Domowa kapusta kiszona w słoikach

4 min read
kapusta kiszona w słoiku

Kapusta kiszona to bardzo prosta i zdrowa surówka która pasuje praktycznie do każdego dania. Do zrobienia domowej kapusty kiszona w słoikach nie potrzebujemy dużej ilości składników. Musimy natomiast zagospodarować sporą ilość czasu, gdyż jest dość pracochłonna.

Zanim jednak podam prosty przepis na tą smaczną przystawkę, pozwolę sobie przybliżyć niezwykłe właściwości jakie posiada.
Kapusta kiszona to przede wszystkim wspaniałe źródło witaminy C ale również A, D oraz B12 , zatem jej spożywanie korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy. Należy pamiętać, że kapusta kiszona to naturalny probiotyk i zawiera dużo bakterii fermentacji mlekowej które robią naprawdę dobra robotę w naszych jelitach.
Wbrew pozorom i ogólnej opinii nie jest daniem ciężkostrawnym, tym bardziej po dodaniu kminku. Zwykle podaje się ją wraz z dość ciężkostrawnymi potrawami i tłustym mięsem. Jest niskokaloryczna, 100 g kapusty to jedynie 18 kcal.

W moim domu robienie kapusty kiszonej to właściwie tradycja która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Podzielę się z wami kilkoma ważnymi wskazówkami dzięki którym kapusta będzie pyszna i chrupiąca.
O ile składniki użyte do zrobienia tej smacznej surówki są proste o tyle sam proces wykonania jest już dużo bardziej skomplikowany.

Zobacz także sprawdzony przepis na tradycyjne ogórki kiszone.

Stosuję następujące proporcje:

  • 10 kg białej kapusty
  • 1 kg marchewki
  • 200 g soli do przetworów (niejodowanej)
  • ewentualnie kminek

W artykule ile soli do kiszenia kapusty sprawdzisz jaka jest rola soli w procesie kiszenia kapusty.

Zobacz krok po kroku jak robię kapustę kiszoną.

Krok 1. Wybór kapusty.

Warto tu zaznaczyć, że kapusta musi być ze sprawdzonego źródła i nie może być przenawożona. Taka kapusta może wyjść miękka po procesie kiszenia.

Krok 2. Wyparzanie sprzętu do kiszenia.

Przed przystąpieniem do kiszenia kapusty warto też dobrze umyć i wyparzyć cały sprzęt biorący udział w procesie kiszenia, łącznie ze słoikami do których na koniec przekładamy kapustę. W moim domu wyparzamy szatkownicę, gliniane garnki a nawet tłuczek tak aby żadne niepożądane bakterie nie uczestniczyły w procesie kiszenia, ponieważ fermentacja może pójść w nie tą stronę.

Krok 3. Obieram i kroję kapustę z marchewką.

Kapustę obieram z zewnętrznych liści do pierwszego czystego liścia, kroję główkę na pół i usuwam głąb. Marchewkę obieram.

Krok 4. Szatkuję kapustę i taruję marchewkę.

Obraną marchewkę taruję na grubych oczkach do warzyw. Oczyszczoną kapustę szatkuję dość drobno, najlepiej zrobić to na szatkownicy. W naszym domu jest drewniana, zwykła szatkownica koszt około 100 zł. Szatkowanie na niej to czysta przyjemność a główki znikają w okamgnieniu.

Krok 5. Łączenie składników i ubijanie tłuczkiem.

Wszystkie składniki: kapustę, marchew i sól mieszam w dużej misce, a następnie przenoszę do glinianego garnka. Ubijam tłuczkiem aż do puszczenia soku. Soku im więc tym lepiej. Staramy się zatem, żeby wydobyć go jak najwięcej, najlepiej żeby wystawał ponad kapustę co zapobiegnie jej pleśnieniu.

Krok 6. Kapustę kiszoną trzymam w ciepłej kuchni.

Kapustę trzymamy w kuchni. Przez pierwsze dni w tej początkowej fazie fermentacji należy ją przebijać, czyli wkładać rączkę tłuczka w celu usunięcia nagromadzonych gazów.

Krok 7. Przechowywanie ukiszonej kapusty.

Po 3 dniach ukiszoną już kapustę ciasno ugniatając, przekładam w słoiki litrowe. Nie może być zbyt luźna, dobrze też jak jest przykryta solanką. Słoiki szczelnie zamykam wyparzonymi pokrywkami i przenoszę w chłodne miejsce.

Surówkę z kiszonej kapusty możemy spożywać bezpośrednio lub wykorzystywać do innych potraw typu:

Poznaj mój sprawdzony przepis na Bigos Staropolski z kiszonej kapusty

Smacznego i na zdrowie!

4 thoughts on “Domowa kapusta kiszona w słoikach

  1. Witam też robię kiszona kapustę w słoikach wszystko tak samo tylko kiszona(u mnie10dni)układam ciasno w słoikach dobrze ugniatam a na koniec zabezpieczam od góry drewnianymi szpatułka mi/mogą być od lodów/by kapusta nie podnosiła się.sok z kminkiem jest na wierzchu
    Taka kapustę mogę trzymać w piwnicy nawet 2 lata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *