Poradnik. Kupujemy zmywarkę

Poradnik. Kupujemy zmywarkę

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że zmywarka jest urządzeniem bardzo przydatnym. O jej zakupie myśli, każdy kto pragnie ułatwić sobie życie i zyskać cenny czas. Będzie ona szczególnie przydatna w dużych gospodarstwach domowych, gdzie posiłki przygotowuje się często i jest dużo naczyń do zmywania. Wybór konkretnego modelu zmywarki nie jest łatwy, gdyż obecnie w sklepach dostępnych jest kilkaset modeli.

Poradnik. Kupujemy zmywarkę

Od czego zacząć przygotowania do zakupu zmywarki?

Na samym wstępie warto określić posiadany budżet. Najprostsze zmywarki kupimy już za 1000 złotych, jednak za bardziej zaawansowane modele trzeba zapłacić nawet trzy razy więcej. Każdy, kto planuje zakup zmywarki powinien zacząć od określenia potrzeb rodziny. Na początku zastanawiamy się więc, czy mamy gdzie naszą zmywarkę postawić i jak duży sprzęt nam się zmieści.

Jeśli akurat nie planujemy generalnego remontu kuchni to możemy kupić zmywarkę wolnostojącą. Są one dostępne od razu z blatem, który można także zdemontować. Jeśli chodzi o wielkości zmywarek to do wyboru są trzy opcje: całkiem mała zmywarka z jednym koszykiem oraz zmywarki o szerokości 45 cm i 60 cm. Zdecydowanie najwygodniejsza jest zmywarka o szerokości 60 cm, bo bez problemu zmieszczą się w niej garnki i blachy z piekarnika.

Jakie parametry zmywarek są szczególnie ważne?

Większość klientów w pierwszej kolejności ogląda wnętrze zmywarki oraz sprawdza jakie programy są dostępne. Zazwyczaj możemy liczyć na program ekologiczny, codzienny, intensywny oraz krótki. Warto mieć także program pół wsadu, który sprawdzi się w małych gospodarstwach domowych. Godny polecenia jest program automatyczny, który sam dobiera parametry z uwzględnieniem ilości naczyń i stopnia zabrudzenia. Jeśli zależy nam na oszczędzaniu mediów powinniśmy zwrócić także uwagę na klasę energetyczną urządzenia oraz sprawdzić ile średnio zmywarka zużywa wody na jeden cykl pracy.

O komforcie użytkowania decydować będzie także sposób zagospodarowania komory głównej. Sprawdzamy więc ile kompletów naczyń można włożyć oraz w jaki sposób zaplanowano układanie sztućców. Zwykle na konkretną grupę naczyń, na przykład szklanki jest wyznaczone miejsce. Z kolei gdy potrzebujemy zmyć duże garnki, możemy wyjąć koszyczki na sztućce. Zmywarki różnią się między sobą także konstrukcją panelu sterującego. W starszych typach jest on widoczny nawet po zabudowaniu zmywarki. Obecnie panel najczęściej jest ukryty w górnej krawędzi drzwiczek.

Funkcje dodatkowe, które warto mieć

Producenci starają się coraz to wymyślać nowe funkcje, które mają wyróżnić ich produkt na rynku. Przykładem może być zabezpieczenie przed zalaniem albo czujniki załadunku. W części modeli można spotkać także funkcję bakteriobójczą. Warto zainteresować się czy dany model ma opóźniony start. Przydatne są także różnego typu wskaźnik alarmujące o potrzebie dodania nabłyszczacza albo soli. To, co może się bardzo przydać to także regulowana wysokość szuflad, sygnalizacja dźwiękowa zakończenia pracy czy blokada niechcianej zmiany programów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*