężenia. Drugi blat smarujemy dżemem. Wrzucamy borówkę, na owoce wylewamy tężejącą galaretkę. Wkładamy ponownie do lodówki do całkowitego stężenia torciku. Dla bezpieczeństwa kroimy na drugi dzień. Ozdabiamy pokruszonymi bezikami, chmurkami wyciętymi z masy cukrowej. 

Wskazówka:
Do złożenia torciku użyłam małej, ale wysokiej tortownicy i folii rantowej. Możemy użyć także rantu cukierniczego. Do krojenia najlepiej użyć noża zamoczonego we wrzątku.

możemy też użyć przepisu na prosty biszkopt:
Biszkopt biały:
- 5 białek,
- 5 żółtek,
- ok. 1 szklanki mąki tortowej,
- 3/4 szklanki cukru (drobnoziarnistego do wypieków),
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 5 łyżek oleju,
- szczypta soli.
5 białek ze szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo cukier, ciągle mieszając. Dodajemy żółtka i powoli wsypujemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Mieszamy na niskich obrotach sprawdzając konsystencję ciasta, aby nie była zbyt zbita i za gęsta (może okazać się, iż wystarczy wsypać tylko pół szklanki mąki). Na koniec dodajemy 5 łyżek oleju. Delikatnie mieszamy. Wylewamy ciasto do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Do nagrzanego piekarnika wkładamy ciasto, pieczemy w 180° ok. 20-30 min. (użyłam opcji góra-dół). Ciasto ma być ładnie zarumienione, a drewniany patyczek (do sprawdzenia) suchy. Kolejną ważną czynnością jest (od razu po upieczeniu!) odwrócenie blaszki z upieczonym ciastem "do góry nogami" (odwróciłam je na prostokątne szkoło hartowane do pieczenia). Ciasto leży sobie odwrócone na szkle/desce do krojenia i stygnie. Po ok. 45 min. odwracamy tortownicę. Odkrawamy ciasto dookoła od blaszki. Po całkowitym ostudzeniu biszkopt przekrajamy w poziomie na 2-3 równe blaty.


Post powstał przy współpracy z marką "Kętrzyński" https://ketrzynski.pl/ #kętrzyński IG @majonez_ketrzynski - www.instagram.com/majonez_ketrzynski Wszystkie produkty marki Kętrzyński dostępne są na www.sklepwegorzewo.pl oraz w niektórych marketach Stokrotka, Auchan, Carrefour.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za odwiedzenie mojego bloga. Miło mi będzie jak zostawisz swój komentarz :) An@Mari