Domowe pierogi gyoza. Jak zrobić pierożki gyōza

Domowe pierogi gyoza. Jak zrobić pierożki gyōza. Przygotowując te pierożki inspirowałam się przepisem z tego bloga. 
Lubię lepić pierogi, więc lepienie pierogów gyōza było dla mnie pewnym wyzwaniem, ale lepienie pierogów np. z twarogiem wędzonym też nie było klasyczne..

Gyoza to małe, japońskie pierożki, nie są podobne do naszych pierogów. Ich nadzienie tradycyjnie składa się z mielonego lub siekanego mięsa i warzyw. Przygotowuje się je zazwyczaj na trzy sposoby: gotuje, jak nasze pierogi, gotuje na parze lub podsmaża i lekko gotuje na parze. Ja wybrałam tę trzecią metodę!

Ze względu na sposób lepienia są dosyć pracochłonne, to czasem warto zafundować je sobie na obiad. Polecam przygotować ich więcej i zamrozić..

Składniki na 24 pierożki:

Na farsz:

1 pojedyncza pierś z kurczaka
starta marchewka
starty kawałek selera
posiekany kawałek pora
posiekana natka pietruszki
Sól, pieprz do smaku

Na ciasto:

1 ½  szklanka mąki pszennej + do podsypywania
½ szklanki wrzącej wody
1/2 łyżeczki soli

Olej rzepakowy do smażenia

sos sojowy do podania
Przygotowanie

W misce mieszamy mąkę z solą. Dodajemy wrzącą wodę, mieszamy łyżką aż z grubsza się połączy, zagniatamy chwilę aż powstanie kulka. Będzie dosyć twarda, może źle się będzie formować, ale nie przejmujcie się. Zagniećcie tak, żeby ciasto się połączyło i stworzyło kulkę. Ciasto wkładamy do miski i przykrywamy wilgotną ściereczką, zostawiamy na ok. 1 godzinę.

Po tym czasie ciasto będzie już miękkie. Zagniatamy je przez kilka minut, aż zacznie być elastyczne. Rolujemy je i kroimy na 24 plastry.

Plastry wałkujemy na cienkie okręgi na grubość ok. 1,5 mm. Można wyciąć je wykrawaczką, żeby były idealnie okrągłe. Obsypujemy je delikatnie mąką i przykrywamy wilgotną ściereczką, Przygotowanie farszu jest banalnie proste. Mięso z kurczaka drobno siekamy lub można też zmielić. Mięso z warzywami mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Na jeden krążek nakładamy ok. 3/4 łyżeczki farszu. Górną krawędź okręgu delikatnie moczymy palcem zamoczonym w wodzie, po czym składamy pierożek na pół.

Jak zawijać pierogi gyoza – zawijamy tylko tę krawędź, która jest bliżej nas, dociskając ją do dalszej. Pracujemy od środka na prawo, po czym od środka na lewo. Gdy gyozy są już gotowe rozgrzewamy trochę oleju na głębokiej patelni i układamy pierogi gyzoza i podsmażamy delikatnie gyozy z obu stron, aż się zarumienią, następnie wlewamy ½ szklanki wody, przykrywamy i parujemy je ok.10 minut, do całkowitego odparowania wody. Są gotowe. Podajemy je z sosem sojowym, podanym w miseczce. Smacznego!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *