Bułki pszenno-żytnie z salami

Do pracy | Grill

Bułki pszenno-żytnie z salami

20 minut + 20 minut pieczenie + 2 godziny wyrastanie

Uwielbiam zapach świeżego wypieku, nieważne czy to chleb, bułki czy pizza (którą osobiście stawiam na podium, jeśli zapytacie mnie o ulubione danie 😀 ). Podczas pieczenia cały dom wypełnia przyjemny aromat drożdży, mąki i wody. Bułki pszenno-żytnie z salami z tego przepisu zachowują świeżość nawet na drugi dzień – trzeciego dnia też jadłam i było dobrze, więc idealne na weekend 🙂 .

Do przygotowania tych bułeczek potrzebujecie mąki pszennej najlepiej chlebowej i mąki żytniej 2000 –  z mniejszym typem też wyjdzie. Do standardowego przepisu na bułeczki dodałam salami, ale może to być dowolny dodatek (wędlina, pieczarki, suszone pomidory, cebula i cokolwiek innego), najważniejsze to nie przesadzić z ilością. Jeśli masz robot kuchenny z hakiem do ciasta drożdżowego, to już na tym etapie duża część pracy odpada. Jeśli nie masz takiego miksera, to popracujesz troszkę więcej, ale co z tego, niektórzy uwielbiają zagniatać ciasta drożdżowe – na przykład ja, ale pod warunkiem, że gniotę jedno na tydzień (jeśli więcej to chęci maleją) 🙂 .

Całkowity czas, jaki musisz poświęcić na przygotowanie bułek, zamyka się w niecałych 3 godzinach, wliczając zagniatanie, wyrastanie, formowanie, ponowne wyrastanie i pieczenie. Polecam przygotowanie tych bułek na śniadanie, ciasto uformowane w bułki wstaw do lodówki na noc. Po obudzeniu wyjmij bułki z lodówki (najlepiej postaw w ciepłym miejscu), włącz piekarnik i czekaj, tak co najmniej 30-40 minut. Chwilę przed włożeniem bułek do pieca zrób w nich wgniecenia drewnianą łyżką i odczekaj ok. 3 minuty, piecz. Upieczone bułeczki wywabią nawet największych śpiochów z łóżka 😉 . Po upieczeniu odstaw do przestudzenia na kratkę, tak żeby nie zaparowały od spodu. Gotowe bułeczki z salami można jeść nawet na słodko i są pyszne.

Więcej przepisów na bułki:

Bułki pszenno żytnie razowe z suszonymi pomidorami

Słodkie bułki pszenne z ziemniakami

Bułeczki pszenno-żytnie

Bajgle

Domowe miękkie Precle – bardzo łatwe

 

Bułki pszenno-żytnie z salamiBułki pszenno-żytnie z salami Bułki pszenno-żytnie z salamiBułki pszenno-żytnie z salamiBułki pszenno-żytnie z salami

Słodkie Gotowanie

Bułki pszenno-żytnie z salami

Ilość porcji: 10-12 sztuk

Czas przygotowania: 20 minut + 20 minut pieczenie + 2 godziny wyrastanie

Składniki

  • 350 g mąki pszennej chlebowej + ok. 1 łyżka do podsypania
  • 100 g mąki żytniej 2000
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 7 g drożdży instant lub 25 g świeżych (ze świeżych należy zrobić zaczyn)
  • 125 ml lekko ciepłego mleka
  • 175 ml lekko ciepłej wody
  • 3 łyżki oliwy z oliwek (ok. 20 g)
  • 50 g salami pokrojonego w drobną kostkę

Instrukcje

  1. Mąkę, sól, cukier i drożdże wymieszaj. Dodaj oliwę i podgrzane mleko z wodą.
  2. Zacznij zagniatanie, ja to robię w mikserze z hakiem do cista drożdżowego. Kiedy ciasto jest trochę wymieszane dodaj salami i drobno pokrojony czosnek.
  3. Zagniataj ok. 10 minut w mikserze a następnie 5-10 minut ręcznie lub tylko ręcznie około 15 minut.
  4. Zagniecione ciasto włóż do miski lekko posmarowanej oliwą. Odstaw w ciepłe miejsce na ok 1,5 godziny lub do podwojenia objętości.
  5. Wyrośnięte ciasto wyłóż na blat, rozciągnij palcami na płaski prostokąt i pokrój nożem na 10-12 bułek. Każda będzie miała ok 80-90 g.
  6. Formuj bułeczki w krążki - nie okrągłe bułeczki - zrób kulkę i rozciągnij ją na płaski krążek. Bułeczki mocno wyrosną.
  7. Odstaw bułeczki do wyrośnięcia przykryte ściereczką na ok. 30 minut. Po tym czasie w każdej bułeczce zrób przedziałek np.: końcówką drewnianej łyżki, dociśnij do samego końca, ale uważaj aby jej nie przeciąć. Ponownie odstaw na 5 minut.
  8. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 220°C z grzałką góra-dół. Piecz przez ok 15-20 minut, aż będą mocno rumiane. Na dno piekarnika wstaw naczynie z wodą np.: żaroodporne, lub blaszkę - dzięki temu bułeczki będą miały twardszą skórkę.
  9. Upieczone bułki wyjmuj na kratkę i pozwól ostygnąć.

www.slodkiegotowanie.pl

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *