Bez glutenu Chleb i Bułki Przepisy

Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej

Chleb z kaszy gryczanej niepalonej to wypiek, który nie wymaga wielu czynności w trakcie przygotowania. Za to smakuje jak prawdziwy chleb razowy. Jeśli chcesz zrobić domowy chleb bezglutenowy, ale nie lubisz zagniatać ciasta ani nie masz ręki do zakwasu, to ten przepis jest dla Ciebie!

Pieczenie chleba w domu nie uchodzi za czynność łatwą, choć według mnie niesłusznie. Wszystko bowiem zależy od przepisu, z jakiego skorzystamy. Od upieczenia tradycyjnego chleba jeszcze większą trudność przysparza wypiek chleba bezglutenowego. Mąki pozbawione glutenu, który odpowiada za elastyczność w cieście są dosyć suche i uzyskanie wilgotnego miąższu wymaga użycia pewnych “nawilżających” dodatków, z których ja preferuję ziemniaki. Mój przepis na taki chleb bezglutenowy z dodatkiem ziemniaków znajdziecie tutaj.

Chleb z kaszy gryczanej białej

Jeśli chodzi o mąkę gryczaną, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej: jest ona jedną z tych mąk bezglutenowych, z których wypieki wychodzą dużo łatwiej i są właśnie wilgotne, jednak nie zawsze jest ona wybierana ze względu na swój charakterystyczny, gryczany smak, który potrafi znacząco wpłynąć na smak wypieku. Ja jednak ją bardzo lubię! Robię z niej na przykład pyszne naleśniki gryczane z tego przepisu.

Tym razem jednak postanowiłam upiec zdrowy chleb, który od dawna mnie interesował: chodzi o chleb z kaszy gryczanej niepalonej, zwanej też kaszą gryczaną białą. To dość intrygujący przepis na chleb bez mąki, który zawiera jedynie kaszę gryczaną niepaloną. Co więcej: nie zawiera też zakwasu, drożdży ani sody – czyli żadnych spulchniaczy. Podeszłam do tego przepisu z pewną dozą powątpiewania. Zastanawiałam się jak to możliwe, że chleb bez mąki i bez drożdży wyrośnie, a potem upiecze się i nie będzie zakalcowaty.

Piekłam ten chleb, relacjonując Wam to na moim profilu na Instagramie (obecnie przepis jest zapisany w wyróżnionej relacji) oraz na Facebooku. Okazało się, że wszelkie obawy były niepotrzebne i zostały całkiem rozwiane, bo ten nietypowy chleb z samej kaszy gryczanej wyszedł fantastycznie! Nie dość, że wyrósł, pięknie się upiekł, to jeszcze świetnie smakuje. W smaku bardzo przypomina chleb pszenno-żytni na zakwasie, z wyczuwalnym smakiem kaszy gryczanej, ale nie dominującym.

Dodam jeszcze, że przepis ten znajdzie się w moim najnowszym e-booku: “Prosto i pysznie, bez glutenu i bez laktozy”. Jeśli potrzebujecie inspiracji, co jeść na diecie bezglutenowej, albo po prostu chcecie urozmaicić swoje codzienne menu o sprawdzone, proste ale i zaskakujące przepisy, to ten e-book jest właśnie dla Was!

[FM_form id=”9″]

Jak zrobić chleb z kaszy gryczanej?

Poniżej przedstawiam Wam przepis na chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej niepalonej. Klasyczny przepis lekko go zmodyfikowałam, dodając swoje ulubione przyprawy. Wy możecie użyć też innych – tych, które lubicie, lub też całkiem je pominąć. By lepiej zobrazować Wam poszczególne czynności, dołączyłam zdjęcia z poszczególnych etapów przygotowania chleba. Mam nadzieję, że będą pomocne.

chleb z kaszy gryczanej

BEZGLUTENOWY CHLEB Z KASZY GRYCZANEJ

Składniki:

  • 500 g kaszy gryczanej niepalonej
  • 700 ml wody przegotowanej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki majeranku*
  • 1/2 łyżeczki oregano*
  • 1/2 szklanki ziaren słonecznika
  • 1/2 szklanki płatków owsianych
  • 1 łyżka oleju

*Przyprawy są opcjonalne – można dodać, ale nie trzeba. Jak kto lubi 🙂

Wykonanie:

Najważniejsza czynność w tym przepisie to namoczenie kaszy, o odpowiedniej porze. Zatem pierwszego dnia wieczorem kaszę płuczemy, przesypujemy do miski i zalewamy wodą. Odstawiamy do namoczenia przez noc i cały kolejny dzień, aż do wieczora – czyli przez 24 godziny.

Trzeba pamiętać o tym, że nad ranem i w ciągu dnia, kiedy nasza się namacza, należy ją kilkukrotnie przemieszać łyżką. Na powierzchni wody może utworzyć się piana, a woda zgęstnieje. Tak ma być. Generalnie kasza z godziny na godzinę powinna coraz bardziej pęcznieć i wchłaniać wodę.

Wieczorem dnia kolejnego, czyli (po upływie 24 godzin) przystępujemy do zmiksowania kaszy blenderem. Jednak wcześniej sprawdzamy, jak wygląda poziom wody. Woda powinna tylko przykrywać kaszę (jak na zdjęciu niżej). Jeśli wody jest więcej, należy ją odlać.

kasza gryczana niepalona w trakcie namaczania

Miksujemy blenderem namoczoną kaszę razem z wodą, w której się namaczała. Powstanie nam ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Z wyglądu trochę przypomina zakwas na chleb. Do ciasta dodajemy sól, przyprawy oraz ziarna. Dokładnie mieszamy.

Foremkę keksówki smarujemy olejem oraz posypujemy płatkami owsianymi (można też wyściełać formę papierem do pieczenia, ale ja tego nie robię). Przelewamy ciasto, a następnie wkładamy foremkę do zimnego piekarnika na noc.

chleb z kaszy gryczanej - ciasto tuż po zmiksowaniu

W tym czasie ciasto nam wyrośnie. Po wyrośnięciu posypujemy jeszcze wierzch płatkami owsianymi.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180C stopni przez 1,5 godziny. Kroimy po całkowitym ostygnięciu.

chleb z kaszy gryczanej, tuż po upieczeniu

[FM_form id=”3″]