Boeuf Strogonow

Boeuf Strogonow

Przepis na rosyjski gulasz z wołowiny.

Boeuf Strogonow przepis na ten tradycyjny rosyjski gulasz z wołowiny z kiszonymi ogórkami należy do naszych ulubionych. Strogonow lub węgierska zupa gulaszowa to niemal obowiązkowe dania na każde ważne spotkanie rodzinne lub towarzyskie. W oryginalnej wersji Boeuf Stroganow przygotowuje się z polędwicy wołowej, jednak jej wadą jest to, że twardnieje podczas podgrzewania, a ponadto mimo wysokiej ceny jest dość trudno dostępna. 

Tradycyjny rosyjski Boeuf Stroganow uznawany jest za potrawę ekskluzywną, ale to bardzo proste danie jednogarnkowe, które każdy może bez problemu przygotować. Zajmie Ci to niewiele czasu, a jeśli korzystasz z wolnowaru, pracy będzie jeszcze mniej.

Przepis na Boeuf Stroganow bazuje na najlepszej moim zdaniem recepturze pochodzącej z wydanej w 1963 roku książce Kuchnia Polska

boeuf-strogonow
Rosyjski Boeuf Stroganow to pożywny gulasz z wołowiny z ogórkiem kiszonym i pieczarkami.
 

Boeuf Strogonow

  • 60 dag polędwicy wołowej (może być od "głowy") lub 80 dag rostbefu, udźca albo łopatki wołowej,
  • około 5 łyżek oleju, ale nigdy oliwy z oliwek
  • 1 czubata łyżka mąki
  • 1 duża cebula
  • około pół łyżeczki ostrej mielonej papryki
  • 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
  • pieprz i sól do smaku
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki
  • 2 szklanki wywaru mięsnego, ale można nieco więcej lub nieco mniej, w zależności od tego jak gęsta ma być potrawa
  • 2 nieduże ogórki kiszone pokrojone w cienkie paseczki, opcjonalnie woda z kiszonych ogórków do smaku)
  • opcjonalnie 30 dag pieczarek pokrojonych w cienkie plasterki
  • opcjonalnie 1 łyżeczka musztardy
  • 3-4 łyżki śmietany 

 Boeuf Strogonow przepis

1. Mięso umyj, osusz i pokrój w poprzek włókien w plastry o grubości około 1/2 cm. Każdy plaster pokrój na paski i szerokości około 1 cm. 

2. Cebulę pokrój w cienkie półplasterki, ogórki kiszone w paski, a umyte i oczyszczone pieczarki w plasterki. 

3. Na patelni rozgrzej połowę oleju i podsmaż mięso na bardzo silnym ogniu mięso. Często mieszając smaż do czasu, aż mocno się zrumieni, zajmuje to średnio około 4 minut. Pod koniec smażenia oprósz mięso mąką i smaż jeszcze około 1 minuty. Jeżeli patelnia nie jest dość duża, aby pomieścić na raz całe mięso w cienkiej warstwie, podsmażaj mięso w dwóch - trzech partiach, gdyż inaczej wydzieli sok i mięso się nie zrumieni się. Obsmażone mięso przełóż do garnka lub misy wolnowaru. Opłucz patelnię niewielką ilością przegotowanej wody i wlej ją do mięsa.

4. Na patelni rozgrzej pozostały olej i podsmaż cebule. Kiedy się zrumieni przełóż ją do mięsa, a na patelnię wrzuć pokrojone pieczarki i smaż, do chwili, aż woda odparuje. Przełóż pieczarki do garnka z mięsem i cebulą.

5. Dodaj przecier pomidorowy, mieloną paprykę, pieprz, ogórki kiszone, wywar mięsny i mieszając doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz płomień i gotuj około 25-40 minut, aż wszystkie składniki będą miękkie.  

6. Na koniec możesz podprawić Boeuf Strogonow łyżeczką ostrej musztardy i zahartowaną kilkoma łyżkami gorącego wywaru mięsnego śmietaną oraz zagęścić dodatkową mąką.

Boeuf Strogonow z wolnowaru

Przygotuj wszystkie składniki - punkty od 1 do 4 w przepisie  powyżej. Dodaj przecier pomidorowy, mieloną paprykę, pieprz, wywar mięsny i ustaw czas wolnowarzenia. Podany niżej czas dotyczy wolnowarów Crock-Pot

  • opcja low 6-8 godzin
  • opcja high 4-6 godzin

Boeuf Strogonow podawaj posypany posiekaną natką pietruszki. 

boeuf-strogonow
Boeuf Strogonow.

Komentarze

  1. O już dawno nie robiłam. Bardzo lubimy. Korzystam z bardzo podobnego przepisu:-) Może jutro zrobię na kolację Sylwestrową:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię dobry Stroganov. U Ciebie sos wygląda pysznie.
    Mam inną kalsyczną recepturę, bez ogórków.

    OdpowiedzUsuń
  3. W którym momencie dodaje się ogórki kiszone, pochwalę się, że od tygodnia jestem posiadaczką multicookera i chce wypróbować.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiedy dodać ogórki?

    OdpowiedzUsuń
  5. Po 40 min wolowe mięsko jest już miękkie....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polędwica wołowa będzie miękka.

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: