Blog posts

Domowa kiełbasa w słoiku – jak zrobić?

Domowa kiełbasa w słoiku – jak zrobić?

Przetwory, Wieprzowina

Kiełbasa w słoiku to pyszna i aromatyczna domowa konserwa wieprzowa – jak ją zrobić? U nas znajdziesz sprawdzony przepis krok po kroku oraz porady dotyczące pasteryzacji oraz tyndalizacji. Domowa kiełbasa w słoiku to świetny pomysł na przygotowanie pysznej wędliny praktycznie w każdej kuchni. Jak zrobić pyszną kiełbasę słoikową? My użyliśmy tylko mięsa wieprzowego, a dokładnie łopatki i surowego boczku. Uzupełnieniem jest zestaw odpowiednich przypraw, a potem już tylko gotowanie.

Domowa kiełbasa w słoikach to bez wątpienia doskonała alternatywa dla tradycyjnych wędzonych kiełbas. Jest o wiele prostsza w przygotowaniu i nie wymaga „specjalistycznych” urządzeń ;). Domowa konserwa wieprzowa w słoiku wymaga tylko obróbki cieplnej, którą możesz przeprowadzić w piekarniku lub na kuchence. Taka mielonka to świetna wędlina na kanapki, oraz bardzo aromatyczny dodatek np. do sałatek.

Kiełbasa w słoiku to domowy produkt, który możesz poddać pasteryzacji i przechowywać w lodówce do 2 – 3 tygodni. Taką kiełbasę wieprzową możesz również zakonserwować metodą tyndalizacji, czyli 3 krotnej pasteryzacji w kolejnych dniach od momentu przygotowania kiełbasy w słoikach. Tak zakonserwowana domowa kiełbasa w słoiku może stać w ciemnym i chłodnym miejscu nawet kilka miesięcy.

Domowa konserwa wieprzowa w słoiku to wyjątkowy smak i aromat oraz pewność, że posiada czysty skład. Jak w innych naszych przepisach zwracamy uwagę na to, aby kupić dobrej jakości mięso. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasz wyrób spełni w 100 % nasze oczekiwania.

Przepis na 4 słoiki 400 g.

Domowa kiełbasa w słoiku - jak zrobić?


Domowa kiełbasa w słoiku – jak zrobić?

Składniki:

  • łopatka wieprzowa: 1kg
  • boczek surowy bez skóry: 0,5 kg
  • zimna woda: 150 – 200 ml
  • sól: 1 płaska łyżka
  • majeranek: 2 łyżki
  • czarny pieprz: 1 łyżeczka
  • czosnek: 4 ząbki
  • liść laurowy: 2 szt.
  • papryka wędzona: 1 łyżka
  • cukier: 0,5 łyżeczki

Domowa kiełbasa w słoiku - jak zrobić?


Domowa kiełbasa w słoiku – jak zrobić?

Przygotowanie:

Mięso myjemy, kroimy na mniejsze kawałki i mielimy w maszynce na grubych oczkach. O zmielenie mięsa możemy poprosić również w sklepie, dzięki temu skrócimy czas przygotowania kiełbasy w słoiku w domu.

Zmielone mięso z łopatki i boczku mieszamy razem, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, roztarty w dłoniach majeranek, sól, cukier, paprykę wędzoną oraz pieprz. Przez chwilę razem wyrabiamy, a następnie stopniowo dolewamy wody i wyrabiamy mięso, aż wchłonie całą wodę.

Do każdego czystego, wyparzonego słoika wkładamy pół liścia laurowego. Jeśli ktoś lubi, może dołożyć 2 – 3 kulki jałowca. Napełniamy słoiki, dokładnie ubijając łyżką, aby nie zostały puste przestrzenie wypełnione powietrzem. Zakręcamy słoiki.

Na dno dużego garnka wkładamy ściereczkę, wstawiamy słoiki w taki sposób, aby się ze sobą nie stykały. Następnie zalewamy zimną wodą do takiej wysokości słoika, aby nakrętka była nad wodą. Wolno podgrzewamy. Gotujemy 2 godziny ( woda ma tylko lekko mrugać) od momentu zagotowania.

Następnie zostawiamy w wodzie do całkowitego wystygnięcia.

Domowa kiełbasa w słoiku - jak zrobić?

Jeśli konserwę będziemy trzymać w lodówce nie dłużej niż dwa tygodnie, ten proces obróbki cieplnej nam całkowicie wystarczy. Jeśli chcemy ją przechowywać dłużej, należy proces pasteryzacji powtórzyć po 24 godzinach. Postępujemy jak wyżej, z tym, że wolno gotujemy ok 30 – 40 minut. Zostawiamy w garnku do wystygnięcia. A w następnym dniu jeszcze raz przez ok 20 – 30 minut i znów zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Ważne jest, aby potem sprawdzić, czy wszystkie pokrywki na słoikach są wklęsłe. Jeśli któraś z nich jest wypukła, taką kiełbasę musimy przeznaczyć do szybkiego spożycia. To samo dotyczy słoików, które przechowujemy dłużej poza lodówką. Przed otwarciem sprawdzajmy, czy jest zawekowany. To dla bezpieczeństwa naszego oraz naszych bliskich.

Zachęcamy również do sprawdzenia innych naszych przepisów na mięso do słoików. Polecamy boczek w sosie własnym, smalec z mięsem i cebulką, oraz mięso w słoiku.

Życzymy smacznego!

Domowa kiełbasa w słoiku - jak zrobić?

4 Comments

  1. Agata
    4 lutego 2021 at 5:41 am

    W sklepie niekoniecznie zmielić- z reguły siatka ma drobne oczka…

    • KuchniaNaWypasie
      4 lutego 2021 at 6:38 pm

      Radzimy poszukać innego sklepu, gdzie będą mieć siatkę z większymi oczkami 😉

  2. Maya
    1 lutego 2022 at 12:59 pm

    A po otwarciu ile można ja przechowywać w lodowce?

    • KuchniaNaWypasie
      1 lutego 2022 at 4:38 pm

      Najlepiej spożyć przez 48 – 72 godzin.
      Pozdrawiamy

Napisz komentarz