Ciasto Maxi King bez pieczenia

Ciasto Maxi King bez pieczenia

Z pewnością doskonale znacie to uczucie: nachodzi was ochota na coś słodkiego, ale temperatura za oknem( a może po prostu wasz humor?) zdecydowanie wyklucza uruchomienie piekarnika lub też w ogóle spędzanie w kuchni długich godzin.

Ostatnio zmagałam się dokładnie z takim problemem. Wybór jednogłośnie padł na ciasto bez pieczenia. Tylko jakie? Kubki smakowe domagały się nie tylko słodkości, ale i nowości, tymczasem pomysłów brakowało. Na szczęście z pomocą przyszły mi przepisy.pl – przypomniały mi o przepisie, który już dawno chciałam przetestować, a jednak nigdy nie miałam ku temu okazji.

Okazało się, że ciasto maxi king bez pieczenia jest nie tylko bajecznie proste, ale również idealnie sprosta apetytom nawet największych łasuchów. Zdecydowanie należy do tych słodkich deserów, jednak gorzka czekolada i orzechy mogą je dobrze zbalansować. Z resztą przekonajcie się sami! Zdecydowanie jest to przepis, który warto przetestować.

Ciasto Maxi King: jakich herbatników użyć?

Robiąc to proste ciasto bez pieczenia, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wybieranych przez nas składników. Nie ma ich wiele, dlatego nawet drobna wpadka może w znaczący sposób rzutować na finalny efekt.

Jak w większości ciast bez pieczenia, kluczową rolę odgrywają herbatniki, które trzymają wszystkie elementy razem i pozwalają stworzyć ładne warstwy. Co więcej, herbatniki wciągają nadmiar wilgoci z kremów, spajając ze sobą wszystkie warstwy.

Które sprawdzą się najlepiej? W tym wypadku warto zdać się na własny gust, bo mówiąc najkrócej powinny być one po prostu smaczne. Osobiście bardzo lubię ciasteczka o lekkim, maślanym aromacie i najczęściej staram się ich używać.

W tym przepisie wykorzystuję zarówno jasne jak i ciemne herbatniki, jednak jest to podyktowane głownie względami wizualnymi. Możesz użyć ciasteczek w tym samym kolorze – samych jasnych lub wyłącznie tych kakaowych. Za każdym razem osiągniesz nieco inny efekt, jednak ciasto wciąż pozostanie pyszne.

Czym zastąpić krem mleczny w cieście?

Tym razem zdecydowałam się przygotować ciasto bez pieczenia z kremem maślano-mlecznym, do którego zrobienia będziecie potrzebować mleka w proszku. Dzięki niemu masa nabiera lepszej konsystencji i bardzo charakterystycznego, delikatnego aromatu. Pamiętaj jednak, że krem musi być miksowany stopniowo, a wszystkie składniki dodawane etapami, gdyż w przeciwnym razie masa może się rozwarstwić.

A co jeśli nie chcesz używać mleka w proszku? W tym wypadku możesz przygotować nieco zmodyfikowany krem np. ten który znajdziesz w przepisie na proste ciasto bez pieczenia. Równie dobrze sprawdzi się masa na bazie serka mascarpone z ciasta Biały Lion lub krem budyniowy z ciasta Bananowa krówka

Jakiego kajmaku użyć, robiąc ciasto Maxi King?

Za słodycz tego ciasta odpowiada przede wszystkim masa kajmakowa, która tworzy środkową warstwę. W takim wypadku najczęściej sięgam po masę krówkową w puszce, którą można kupić niemal w każdym sklepie. Możecie również poeksperymentować z jej smakiem – czasem na sklepowych półkach można znaleźć takie masy np. o smaku czekoladowym lub orzechowym. Zwłaszcza ta druga sprawdzi się tutaj bardzo dobrze.

Można też podejść do sprawy ambitnie, przygotowując taką masę samodzielnie. W tym celu puszkę z mlekiem skondensowanym należy przez kilka godzin gotować na niewielkim ogniu w garnku wypełnionym wodą. Wersja zdecydowanie dla cierpliwych, jednak warto pamiętać o tym, że masę krówkową można zrobić także w ten sposób.

Polewa czekoladowa do ciasta – jak ją zrobić?

Wiele osób miewa problemy z przygotowaniem polewy do ciast, jednak przy odrobinie wprawy można robić ją niemal z zamkniętymi oczami.

Przygotowując polewę mamy co najmniej kilka możliwości. Jeden z najbardziej podstawowych przepisów zakłada użycie kakao oraz masła, które po wystudzeniu zastygną, tworząc dosyć cienką warstwę. Czasem ubijam taką polewę przy pomocy trzepaczki, dzięki czemu masa szybciej stygnie i zyskuje nieco puszystości.

Polewę do ciast można zrobić także na bazie czekolady oraz słodkiej śmietanki. Ponieważ Maxi King należy do ciast słodkich, zdecydowałam się na użycie czekolady gorzkiej, która nieco zrównoważy słodycz kremu mlecznego i kajmaku.

Jakie orzechy najlepiej sprawdzą się w cieście Maxi King?

Przygotowując to ciasto najczęściej sięgam po orzeszki ziemne, które są niedrogie i bardzo łatwo dostępne. Kupując je, należy koniecznie poszukać tych niesolonych, gdyż w przeciwnym razie przygotowanie ciasta może zamienić się w małą katastrofę.

