Zupa czosnkowa

Zaczęła się moja ulubiona pora roku jesień. Te kolorowe liście, te piękne barwy wokół, wszystko cieszy oko. Ale, żeby nie było dopada nas też zimna i deszczowa rzeczywistość i mamy pierwszego chorego w domu. Smakosz walczy o życie ;) spokojnie, to tylko męskie przeziębienie. 
A zatem kurujemy chorego. I w ten oto sposób jesień zawitała do mojej kuchni. Trzeba przygotować coś z warzyw sezonowych, najlepiej sycącego i rozgrzewającego. No to dla chorego najlepsza będzie pikantna zupa czosnkowa, taka trochę po hiszpańsku, z chlebem i pomidorami oraz jajkiem z płynnym żółtkiem. Będzie prawie jak na wczasach. "Odpoczynek" i nieco smaków kuchni światowej....



Zupa czosnkowa
Składniki:
1)      ok. 200 g wołowiny
2)      główka czosnku
3)      cebula
4)      200 g chorizo/ boczku (opcjonalnie)
5)      marchewka
6)      pietruszka
7)      seler
8)      3 pomidory
9)      lubczyk, liść laurowy
10)   papryka wędzona, chili, sól, pieprz
11)   oliwa z oliwek
12)   2 jajka
13)   natka pietruszki
14)   5 kromek chleba

Sposób przygotowania:
1.    Przygotowujemy bulion: wołowinę wkładamy do gorącej wody i gotujemy. W trakcie gotowania dodajemy warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler, por) oraz lubczyk, liść laurowy, ziele angielskie i gotujemy aż warzywa i mięso będą miękkie. Następnie wywar odcedzamy.
2. Czosnek obieramy i siekamy. Cebulę i chleb kroimy w kostkę. (Opcjonalnie chorizo lub boczek też kroimy w kostkę)
3.     Pomidory obieramy ze skóry i kroimy w kostkę.
4.  W garnku rozgrzewamy oliwę i wrzucamy chorizo/boczek i cebulkę, chwilę podsmażamy. Następnie dodajemy posiekany czosnek, pokrojony chleb i pomidory i wszystko podsmażamy. Przyprawiamy obficie wędzoną papryką i chili. Całość zalewamy przygotowanym wcześniej wywarem (ok. 500 ml) i gotujemy kilka minut, aż chleb się rozpadnie. Zupę doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dodajemy marchewkę z wywaru pokrojoną w plasterki. 
5.  Zupę przelewamy do żaroodpornych miseczek i na wierzch każdej porcji wbijamy jajko i wkładamy do gorącego piekarnika, by białko się ścięło. Na koniec posypujemy posiekaną natką pietruszki.
6.  Do zupy możemy podać grzanki:  Bagietkę kroimy na kromki  i obficie skrapiamy oliwą i posypujemy Vegetą i ziołami prowansalskimi, można również posypać czosnkiem granulowanym. Tak przygotowane kromki układamy na rozgrzanej patelni i podsmażamy aż zrobią się rumiane, uważając żeby się nie przypaliły. Można je włożyć także do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piec aż się zarumienią.
Smacznego!


Komentarze