Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Antipasti ? Bułgaria / Bulgaria

Ovcharska sałatka

Shopska - Ovcharska

Ovcharska czyli wariacja w temacie sałatki Shopskiej

Shopska - Ovcharska

Ovcharska sałatka, czyli Owczarska sałatka ? to nic innego jak prosta odmiana innej bułgarskiej słynnej sałatki, Sałatki Szopskiej, na którą przepis znajdziesz tutaj.

Do sałatki Szopskiej, która składa się z ogórka, pomidorów, cebuli, papryki i sera dołożony szynkę i pieczarki, tak powstała sałatka Ovcharska.

Ovcharska

Pieczarki natomiast są mojego pomysłu, by nadać im lekko kwaśnego smaku ?.

Jak również pomysł z mrożona fetą, która po starciu na grubych oczkach, wygląda rewelacyjnie. 

Salatka Ovcharska

Na zakończenie mojej przydługiej wypowiedzi, życzę Ci smacznego. 

Salatka warzywna z Bułgarii

Oczywiście potrzebujemy kilku składników

Salatka Owczarska
  • Ogórek zielony
  • Pomidory
  • Cebula czerwona
  • Papryka czerwona
  • Szynka
  • Pieczarki – masło, ocet winny czerwony, sól, pieprz
  • Jajka ugotowane na twardo
  • Feta – włożona do zamrażalnika
  • Świeża pietruszka
  • Sól
  • Pieprz świeżo zmielony
  • Oliwa z oliwek najwyższej jakości oczywiście z Domu Oliwnego

Jeśli mamy już składniki, Ovcharska sałatka, czeka by ją zrobić

Owczarska salatka
  • Po pierwsze nie podaję ilość, bo to nie istotne, użyjesz ile chcesz, warzywa i mięso pokrój na plasterki, talarki, kostki.
  • Po drugie jajka obierz i przekrój na pół.
  • W międzyczasie rozgrzej nieprzywierającą patelnię i rozpuść jakieś 20 gram masła, wrzuć pieczarki przekrojone na pół, dopraw solą i pieprzem, obsmaż je dość mocno. Na koniec wlej dwie, trzy łyżki octu winnego czerwonego i grzej, aż płyny odparują, czasami mieszając.
  • Po trzecie czas złożyć sałatkę, wymieszaj wszystkie składniki, dopraw solą, pieprzem i oliwą z oliwek oczywiście z Domu Oliwnego, posyp posiekaną pietruszka i…wyjmij fetę z zamrażalnika i zetrzej na grubych oczkach, posyp nią cała sałatkę ?, tak sobie wymyśliłem.
Dom Oliwny - LoLive - Ovcharska

Jeśli nie lubisz z jakichś powodów blogów ?, a masz Instagram, zapraszam do obserwowania mojego skromnego profilu, gdzie już od jakiegoś czasu są przepisy pod zdjęciami.

Będzie mi oczywiście bardzo miło.

Pozdrawiam Rafalcook.

Wystarczy kliknąć zdjęcie poniżej ⤵️

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

4 komentarze

  1. Agata :

    Świetnie ???

    1. Tak, zgadza się ??

  2. Bożena :

    Jadłam owczarska w kilku miejscach w Bułgarii i zawsze papryka była pieczona. Jajko najczęściej tartę na tarce, ale krojone w cząsteczki też się zdarzyło. Jako wędlina występuje bułgarska kiełbasa, zwana loukanka, która w żaden sposób szynki nie przypomina. Jest ciemna i ma konkretny smak. Osobiście spróbowałabym zastąpić ją czymś innym, może salami? Podoba mi się natomiast twój sposób na pieczarki. W sałatce są rzeczywiście kwaskowe w smaku.

    1. Wszystko się zgada ? często nie mam dostępu do oryginalnych produktów z danego kraju, więc poprostu improwizuje ?

Skomentuj

[instagram-feed]