Czy potrzebujesz dietetyka?

Dieta zazwyczaj kojarzy się z odchudzaniem, ale to przede wszystkim to troska o swoje zdrowie i samopoczucie. Wizyta w gabinecie dietetycznym nie jest zarezerwowana dla osób z nadwagą czy z otyłością, ale dla każdego, kto chce o siebie zadbać, zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Konsultacja z dietetykiem to konieczność w przypadku osób, które cierpią na choroby przewlekłe. 

Każda okazja na zatroszczenie się o siebie jest dobra. Twoje ciało to twój dom na całe życie, dbaj o nie. 

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Wizyta w gabinecie dietetycznym zaczyna się od wywiadu. Pacjenta pyta się o tryb życia, nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, choroby… Poinformuj dietetyka o wszystkich lekach, które przyjmujesz, w tym także o antykoncepcji hormonalnej. Następnie dietetyk zaleca badania krwi, wykonuje analizę składu ciała, oblicza wskaźnik BMI. 

Specjalista wytłumaczy ci, jakie błędy w odżywianiu popełniłeś do tej pory. Dowiesz się, jakie są zasady komponowania pełnowartościowego posiłku. Następnie dietetyk przygotuje dla ciebie jadłospis. Jeśli to konieczne, dietę należy uzupełnić odpowiednią suplementacją. Dobry specjalista wytłumaczy ci, jakie suplementy powinieneś brać i jak je stosować, żeby były skuteczne. Ważnym elementem pracy z dietetykiem jest monitorowanie efektów, a w razie potrzeby wprowadzanie zmian w diecie. 

Jeśli masz jakieś wątpliwości – pytaj. Dobra dieta to taka, która jest dostosowana do stylu życia i indywidualnych potrzeb pacjenta.  

Nie taka dieta straszna, jak ją malują.  

Dieta kojarzy się z wyrzeczeniami, czymś uciążliwym, co odbiera radość jedzenia, ale wcale nie musi tak być. Zdrowe posiłki mogą być smaczne! Poinformuj dietetyka, jakich produktów nie lubisz, a co smakuje ci najbardziej. Odkryjesz nowe smaki. Na początku przyzwyczajanie się do innych posiłków może być trudne (ludzie z natury nie lubią zmian), ale żeby zmienić nawyk, wystarczy 30 dni. Najważniejsza jest pozytywna motywacja. Pamiętaj, że stosując się do zaleceń dietetyka, dbasz o swój organizm. Nie poddawaj się, nawet jeśli zdarzają ci się wpadki.  Korzyści z utrzymywania dobrej diety to: prawidłowa masa ciała, zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, lepsza kondycja, dobre samopoczucie, więcej siły do codziennych zadań, brak niedoborów, zmniejszone ryzyko chorób cywilizacyjnych (np.: cukrzycy, chorób układu krążenia, osteoporozy). 

Wizyta u dietetyka – odchudzanie 

Dobra dieta pomoże nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także utrzymać prawidłową wagę. Niestety odchudzanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Utratę wagi możesz przypłacić niedoborami.  Nie ryzykuj własnym zdrowiem, skorzystaj ze wsparcia specjalisty.  Przy okazji dowiesz się, jak uniknąć błędów, które powodują, że odchudzanie jest nieskuteczne

Gdzie szukać dietetyka?

Szukając dobrego dietetyka, poproś o opinię znajomych, poszukaj informacji w internecie. Znajdź gabinet dietetyczny w swojej okolicy na stronie projektzdrowie.info. Projekt Zdrowie to centra dietetyczne w całej Polsce, w których możesz skorzystać z profesjonalnej opieki dietetyka. Na stronie możesz również skorzystać z konsultacji dietetycznej on-line. Powodzenia!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz