Tarta Bakewell to jeden z najsmaczniejszych wypieków pochodzących z Wielkiej Brytanii (wywodzi się z miasta Bakewell z hrabstwa Derbyshire). Tarta szybko stała się popularna nie tylko lokalnie, ale i na całym świecie – połączenie kruchego ciasta, kwaskowego dżemu malinowego i słodkiego migdałowego nadzienia jest przecież niezawodne. W Polsce taki mix jest niemal definicją idealnego mazurka, dlatego jak najbardziej możemy podać tartę jako migdałowy mazurek na wielkanocny stół.

W moim przepisie wypiek jest migdałowy potrójnie – nadzienie z mielonych migdałów wzbogaciłam o naturalny ekstrakt migdałowy Dr. Oetkera. Zawiera on w składzie jedynie olej i ekstrakt z nasion migdałowca – jest wyjątkowo intensywny, a wypieki z nim mają cudowny, naturalny aromat. Używam go często do podkręcenia migdałowego smaku ciast oraz do mas makowych. Do samej tarty dodałam jeszcze płatki migdałowe na wierzch (można użyć zamiennie posiekanych migdałów). Oryginalnym składnikiem frangipane (czyli masy migdałowej) jest także wanilia. U mnie pojawiła w formie cukru z wanilią Bourbon Dr. Oetkera. Można także użyć pasty waniliowej lub samych ziarenek. Jeśli chcecie poczytać nieco ciekawostek o wanilii (np. co to jest i jak wygląda parzenie strąków), to odsyłam Was na stronę wszystkiego słodkiego.

Tarta Bakewell - migdałowy mazurek 1 Tarta Bakewell – ciasto:

  • 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej (250 g)
  • 3/4 kostki zimnego masła pokrojonego na kawałki (150 g)
  • 4 łyżki drobnego cukru do wypieków
  • 2 żółtka (białka zostawiamy)
  • 2 łyżki zimnej wody

Tarta Bakewell – nadzienie (frangipane):

Ze wszystkich składników na ciasto wyrabiamy jednolitą kulę (ręcznie lub mikserem z hakiem). Ciastem wykładamy formę do tarty lub tortownicę o średnicy ok. 24 cm formując 3-4 cm rant (ja przygotowałam tartę właśnie w tortownicy). Nakłuwamy w wielu miejscach widelcem i wstawiamy na 15-30 minut do lodówki.

Piekarnik nagrzewamy do 180°C (góra-dół). Spód wyjmujemy z lodówki i podpiekamy przez 15 minut w piekarniku. Następnie studzimy (nie musi być całkowicie zimny). Przygotowujemy frangipane. Miękkie masło ucieramy mikserem z cukrem i cukrem z wanilią. Dodajemy białka i połowę migdałów. Miksujemy i po zmieszaniu dodajemy całe jajka i resztę migdałów. Na końcu dodajemy pół łyżeczki ekstraktu migdałowego. Upieczony spód smarujemy dżemem lub konfiturą. Wlewamy nadzienie migdałowe i rozsmarowujemy je równomiernie. Posypujemy płatkami migdałów. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180°C (góra-dół) i pieczemy 35-40 minut. Przechowujemy w chłodnym miejscu (niekoniecznie w lodówce).

Uwagi: 1) Dżem lub konfitura do ciasta powinien być kwaskowy 2) Do nadzienia można dodać też garść świeżych lub mrożonych malin dla urozmaicenia 3) Możemy przygotować kruche ciasto z większej ilości składników (1,5x) i z części przygotować na górze kratkę typową dla mazurka

Tarta Bakewell - migdałowy mazurek 7

Tarta Bakewell - migdałowy mazurek 2

Tarta Bakewell - migdałowy mazurek 3

Tarta Bakewell - migdałowy mazurek 5

Tarta Bakewell - migdałowy mazurek 4

Migdałowy mazurek

Tarta Bakewell - migdałowy mazurek 6

Wpis zawiera lokowanie produktów Dr. Oetker "Ze świata natury"
FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!