Warto pamiętać, że fistaszki nie są w tym wypadku jedynym wyborem. Równie dobrze sprawdzą się tutaj chociażby orzechy laskowe, włoskie lub też inne, które akurat masz pod ręką. Aby uzyskać jeszcze ciekawsze efekty, możesz zmieszać ze sobą kilka rodzajów orzechów, które wcześniej uprażysz razem na suchej patelni.

Z jakim wyprzedzeniem należy zrobić ciasto Maxi King bez pieczenia?

Jak większość ciast bez pieczenia, ciasto Maxi King potrzebuje nieco czasu, aby odpowiednio stężeć. Właśnie z tego względu warto zrobić je z odpowiednim wyprzedzeniem. Najczęściej przygotowuję je dzień przed planowanym serwowaniem, tak aby ciasto mogło spędzić w lodówce minimum 8-12 godzin. Po tym czasie nadaje się się już do krojenia, jednak najlepsze jest po 24 godzinach od przygotowania.

W tym czasie zarówno krem mleczny, jak i masa kajmakowa mają szansę odpowiednio się ściąć, a herbatniki wciągną wilgoć, mięknąc i spajając całe ciasto.

Jak długo ciasto bez pieczenia wytrzyma w lodówce?

Jednym z niewątpliwych atutów tego ciasta jest to, że może ono wytrzymać w lodówce nawet kilka dni. Nawet jeśli nie zjecie go od razu z gośćmi, bez większego problemu przechowasz je bez wpływu na jego smak lub konsystencję.

Bardzo ważnym jest, aby przechowywać je w foremce lub pojemniku, który zapobiegnie rozjeżdżaniu się warstw. Dobrze też, jeśli będzie on szczelnie zamykany, tak aby ciasto nie przesiąknęło zapachami innych potraw i produktów, przechowywanych w lodówce. Tak zabezpieczone ciasto będzie nadawać się do zjedzenia nawet przez tydzień.

Ciasto Maxi King bez pieczenia

Przepis na ciasto Maxi King bez pieczenia

Składniki na ciasto Maxi King bez pieczenia

Na foremkę o wymiarach 23cm x 20cm

Na ciasto:

  • ok. 300 g jasnych herbatników
  • 125 g herbatników kakaowych
  • 500 g masy kajmakowej (duża puszka)

Na masę mleczną

  • 3 szklanki mleka w proszku
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej
  • 250 ml mleka
  • 4 łyżki miodu
  • 250 g masła

Na polewę:

  • 100 g gorzkiej czekolady
  • 50 g orzeszków ziemnych niesolonych
  • 150 ml śmietanki 30%
  • 3 łyżki kakao
  • łyżka masła

Jak zrobić ciasto Maxi King bez pieczenia

Przygotowanie ciasta rozpocznij od zrobienia kremu mlecznego. Na samym początku w niewielkim rondelku wymieszaj ze sobą pastę waniliową, miód oraz mleko. Delikatnie podgrzej, aby miód się rozpuścił, a następnie odstaw mleko do wystudzenia.

W międzyczasie pokrój miękkie masło w kostkę, wrzuć do misy miksera, a następnie zmiksuj przez kilka minut do momentu uzyskania puszystej masy.

Następnie zacznij stopniowo dodawać do ubitego masła naprzemiennie niedużą ilość mleka w proszku i chłodnego mleka z miodem. Każdorazowo zmiksuj całość do momentu uzyskania jednolitej masy, tak aby płyn dobrze połączył się z masłem. Postępuj tak do momentu aż zużyjesz wszystkie składniki i otrzymasz dosyć gęstą masę.

Masę kajmakową przełóż do rondelka i delikatnie podgrzej, tak aby tylko lekko się rozrzedziła.

Na dnie blaszki o wymiarach 23×20 cm ułóż warstwę jasnych herbatników, układając je ciasno jeden obok drugiego.

Następnie wyłóż na nie połowę masy mlecznej, przykryj ją kolejną warstwą jasnych herbatników.

Na ciasteczkach rozsmaruj równą warstwą kajmak. Przykryj go jasnymi herbatnikami.

Na górę wyłóż pozostałą masę mleczną i ostatnią warstwę herbatników – tym razem kakaowych.

Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki, aby zaczęło się chłodzić.

Do rondelka włóż połamaną na kostki czekoladę, kakao, śmietankę oraz masło. Całość podgrzewaj na niewielkim ogniu, do momentu rozpuszczenia czekolady i uzyskania gładkiej i jednolitej masy. Aby uniknąć przypaleń, staraj się nieustannie mieszać polewę.

Następnie zdejmij rondelek z ognia i zacznij ubijać przez kilka minut polewę przy pomocy trzepaczki (najlepiej sprawdza się elektryczna ubijaczka w blenderze) – dzięki czemu masa szybciej przestygnie i stanie się puszysta.

Kiedy polewa lekko zgęstnieje dodaj do niej uprażone na suchej patelni i posiekane orzeszki ziemne. Dokładnie wymieszaj, a następnie wylej ją na ciasto. Wierzch możesz udekorować dodatkową porcją posiekanych orzeszków.

Ciasto przykryj folią spożywczą i schładzaj w lodówce przez minimum 12 godzin (a najlepiej przez 24 godziny).

Zobacz też inne przepisy na ciasta bez pieczenia

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE