zupa krem z rabarbarem
Obiad dla dzieci Przepisy Zupy

Wiosenna zupa krem z rabarbarem

Wiosenna zupa krem z rabarbarem jest daniem, w którym mieszają się nowalijkowe smaki. Rabarbar nadaje zupie przyjemnego, świeżego smaku. Zapraszam Was na zupę wiosennie pobudzającą do życia 🙂

Rabarbar w zupie?! – Tak, to możliwe 🙂 choć najczęściej wykorzystujemy go do ciast, to jednak rabarbar może być również bardzo wartościowym składnikiem zup. Nadaje on zupie odświeżającego, lekko kwaskowatego posmaku. Taka zupa jest prosta w wykonaniu i bardzo smaczna.

Rabarbar nie tylko do ciasta

Choć smakuje jak owoc i zwykle używamy go do ciast, rabarbar jest jednak warzywem, a nie owocem. W kuchni wykorzystujemy łodygi rabarbaru, które mają charakterystyczny, soczysto-kwaśny, lekko cierpki smak. Sezon na rabarbar rozpoczyna się już w kwietniu i to właśnie rabarbar będzie kolejnym warzywem przewodnim w ramach mojego “Kalendarza Smaków”. Spodziewajcie się na moim blogu w najbliższym czasie właśnie przepisów z tym warzywem w roli głównej. Moim przepisami chciałabym Wam udowodnić, że rabarbar świetnie sprawdzi się nie tylko w cieście, ale też w innych daniach. Może on być wspaniałym dodatkiem do śniadania czy składnikiem pożywnego obiadu.

Rabarbar – właściwości zdrowotne

Dlaczego warto po niego sięgać? Bo rabarbar to źródło witamin: C, A i E, a także błonnika, magnezu, żelaza, fosforu i potasu. Jest to warzywo o działaniu antynowotworowym, szczególnie jeśli zostanie poddane obróbce cieplnej. Pod wpływem temperatury uwalniają się w nim polifenole, czyli związki silnie przeciwutleniające.

Ważną informacją jest fakt, że w rabarbarze znajduje się także kwas szczawiowy, który nie służy osobom z problemami nerkowymi.

Zupa rabarbarowa nie tylko na słodko

Rabarbar w zupie bardziej kojarzy się nam bardziej z daniem na słodko, niż z tradycyjnym daniem obiadowym. W niektórych regionach Polski słodką zupę rabarbarową przygotowuje się podobnie, jak zupę z wiśni. Ma ona konsystencję podobną do kisielu, a podaje się ją z makaronem. Ja nie jestem fanką takich zup (zwanych też chłodnikami z owoców), dlatego chcę Wam dziś zaproponować coś zupełnie innego. Mój przepis to zupa krem, która jest klasyczną zupą warzywną, ale z nietypowymi składnikami. W mojej zupie znajduje się nie tylko rabarbar, ale także różowe łodyżki botwinki, bez której nie wyobrażam sobie wiosennej kuchni! 🙂 Połączyłam więc wiosenne smaki w sycącej zupie, która potrafi dodać energii w te zmienne pogodowo, wiosenne dni.

zupa krem z rabarbarem

ZUPA KREM Z RABARBAREM

Składniki:

  • 2 marchewki (ok. 200 g)
  • 2 łodygi rabarbaru (ok. 120 g)
  • 2 buraczki botwinki z łodyżkami
  • 1 cebula
  • 2-3 łyżki oleju
  • 60 g czerwonej soczewicy
  • 500 ml passaty pomidorowej (gęstego sosu pomidorowego)
  • przyprawy: szczypta imbiru, kuminu rzymskiego, kurkumy
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru

do podania:

  • świeży koperek
  • śmietana 18%
  • groszek ptysiowy

Wykonanie:

Cebulę obieramy i kroimy w piórka. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim cebulę na złoty kolor. Marchewkę obieramy i kroimy w kostkę, dodajemy do cebuli. Zalewamy 1 l wody (można też użyć bulionu warzywnego).

Botwinkę dokładnie myjemy, buraczki obieramy. Łodyżki oraz buraczki kroimy na mniejsze kawałki i dorzucamy do cebuli i marchewki. Rabarbar myjemy, kroimy na mniejsze kawałki i również wrzucamy do garnka. Dodajemy soczewicę oraz przyprawy: sól, imbir, kumin rzymski, kurkumę. Dusimy pod przykryciem przez 10-15 minut, aż warzywa zmiękną. Na końcu wlewamy sos pomidorowy. Doprawiamy cukrem (opcjonalnie), gotujemy jeszcze ok. 5 minut, a następnie podajemy.

Zupę nalewamy do miseczek. Do każdej wkładamy po łyżce kwaśnej śmietany oraz siekanego, świeżego koperku. Podajemy z groszkiem ptysiowym (opcjonalnie).

[instagram-feed]