zrazy wołowe
Obiad

Zrazy wołowe

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 20 minut | Czas gotowania/pieczenia : 2 godziny i 30 minut | Porcje : 4 zrazy

Zrazy wołowe to jeden z moich ulubionych obiadów, głównie ze względu na pyszny aromatyczny sos, który powstaje podczas duszenia się zrazów wołowych. Rolady śląskie zawijane z boczkiem, cebulką i ogórkiem sprawdzą się nie tylko jako zwykły, ale również jako świąteczny obiad. Gorąco polecam mój sprawdzony przepis na zrazy wołowe zawijane, a na pewno się nie zawiedziecie.


Zrazy wołowe przepis

Pyszne zrazy wołowe zawijane, smakują idealnie! Niektórzy mówią na nie rolada śląska. To tradycyjny przepis kuchni śląskiej, który najczęściej podawany jest w towarzystwie modrej kapusty i klusek śląskich. Tak więc przy okazji polecam mój sprawdzony przepis na kluski śląskie. Całe to danie – czyli zrazy wołowe zawijane zwane roladami śląskimi w towarzystwie klusek śląskich i modrej kapusty to tak zwany śląski obiad – i każdy wie o co chodzi. Mięso w zrazach jest idealnie kruche, a sos gęsty i aromatyczny. Zaś w środków zrazów wołowych zawinięte są kawałki boczku (ja osobiście wolę wędzony parzony, ale wedle uznania można dać surowy), cebuli oraz ogórka kiszonego. Zamiast klusek śląskich czasami serwuje je w towarzystwie zwykłych ziemniaków z wody lub z kopytkami. Zamiast modrej kapusty zaś czasami fajnym dodatkiem są buraczki zasmażane.

Kluczem do sukcesu w wykonaniu zrazów wołowych jest dłuuugi czas duszenia mięsa – nie warto go skracać, bo idealna wołowina to krucha wołowina, a zbyt krótko duszone mięso będzie twarde lub gumowe.

Zrazy wołowe – Składniki:

  • 4 plastry wołowiny – ok. 600 g
  • 100 g boczku wędzonego parzonego (ew. surowego wedle uznania)
  • 1 średni ogórki kiszony – ok. 70 g
  • 1 mała cebula – ok. 70 g do nadziania zrazów
  • 2 średnie cebule do sosu – ok. 230 g
  • 4 łyżeczki musztardy sarepskiej (lub ew. delikatesowej)
  • olej rzepakowy do smażenia
  • mąka pszenna do obtocznia zrazów
  • sól, pieprz i papryka słodka do smaku
  • 2 liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 750 ml bulionu (u mnie odcedzony rosół, ewentualnie może być woda, ale sos na bulionie wyjdzie bardziej aromatyczny i smaczny)
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 1 czubata łyżka mąki pszennej + 50 ml zimnej wody do zagęszczenia sosu

zrazy wołowe zawijane

Przepis na zrazy wołowe:

  1. Plastry mięsa cienko rozbić za pomocą tłuczka do mięsa. Najlepiej każdy plaster wołowiny włożyć w woreczek, a następnie dopiero wtedy rozbijać go tłuczkiem, co zapobiegnie rozpryskiwaniu mięsa po kuchni. Mięso w woreczku także jest mniej podatne na dziurawienie się.
  2. Tak przygotowane mięso doprawić solą, pieprzem i czerwoną papryką słodką. Następnie każdy kawałek wołowiny ułożyć na talerzu i posmarować musztardą.
  3. Jedną małą cebulę (taką o wadze około 70 gramów) obrać z łupinek, po czym przekroić na 4 części.
  4. Boczek obrać ze skóry i pokroić na 4 kawałki.
  5. Od ogórka kiszonego odciąć oba końce, a resztę przekroić na 4 części.
  6. Kolejno na każdym plasterku wołowiny wysmarowanej musztardą układać po jednej części cebuli, boczku parzonego i ogórka kiszonego. Starać się, by dodatki znajdowały się bliżej jednego brzegu plastra. Kolejno boki plasterków mięsa złożyć najpierw do środka, a następnie zwinąć każdy plaster w ciasny rulon, tworząc śląską roladę. Kolejno każdy zraz związać nitką (lub sznurkiem) bądź spiąć wykałaczkami.
  7. Na patelni rozgrzać olej rzepakowy (lub wedle uznania można użyć także smalcu). Zrazy obtoczyć w mące pszennej, a następnie układać na patelni na rozgrzanym oleju i smażyć na dość dużym ogniu, z każdej strony na rumiano. Podsmażone zrazy wołowe przełożyć do brytfanny lub garnka.
  8. Cebulę obrać z łupinek, a następnie pokroić w średniej wielkości kostkę.
  9. Na tym samym tłuszczu, na którym smażyło się mięso, podsmażyć cebulę do czasu aż się zarumieni. Kolejno na tę patelnię wlać bulion (lub wodę) i całość dokładnie wymieszać. Zawartość patelni (cebulę wraz z bulionem) przelać do garnka ze zrazami. Dodać liście laurowe, ziele angielskie oraz sos sojowy. Wymieszać. Ustawić garnek na palniku i gotować mięso pod przykryciem, na małym ogniu przez ok. 2-2,5 godziny. Mięso po tym czasie powinno być idealnie kruche i łatwo kroić się nożem. W razie potrzeby wydłużyć czas gotowania o kilka minut. Jeśli istnieje potrzeba, można dolewać co jakiś czas odrobinę wody. Pod koniec duszenia doprawić sos do smaku solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Wedle uznania można zagęścić sos mąką (w tym celu w 50 ml wody wymieszać 1 łyżkę mąki pszennej, a następnie dodać do gotującego się sosu i ponownie wymieszać. Gotować do czasu aż sos zgęstnieje. Podawać np. z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Smacznego!

PS. Gdyby sos wyszedł zbyt intensywny w smaku, to oczywiście można rozcieńczyć go wodą.

zrazy wołowe przepis

4.8 / 5 ( 84 głosów )

11 thoughts on “Zrazy wołowe”

  1. Zjadłabym zraziki :)

    Nie wiedziałam, że prowadzisz bloga? Jak kiedyś na twój profil wchodziłam to nic takiego nie znalazłam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here