Pizza Margeritta pochodzi z Neapolu a do wyrobienia ciasta na pizzę używa się tylko regionalnych składników

Pizza neapolitańska wpisana na listę UNESCO

Jeśli wierzyć legendzie, pizza „margharita” pochodzi z Neapolu, a wymyślił ją w 1889 roku Raffaele Esposito dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, która podobno zachwyciła się tym prostym daniem. Należy podkreślić, że pizza neapolitańska to najważniejszy kulinarny symbol miasta.

Najbardziej tradycyjna pizza Neapolitańska czyli Margheritta swój smak bierze z wyjątkowego ciasta

Robi się ją tutaj w trzech wariantach: „margherita”, „margherita extra” i „marinara”, a do jej wytworzenia konieczne są oryginalne składniki: ser mozzarella z mleka bawolic (mozarella di bufala campana), sos z pomidorów „san marzano” (uważane za najlepsze na świecie, pochodzące z obszaru obecnego miasta San Marzano sul Sarno, które na żyznych terenach wulkanicznych Wezuwiusza, w ciepłym łagodnym klimacie nadmorskim znalazły znakomite warunki do rozwoju), najwyższej jakości mąka bio, neapolitańskie drożdże, sól (morska lub kamienna) oraz oliwa z oliwek. Należy wiedzieć, że ciasto na pizzę neapolitańską musi być uformowane i wyrobione ręcznie i nie może przekraczać 3 mm grubości. Pizza pieczona jest w piecu opalanym drewnem w temperaturze 500 stopni Celsjusza.

W 2009 roku pizza neapolitańska została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako wyrób z certyfikatem „gwarantowanej tradycyjnej specjalności”. Natomiast co ciekawe, w grudniu 2017 roku pizza została wpisana na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO, a w uzasadnieniu (cytując komunikat Polskiej Agencji Prasowej) napisano:

kulinarny know-how, związany z wyrobem pizzy, który obejmuje gesty, piosenki, ekspresję wizualną, lokalny dialekt, umiejętność wyrabiania ciasta, pokazów i dzielenia się nią z innymi, stanowi bezdyskusyjne dziedzictwo kulturowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*