Blog posts

Pierogi z płuckami wieprzowymi

Pierogi z płuckami wieprzowymi

Dania mięsne, Kolacja, Obiady, Pierogi i kluski

Sprawdzony przepis na pierogi z płuckami wieprzowymi. Pierogi z dudkami, bo tak są również nazywane, to wyjątkowo pyszne i aromatyczne danie, które dziś zostało nieco zapomniane. A szkoda, ponieważ farsz z płucek, to jeden z najlepszych, jakim nasze polskie pierogi mogą być wypełnione. Poza tym pierogi z płuckami są wyjątkowo ekonomiczne. Płuca wieprzowe na pierogi są dość tanie i co najważniejsze stosunkowo lekkie, więc 1 kg dudków to naprawdę sporo 😉 Trzeba mieć w kuchni bardzo duży blat, aby te pierogi pomieścić 😉

Jak zrobić pierogi z płucek? Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? Płucka należy ugotować, a następnie zmielić i zrobić z ich dodatkiem prosty farsz. Należy pamiętać, że farsz z dudków do pierogów powinien być mocno doprawiony. Nasze pierogi będą wówczas pikantne, takie właśnie jakie powinny być. Ciasto na pierogi – jego również nie należy się bać. Potrzebny „dobry wałek”, odpowiednio sprawne ręce i sukces pierogowy murowany 😉

Pierogi z płuckami wieprzowymi to wyjątkowo pyszne danie. Jeśli nigdy nie próbowałaś/próbowałeś pierogów z tym nadzieniem, koniecznie napraw to małe niedopatrzenie. Jesteśmy pewni, że nie raz będziesz wracać do tych pierogów. Napiszę nieco prywaty. Osobiście nie jestem fanem wszystkich podrobów występujących w anatomii „wieprzowej”. Jednak w przypadku pierogów z płuckami, ten farsz nie ma sobie równych.

Pierogi z płuckami i kapustą kiszoną, pierogi z płuckami i wątróbką, pierogi z płuckami i sercem, to tylko wybrane z wielu odmian tego mięsno – mącznego dania. Mamy nadzieję, że nasz przepis na pierogi z płuckami wieprzowymi zyska stałe grono wielbicieli. Polecamy!

Pierogi z płuckami wieprzowymi


Pierogi z płuckami wieprzowymi

Ciasto na pierogi: 

Składniki: 

  • 0,5 kg mąki ( typ 450 -480)
  • płaska łyżeczka soli
  • szklanka ( 250 mil) gorącej wody
  • mąka do podsypywania

Przygotowanie: 

Mąkę przesiewamy do miski, do wrzątku dodajemy sól. Wlewamy gorącą wodą do mąki i mieszamy przy pomocy łyżki. Gdy jest to możliwe ( ciasto lekko ostygnie) zaczynamy wyrabiać ręką.

Gorąca woda zaparza mąkę, dzięki czemu ciasto daje się bardzo cienko wałkować, ładnie się zlepia i nie sprawia problemów. A  po rozmrożeniu lub odgrzewaniu ciasto jest równie mięciutkie i delikatne.

Gdy ciasto stanie się elastyczne i nie brudzi rąk przykrywamy je talerzem. Następnie na całość kładziemy ręcznik i zostawiamy na 30 minut.

Dobrze wyrobione ciasto to takie które podnosi się po naciśnięciu palcem.  Po przekrojeniu w cieście powinny być widoczne pęcherze powietrza.

Odcinamy porcję ciasta do wałkowania, resztę przykrywamy talerzem, albo wkładamy do woreczka aby nam nie obsychało.

Gdy chcemy aby pierogi ładnie się przechowywały, do wody podczas gotowania dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej rozprowadzonej w 0,5 szklanki zimnej wody. Tak ścięta skrobia pokryje cienkim filmem pierogi, co zapewni lepsze przechowywanie, a zwłaszcza mrożenie.

Pierogi z płuckami wieprzowymi


Pierogi z płuckami wieprzowymi

Farsz:

Składniki: 

  • płucka wieprzowe lub wołowe: 600 g
  • cebula duża: 2 szt.
  • czosnek: 4 ząbki
  • marchew: 1 szt.
  • pietruszka: 1 szt.
  • liść laurowy: 2 szt.
  • ziele angielskie: 3 kulki
  • czarny pieprz kulki: 1 łyżka
  • masło: 2 łyżki
  • jajka: 2 szt.
  • majeranek: 2 łyżki
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Z płucek usuwamy wszystkie tłuszcze, zgrubienia i chrząstki. Dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze kawałki i wkładamy do garnka. Dodajemy marchew, pietruszkę, ziele, kulki pieprzu i liść laurowy. Następnie zalewamy wodą i gotujemy do miękkości.

Na patelni roztapiamy masło i przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. Na koniec dodajemy rozgnieciony czosnek.

Ugotowane i przestudzone mięso mielimy na drobnych oczkach razem z cebulą i warzywami z gotowania. Dodajemy majeranek, oraz sól, pieprz oraz jajka. Dokładnie mieszamy. Pamiętajmy o tym, aby farsz był pikantny, więc nie żałujmy do niego pieprzu.

Pierogi z płuckami wieprzowymi

Pierogi z płuckami wieprzowymi 

Wykonanie: 

Odkrawamy odpowiednią porcję ciasta i rozwałkowujemy na cienki placek. Szklanką lub ringiem wykrawamy krążki. Na środek każdego nakładamy porcję nadzienia i zlepiamy brzegi.

Pierogi z płuckami wieprzowymi

Wolno gotujemy partiami w osolonym wrzątku ok. 3 minut od momentu wypłynięcia.

Podajemy ze skwarkami lub zrumienioną cebulką.

Pierogi doskonale smakują również w wersji odsmażanej.

Zachęcamy również do sprawdzenia innych naszych przepisów na pierogi. Polecamy: pierogi chłopskie z serem i kiełbasą, pieczone pierogi w kruchym cieście, pierogi z białym serem na słodko oraz doskonałe szybkie pierożki dla leniwych.

Życzymy smacznego!

Pierogi z płuckami wieprzowymi

2 Comments

  1. ewa
    8 lutego 2021 at 9:52 am

    takie pierogi robiła moja Mama ,były pyszne ale teraz gdzie dostać płucka ,można tylko przypominać sobie ich smak- pozdrawiam

    • KuchniaNaWypasie
      8 lutego 2021 at 2:18 pm

      Są jeszcze małe sklepy mięsne, gdzie można dostać świeże płucka.
      Warto szukać i pytać, ale rzeczywiście łatwo nie jest 🙂
      Pozdrawiamy ciepło 🙂

Napisz komentarz