Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sok z malin

Sok z malin

Domowy sok z malin to pyszny i zdrowy pomysł na maliny świeże lub mrożone. Przepis jest bardzo prosty, a do tego sok malinowy szykuje się naprawdę błyskawicznie. 

- tylko 3 składniki
- super smaczny sok na zimę
- dokładny przepis krok po kroku

Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania łącznie: 10 minut
Liczba porcji: około 750 ml soku

Kaloryczność kcal: 28 w 10 ml soku
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 1 kg świeżych malin
  • 400 g cukru - biały lub trzcinowy
  • 1 cytryna - świeżo wyciśnięty sok

Sok malinowy

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyte słoiki: 3 sztuki o pojemności 250 ml każdy

Z podanej ilości składników otrzymałam około 750 ml soku malinowego. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Sok z malin gotowy jest do użycia od razu po zrobieniu i zamknięciu go w słoikach. Można go zrobić zarówno z malin świeżych, jak i z tych mrożonych. 

Sok z malin, 1

Sok z malin, 2

Sok z malin przepis 

Zacznij od wybrania dojrzałych oraz nieuszkodzonych i nie zepsutych malin. Mój przepis bazuje na malinach o wadze: 1 kilogram . Możesz śmiało podwoić, czy nawet potroić ilość owoców. Pamiętaj jednak o tym, że potrzebujesz wówczas przygotować więcej słoików oraz cukru i soku z cytryny. Świeże maliny delikatnie umyj pod zimną i bieżącą wodą. Jeśli masz maliny mrożone, to tylko wyjmij je wcześniej z zamrażarki i umieść w garnku, by naturalnie się rozmroziły. 

Sok z malin, 3

Do garnka z malinami wsyp 400 gramów zwykłego cukru (puder, drobny lub nawet grupa rafinada). Cukier biały można zamienić na cukier trzcinowy lub ewentualnie erytrol. Możesz zamieszać maliny z cukrem i odstawić na 2-3 godziny, by maliny puściły jak najwięcej soku, a cukier przynajmniej częściowo się rozpuścił. W ten sposób skracasz czas potrzebny na podgrzewanie i gotowanie malin na sok. Można też ugnieść lekko maliny z cukrem przy pomocy drewnianej łyżki, by powstała papka z malin i cukru. Nie trzeba wówczas czekać, aż owoce same puszczą sok. 
Sok z malin, 4

Garnek z malinami i cukrem umieść na kuchence i ustaw trochę niższą niż średnia moc palnika. Mieszaj całość przy pomocy drewnianej łyżki. Od zagotowania do wyłączania palnika nie powinno minąć więcej niż 10 minut. W tym czasie cukier powinien się całkowicie rozpuścić, a owoce puścić cały sok.

Całą zawartość garnka przecedź do drugiego garnka przez większe i gęste sitko. Sitko musi być na tyle gęste, by nie przepuściło pestek z malin. Rozcieraj bardzo dokładnie pulpę ze skórek i pestek, by cały gęsty sok przelał się do nowego garnka. Polecam na koniec przełożyć pulpę na podwójnie złożoną i czysta gazę i wycisnąć resztę gęstego soku. Do garnka z sokiem z malin wlej teraz sok wyciśnięty z jednej, soczystej cytryny. 

Porada: Nie wyrzucaj pulpy ze skórek i pestek. Możesz ją wykorzystać na kilka sposobów. Aby zrobić kompot z resztek na sok malinowy zagotuj pulpę z litrem wody, a następnie przecedź kompot z wykorzystanych skórek i pestek. Do kompotu dodaj dwie łyżki soku z cytryny i ewentualnie listki świeżej mięty. Jeśli masz ochotę na napój malinowy, to do naczynia z pulpą wlej litr ulubionej wody butelkowanej a następnie przecedź płyn z wykorzystanych skórek i pestek. Do napoju dodaj dwie łyżki soku z cytryny. Można też dodać kostki lodu, plasterki cytrusów i listki mięty. Jeśli do naczynia z pulpą wlejesz pół szklanki przegotowanej, ale zimnej wody, a następnie przecedzisz płyn z wykorzystanych skórek i pestek, to taki sok możesz dodawać do wódki z lodem.

Sok z malin, 5

Przygotowałam trzy czyste słoiczki o pojemności około 250 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 750 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.

Cały odcedzony sok z malin z dodatkiem soku z cytryny ponownie zagotuj, a następnie jeszcze wrzący przelewaj do przygotowanych słoiczków i od razu mocno je zakręcaj. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni. Słoiki odwracaj do góry dnem i zostaw tak na 10 minut. Słoiki można dodatkowo otulić ręcznikiem, (by wolniej się studziły). Po 10 minutach odstaw je do "normalnej" pozycji, ale cały czas trzymaj pod ręcznikiem, aż do całkowitego przestudzenia. Po przestudzeniu wszystkie zakrętki powinny się zassać. Pasteryzacja nie jest potrzebna. W razie potrzeby podaję jednak jak to zrobić.

