Strona główna Blog Kuchnia zero waste i less waste
Kuchnia zero waste i less waste

Kuchnia zero waste i less waste

Kuchnia zero waste albo jej mniej radykalna wersja czyli less waste nie tylko ratuje środowisko ale też ratuje nasze domowe finanse. Czym jest zero waste? czym jest less waste? Dlaczego wprowadzić je do naszego życia i do naszej kuchni? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kuchnia zero waste i less waste

Less waste i zero waste. Różnica i jak wprowadzić do naszego życia.

Zredukowanie plastiku w naszym codziennym życiu, przyda się nie tylko nam, ale całej planecie. Ludzie zanieczyszczają morza, powietrze i swoje środowisko od kilkudziesięciu lat, i teraz Ziemia się nam tym odpłaca. Ocieplenie klimatu czy roztapianie się lodowców na Antarktydzie to już nie fikcja, a rzeczywistość, i niestety, realne zagrożenie dla nas- ludzi.

Niestety nie wszyscy są tego świadomi, a jeśli już, to posiadają niewielką wiedzę na ten temat. A znakiem naszych współczesnych czasów stał się nie tylko internet, czy telefon, lecz także tony śmieci zalegające w morzu, plażach, czy wysypiskach śmieci. Dlatego w myśl ratowania naszej planety powstały m.in. dwa ruchy: zero waste oraz less waste. Tylko jaka jest między nimi różnica?

Zero waste. Co to i jak wprowadzić do naszego życia?

Zero waste oznacza po prostu “zero marnowania”, “zero odpadów” i jako pierwszy zainteresował się tym tematem chemik Paul Palmer w latach 70. ubiegłego wieku, lecz swoją popularność zero waste uzyskało w roku 2002 i od tamtej pory zyskuję coraz więcej zwolenników. Zero waste opiera się na kilku zasadach. Mowa tu o 6R:

  • Refuse – odmawiaj – zadbanie by dodatkowe śmieci nie trafiły do naszego domu;
  • Reduce – redukuj – zminimalizowanie kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy;
  • Reuse – ponowne użycie – oznacza, przekazanie rzeczy, których już nie chcemy lub nosimy innym;
  • Repair- naprawa – zanim wymienimy daną rzecz na nową, sprawdźmy, czy nie da się jej w jakiś sposób naprawić;
  • Recycle – recykling – ponowne wykorzystywanie, zanim trafią do kosza, np. butelek;
  • Rot – kompostowanie – wykorzystanie odpadów biologicznych w celu nawożenia roślin;

Jeśli chcemy wprowadzić ideę zero waste do naszego życia, warto to robić stopniowo. Warto pamiętać o 6R, ale jak i również o małych, a z czasem dużych, zmianach, które warto wprowadzić do naszego domu i stylu życia, jak np.

  • Kupuj żywność, którą wiesz, że skonsumujesz, i nie będziesz musiał nic wyrzucać. Warto też kupować produkty w ekologicznych opakowaniach- z papieru czy szkła.
  • Kupuj ubrania w lumpeksie, czy od osób, które już ich nie potrzebują, i zawsze patrz na jakość. Im lepsza jakość ubrania, tym na dłużej wystarczy.
  • Używanie wielorazowych rzeczy w codziennym życiu, takich jak torby na zakupy, butelki, waciki do demakijażu zredukuję w znacznym stopniu zużywanie plastiku w naszym gospodarstwie domowym.
  • Pamiętaj, by nie brać długich pryszniców czy kąpieli, by ograniczyć użycie wody.
  • Gotuj w domu, nie na mieście, a jeśli już, to wybieraj restaurację czy puby, które oferują dobrą żywność w przystępnych cenach, a jeśli chcesz coś na wynos, zawsze pytaj o papierowe opakowania i torby.

Less waste. Co oznacza i czy warto wprowadzać tę ideę do naszego życia?

Less waste jest nieco inną ideą od zero waste. Jeśli zero waste oznacza “Zero marnowania”, to less waste będzie oznaczało zredukowanie do minimum produkowanych odpadów. Na przykład poprzez:

  • ograniczenie konsumpcjonizmu, który zagraża naszej planecie
  • przemyślane zakupy, by nie kupować rzeczy czy produktów pod wpływem chwili
  • odpowiednie użytkowanie przedmiotów codziennego użytku, czy produktów żywnościowych
  • maksymalne wykorzystanie resztek, jak i również pozostałości jedzenia

Czy warto wprowadzać zero waste lub less waste do naszego życia?

Wiele czynności, które wykonujemy, ma jakiś wpływ, czy to na nasze życie, czy innych, w mniejszym lub większym stopniu, dlatego warto pomyśleć o zero waste i less waste jako wykonywaną czynność, która może uratować naszą planetę.

Nie musimy być od razu zagorzałymi ekologami, którzy produkują tylko jeden słoik odpadów w ciągu tygodnia, ale warto pomyśleć o tym małych krokach w stylu zero i less waste, by coś zmienić. Będzie to dobre nie tylko dla naszej planety, ale także dla nas, a wielu przekonało się nawet, że styl zero i less waste jest bardziej oszczędny, ponieważ zrezygnowali z nadmiernego konsumizmu i od dłuższego czasu kupują tylko to, co im jest potrzebne.

Przepisy zero waste:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*