Poradnik. Jak usmażyć dobre nośniki?

Poradnik. Jak usmażyć dobre nośniki?

Chyba nie ma osoby, która nie lubią naleśników. Ich słodką odsłonę uwielbiają dzieci. Krokiety z dowolnym, wytrawnym farszem to danie docenione przez dorosłych. Naleśniki w różnych odsłonach znane są na całym świecie. Sposobów ich podania jest wiele. Istnieją też różne wariacje w kwestii przepisu na same ciasto naleśnikowe. Jest wiele rad, które mogą pomóc w przygotowaniu idealnego ciasta na naleśniki.

Poradnik. Jak usmażyć dobre nośniki?

Dobry przepis na naleśniki

Doświadczony kucharz przygotowuje je “na oko” kierując się wyczuciem i doświadczeniem. Początkujący kucharz ściśle trzyma się przepisu. Jednak jest wiele modyfikacji przepisu na ciasto naleśnikowe. Z pewnością do usmażenia polskiej wersji naleśników potrzebna jest mąka, mleko, jajka, woda, olej lub inny tłuszcz, sól i cukier. Jednak proporcje tych składników różnią się w zależności od przepisu.

Jaka mąka do naleśników?

Tradycyjne naleśniki przygotowuje się z mąki pszennej. Jednak, w zależności od upodobań czy diety można zmieszać lub zamienić ją inną mąką np. gryczaną czy kukurydzianą. Warto jednak pamiętać, że wówczas naleśnik będzie bardziej chrupiący, a mniej elastyczny. Mimo to, warto eksperymentować.

Jakie jajka do naleśników?

Jajka w naleśnikach odpowiedzialne są za ich spójność. Zbyt mała ich ilość spowoduje, że ciasto będzie przywierało do patelni. Zbyt dużo jajek sprawi, że naleśnik będzie mało elastyczny i może łamać się przy zawijaniu farszu. Aby placki były bardziej delikatne można dodać do ciasta same żółta a na końcu ubitą z pianę z białek.

Poradnik. Jak usmażyć dobre nośniki?

Woda do naleśników

Najczęściej do naleśników dodawana jest woda gazowana. Dzięki niej placki są bardziej puszyste. Wodę gazową można również zastąpić wodą niegazowaną i niewielką ilością proszku do pieczenia. Efekt będzie podobny.

Sól, cukier – podstawa naleśników

Niektóre przepisy pomijają cukier lub sól. Wszystko zależy od efektu który chcemy osiągnąć. Jednak warto pamiętać, że odrobina soli podkreśla słodki smak. Cukier zaś sprawia, że naleśniki nabierają po usmażeniu ciemniejszego koloru.

Na jakim tłuszczu smażyć naleśniki?

Do smażenia naleśników idealny jest olej rzepakowy lub smalec. Są to tłuszcze o wysokiej temperaturze dymienia. Sprawdzi się także masło klarowne. Te placki nie lubią zbyt dużej ilości tłuszczu, dlatego wystarczy niewielka jego ilość, uzupełniana w razie potrzeby np. za pomocą specjalnego silikonowego pędzelka. Niektóre przepisy proponują dodanie tłuszczu bezpośrednio do ciasta i smażenie na patelni bez tłuszczu. Dietetyczne smażenie ułatwi specjalna patelnia do naleśników.

Patelnia do naleśników

Poza odpowiednio przygotowanym ciastem na naleśniki ma wpływ temperatura smażenia oraz odpowiednia patelnia. Temperatura patelni nie powinna być zbyt niska ponieważ placek nasiąknie tłuszczem. Za duża temperatura spowoduje, że ciasto za szybko się zetnie przez co naleśniki będą zbyt grube. Smażenie ułatwi dedykowana do naleśników patelnia. Dzięki niskim brzegiem nakładanie ciasta i przewracanie naleśników będzie dużo łatwiejsze. Ponadto, tego typu patelnie wyposażone są w nieprzywierającą powłokę, dzięki której smażenie będzie możliwe nawet przy w niewielkiej ilości tłuszczu.

Idealny naleśnik to taki, który smakuje osobie go przygotowującej. Istnieje kilka czynników mających wpływ na smak i konsystencję o których warto wiedzieć. W kulinarnych eksperymentach pomocna może okazać się również patelnia do naleśników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*