Pasteryzacja na dwa sposoby. Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada:

1. Pasteryzacja słoików w piekarniku

Dobrze zakręcone słoiki (gorące) umieść w piekarniku nagrzanym do 110 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 15 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać/odbijać. Jeśli w piekarniku umieszczasz ostudzone już słoiki, to umieść je w zimnym piekarniku i dopiero zacznij nagrzewać piec do 110 stopni. Czas pasteryzacji odliczasz od nagrzania się piekarnika, ale pasteryzację skracasz do 10-12 minut. 

2. Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą

Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 15 minut.

Sok z malin, 6

Sok z malin, 7

Słoiki z domowym sokiem malinowym wynieś do ciemnej i suchej piwniczki lub też do innego zacienionego i chłodnego miejsca i trzymaj tak śmiało przynajmniej do kolejnego sezonu. Jeśli któryś ze słoików nie zassał się, to odłóż go do lodówki i używaj na bieżąco. Jeśli nie masz piwniczki, to nic się nie martw, ponieważ słodkie przetwory są bardziej "odporne" na przechowywanie ich w cieplejszych pomieszczeniach. Wystarczy zatem i zwykła szafka w kuchni.

Domowy sok malinowy można rozcieńczać z wodą lub dodawać do herbaty. Sok z malin będzie świetnym dodatkiem do naleśników na słodko oraz wszelkich placków i racuszków. Można stosować go jako dodatek do owocowych deserów w pucharkach, do lodów czy, też serników na zimno. 

Smacznego!

Średnia 4.9 / 5 (532 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sok z malin

Bardzo gorąco polecam ten przepis na sok z malin. Aby zrobić domowy sok z malin na zimę nie musisz mieć specjalnego sprzętu, czy też butelek do przelewania gotowego soku. Sama sok z malin domowej roboty zamykam zazwyczaj w małych słoiczkach, ponieważ znacznie łatwiej jest mi go potem używać i przechowywać. Domowy sok z malin robię zazwyczaj w szczycie sezonu na maliny, czyli latem. Maliny są wówczas najtańsze i najpyszniejsze. Nie znaczy to, że sok malinowy można robić tylko latem. Kiedy mam zaplanowany jakiś wyjazd, to bardzo często tylko mrożę latem maliny, a np. na jesieni rozmrażam je i robię sok z malin. Warto zatem wiedzieć, że sok z malin mrożonych jest prawie tak samo zdrowy i smaczny, jak ten szykowany ze świeżych malin. Wiele osób ostatnio pytało mnie o to jak zrobić sok z malin, więc postanowiłam pokazać Wam mój ulubiony i najprostszy przepis na sok z malinowy. Na sok z malin przepisy są bardzo różne, ale i podobne jednocześnie. Zazwyczaj różnią się one tylko ilością użytego cukru. Zazwyczaj na sok z malin przepis zawiera tylko cukier i maliny, ale niektórzy dodają jeszcze wodę. Przy okazji polecam też mój przepis na sok z buraka, który jest bardzo zdrowy i pyszny. Rewelacyjny i wart wypróbowania jest również mój sok z aronii. A jeśli wolisz wypieki z malinami, to polecam mój przepis na wilgotne i puszyste ciasto z malinami. Mam jeszcze coś dla smakoszy dobrych nalewek. Nalewka z malin należy do tych najbardziej popularnych na moim Blogu Kulinarnym. Polecam też przepis na kompot z wiśni, który szykujemy zawsze w lipcu. Wypróbuj też przepis na sernikobrownie z malinami

Sok malinowy

Mój sok malinowy przepis nie zawiera dodatkowej wody, za to lubię dodawać do niego świeżo wyciskany sok z cytryny. Na sok malinowy przepisy są zatem dość podobne. Pojawiają się jednak różne pytania i wątpliwości. Gdyby tak nie było, to nie widziałabym pytań w stylu: sok z malin jak zrobić, czy też: sok z malin ile cukru oraz: jak zrobić sok malinowy. Przy idealnej pasteryzacji można zrobić i sok z malin bez dodatku cukru. Ja jednak dodaję cukier i jest to zazwyczaj cukier zwykły. Aby sok z malin miał najwięcej zdrowotnych właściwości zalecam jak najkrótszą obróbkę termiczną. Sok malinowy ma dużo właściwości prozdrowotnych. Pomaga zwalczać przeziębienia. Zawiera olejki eteryczne, które mają wpływ na zbijanie temperatury. Sok malinowy zawiera dużo witamin, które pozytywnie wpływają na ogólne zdrowie każdego z nas. Sama zazwyczaj rozcieńczam taki domowy sok malinowy dość dużą ilością wody do której dodaję jeszcze sporo świeżo wyciskanego soku z cytryny, limonki lub pomarańczy. Zimą dodaję taki sok malinowy do herbat. Odrobina soku malinowego na placki lub naleśniki też jest super. Zapraszam zatem po mój przepis na domowy sok malinowy i życzę smacznego.