Serowe placki z cukinii

Serowe placki z cukinii

Cukinia jest jednym z moich ulubionych letnich warzyw. Można wykorzystać ją na tak wiele sposobów, że aż trudno sobie wyobrazić. Jednak moim faworytem chyba już zawsze pozostaną delikatne placki, które wprost rozpływają się w ustach.

Co bardzo ważne, smak placków możesz bez większego problemu modyfikować, dodając do nich ulubione zioła lub warzywa. Ostatnio w ramach takich eksperymentów przygotowałam serowe placki z cukinii, które z miejsca skradły mi serce.

Zawsze uważałam, że najlepszym elementem tostów są kawałki chrupiącego, przypieczonego sera. Te placki to właśnie takie najlepsze kąski. Dzięki dodatkowi sera, z zewnątrz tworzy się na nich delikatna i lekko chrupiąca skorupka, a wewnątrz są delikatne i miękkie. Po prostu poezja!

Jaka cukinia nadaje się na placki?

Jeśli planujesz zrobić placki z cukinii, pamiętaj że najlepiej nadadzą się na nie niezbyt wyrośnięte sztuki o długości około 20 cm, które nie mają w sobie zbyt dużo wody. Postaraj się wybierać twarde i jędrne sztuki bez widocznych uszkodzeń. Jeśli masz bardzo duże cukinie, dobrym pomysłem będzie wydrążenie z nich gniazd nasiennych przy pomocy łyżki.

Co zrobić, żeby placki z cukinii się nie rozpadały?

Jeśli placki z cukinii rozpadają się na patelni lub masz problem z ich obróceniem, najprawdopodobniej w masie znajduje się zbyt dużo wody. Aby tego uniknąć, cukinię należy bardzo dokładnie odcisnąć z nadmiaru soku. Ułatwisz sobie zadanie, jeśli starte warzywa oprószysz solą i odstawisz na około pół godziny.

Warto również obserwować gęstość masy w trakcie smażenia, bowiem może okazać się, że cukinia wciąż puszcza sok. Jeśli masa na placki za bardzo się rozrzedzi, dodaj do niej nieco mąki. Rób to jednak stopniowo i z zachowaniem umiaru, gdyż inaczej placki mogą stać się twarde.

Jaki ser nadaje się do placków z cukinii?

W przypadku tego przepisu bardzo dobrze sprawdzają się sery o wyrazistym aromacie. Nie mogą być zbyt tłuste, gdyż wówczas placki mogą się rozpaść na patelni. Poza cheddarem i parmezanem możesz wykorzystać na przykład goudę lub twardą mozzarellę.

Ciekawe efekty możesz uzyskać sięgając po sery wędzone np. oscypek. Należy jednak uważać z ich ilością, bo mogą łatwo zdominować smak placków.

Czy serowe placki z cukinii można mrozić?

Placki z tego przepisu jak najbardziej nadają się do mrożenia. Ważnym jest, aby mrozić je pojedynczo już po przestudzeniu. Dopiero gdy zamarzną możesz podzielić je na porcje i przełożyć do większych pojemników. Jeśli będziesz mrozić je ułożone na sobie, ryzykujesz że się skleją i rozpadną w trakcie rozmrażania.

Tak przygotowanie placki z cukinii możesz rozmrażać w mikrofalówce, piekarniku lub na patelni z niedużą ilością tłuszczu.

Serowe placki z cukinii

Przepis na serowe placki z cukinii

Składniki na serowe placki z cukinii:

  • 2 średniej wielkości cukinie
  • 2 jajka
  • 90 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 80 g parmezanu
  • 90 g sera cheddar
  • sól i pieprz do smaku
  • olej do smażenia

Do podania:

Przepis na sos czosnkowy Przepis na sos tzatziki

Jak zrobić serowe placki z cukinii

Cukinię dokładnie umyj, a następnie bez obierania ze skórki zetrzyj ją na tarce o grubych oczkach. Obficie posól, dokładnie wymieszaj i odstaw na około pół godziny. Po tym czasie dokładnie odciśnij cukinię. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz przełożyć cukinię na ściereczkę, a następnie zawijać ją coraz ciaśniej.

Odciśniętą cukinię przełóż do dużej miski. Dodaj rozkłócone jajka, mąkę, oba rodzaje serów, zioła prowansalskie oraz świeżo mielony pieprz. Wymieszaj tak, aby wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Jeśli masa będzie zbyt rzadka, dodaj nieco więcej mąki.

Rozgrzej mocno patelnię, wlej na nią olej, a następnie wykładaj masę przy pomocy łyżki, formując nieduże placuszki o grubości około pół centymetra. Kiedy z jednej strony będą rumiane, obróć je pomagając sobie drewnianą szpatułką i widelcem. W czasie smażenia placuszki będą dosyć miękkie, ale stygnąc nieco stwardnieją.

Serowe placki z cukinii możesz podawać solo lub z ulubionym dipem. W tej roli świetnie sprawdzi się sos czosnkowy lub tzatziki. Możesz też polać je śmietaną lub jogurtem naturalnym. Warto też posypać je koperkiem lub innymi, świeżymi ziołami.

Zobacz też inne przepisy na obiady:

Zobacz też najnowsze przepisy:



KOMENTARZE