Rogaliki drożdżowe z jagodami

Rogaliki drożdżowe z jagodami. Kupiłam pyszne, słodkie jagody z myślą, że z części upiekę ciasto z jagodami i kruszonką, oraz drożdżowe rogaliki z jagodami. 1 łyżeczka jagód starcza na nadzienie do 1 rogalika. Rogaliki z jagodami, sezonowe, małe, pyszne, domowe! Można też upiec Rogaliki drożdżowe ze śliwkami , rogaliki z domowymi powidłami śliwkowymi, z cytrynowym lukrem. Smaczne.
rogale z jagodamirogale z jagodami

Akurat jest u nas mój tata, który uwielbia moje wypieki, więc było czym ugościć gościa.

Składniki na 16 rogalików z jagodami:

20 g drożdży świeżych lub 8 g drożdży suchych
½  szklanki letniego mleka
½ szklanki cukru
szczypta soli
40 g masła, (roztopionego i przestudzonego)
1 jajko (miałam 2 żółtkowe)
2 szklanki mąki pszennej
250 g jagód + cukier, jagody z 2-3 łyżkami cukru, i 1 płaską łyżeczką mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w odrobinie wody, chwilkę przesmażamy w rondelku aż jagody trochę zgęstnieją.

Lukier cytrynowy: sok z połowy cytryny + cukier puder w takiej ilości by lukier stał się lejący. Cukier puder ucieramy z sokiem z cytryny i lukrujemy wystudzone rogaliki.

(szklanka o poj. 250 ml)

Przepis na najlepsze rogaliki z jagodami i lukrem. Mąkę pszenną mieszamy z suchymi drożdżami. Dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy, pod koniec dodając roztopione masło. Wyrabiamy ciasto, tak długo, aby było elastyczne i miękkie. Formujemy z niego kulę, wkładamy do oprószonej mąką miski, przykrywamy ściereczką  i odstawiamy na kwadrans do nagrzanego piekarnika do 50 stopnic C do lekkiego wyrośnięcia.

Ciasto wałkujemy na grubość ok. 5 mm i nadajemy mu kształt prostokąta. Kroimy wzdłuż na pół, a następnie w trójkąty, mi wyszło 16 trójkątów. U podstawy każdego trójkąta kładziemy łyżeczkę jagód,  zwijamy od najszerszej części, czubek trójkąta musi znaleźć się pod spodem, nadając formę rogalika. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy na nią przygotowane rogaliki. Pieczemy w temp. 180 stopni 10 minut ( na funkcję ciasta), wyłączamy, ale zostawiamy rogaliki na kolejne 10-15 minut aż się zarumienią. Wyjmujemy z piekarnika. Po upieczeniu, ostudzone rogale lukrujemy cytrynowym lukrem. Ja uwielbiam rogaliki drożdżowe jako słodki dodatek do kawy z mlekiem.

Smacznego. Nic nie przebije domowych rogali z jagodami.
rogale z jagodami

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *