Austria - Wegański Sachertorte

Tort Sachera to wręcz emblematyczny wiedeński deser, znany i kochany na całym obszarze byłych Austro-Węgier. Czekoladowe ciasto przełożone dżemem morelowym z czekoladową polewą i kawa po wiedeńsku, czyli na przykład Einspänner (espresso z bitą śmietaną) to zestaw, który do dzisiaj można znaleźć w wielu kawiarniach od Sarajewa przez Wiedeń aż po Nowy Sącz. W końcu nadeszła pora na zweganizowanie tego klasyka i musimy nieskromnie przyznać, że nasza roślinna wersja jest równie smaczna jak torty Sachera, które jedliśmy w wiedeńskim Café Hawelka, sarajewskiej Bečkiej Kafanie czy nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim.

Składniki (na tortownicę o średnicy około 24 cm, przepis bazowy na ciasto jest inspirowany przepisem na puszyste ciasto Jadłonomii): 

- 3/4 szklanki mleka sojowego
- 1.5 łyżki octu
- 1.5 szklanki mąki pszennej
- 1.5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0.5 łyżeczki sody
- 0.5 łyżeczki soli
- 5 łyżek kakao
- 3/4 szklanki cukru trzcinowego
- 0.5 opakowania cukru waniliowego
- 7 łyżek oleju
- 1/4 szklanki aquafaby

- 5 łyżek dżemu morelowego (dobrej jakości, najlepszy będzie z dużą zawartością owoców i małą ilością cukru, na przykład taki - link niesponsorowany

- 100 g wegańskiej czekolady deserowej lub gorzkiej 
- 50 g margaryny

- wegańska bita śmietana (opcjonalnie)

Przygotowanie:

1) Do kielicha blendera wlewamy mleko i ocet, odstawiamy na chwilę na bok, żeby mleko się ścięło. 

2) W międzyczasie do miski przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, sodę, sól i kakao. Mieszamy do połączenia składników. Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni. 

3) Do mleka dodajemy cukier, cukier waniliowy, olej i aquafabę i miksujemy blenderem na jednolity płyn, który nastepnie powoli wlewamy do suchych składników (krótko mieszając, tylko do połączenia składników). 

4) Ciasto przelewamy na formę i pieczemy przez około 45 minut w 175 stopniach.

5) Ciasto wyciągamy z piekarnika i odstawiamy na bok do ostygnięcia.

6) W międzyczasie robimy polewę - w rondelku rozpuszczamy margarynę, dodajemy pokruszoną czekoladę i podgrzewamy, cały czas mieszając (do rozpuszczenia czekolady).

7) Ciasto przecinamy mniej więcej w połowie i przekładamy dżemem morelowym. Na sam koniec polewę rozprowadzamy łyżką po wierzchu. Gotowy tort możemy wstawić na pół godziny do lodówki, żeby polewa szybciej zastygła. 

Komentarze