Ogórki małosolne bez wody

ogórki małosolne na sucho
Tak bardzo rzadko oglądam na youtube jakiekolwiek vlogi o tematyce kulinarnej, że zupełnie nie mam pojęcia, z jakiej okazji pokazał mi się tam filmik o ogórkach małosolnych na sucho. Jednak pokazał się, zaintrygował i zmusił do podjęcia wysiłku odtworzenia całej sytuacji w mojej kuchni - małosolne bez wody, czy to się w ogóle może udać? Udało się. Udało się wręcz doskonale. Wydaje mi się, że takie ogórki pozostają w stanie małosolnym i nie przechodzą w fazę kiszoną, ale to raczej przypuszczenie nie poparte dalszymi eksperymentami. Czy w ogóle taki sposób przygotowania małosolnych ma jakieś zdecydowane zalety, czy jest w jakiś sposób lepszy od tradycyjnego? Spróbujcie i oceńcie sami, ale ja już wiem, że przy nim pozostanę.
Muszę sobie jeszcze trochę ponarzekać. Narzekałem przy okazji truskawek (obecne odmiany - cóż to za dramat), a teraz pora na... nie, nie ogórki - zestawy do kiszenia! ;) Cała ta ochota na eksperymentowanie naszła mnie, gdy byłem w moim ulubionym sklepie na Przymorzu. Ogórki mieli ładne, a te tzw. zestawy naprawdę duże... W domu okazało się, że to po prostu oszustwo. Gdzie koper?! Po co mi tyle badyli bez baldachów i kilo liści chrzanu? Zacząłem małe śledztwo w innych sklepach i wszędzie to samo. Jak jest trochę kopru, to chrzan przez coś zjedzony, a czosnek wręcz pożarty w całości. Po prostu bez szabru na działkach ani rusz... ;)
I jeszcze jedno spostrzeżenie, którym muszę się podzielić. Zapach unoszący się w mieszkaniu przy robieniu małosolnych sprawia, że miejsce to staje się bardziej domem. 

link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=BbR9qEvamdU&t=438s



Składniki:


    małosolne bez wody
  • 1 kg ogórków gruntowych
  • 1 łyżka soli niejodowanej
  • zestaw do kiszenia (dwa ząbki czosnku, dużo kopru, korzeń i liść chrzanu)



Wykonanie:


    małosolne bez wody
  • Ogórki wyszorować, wypłukać i umieścić w dużej misce wypełnionej zimną wodą na około 1 - 2 godziny.
  • Zlać wodę, wysuszyć papierowym ręcznikiem ogórki (i miskę).
  • Ogórkom obciąć z obu stron końcówki, wymieszać dokładnie (w misce) z solą i przenieść do foliowej torebki do żywności z zamknięciem strunowym (o pojemności 3 l). Można również wymieszać z solą już w torebce, ale moim zdaniem trudniej w ten sposób rozprowadzić sól równomiernie.

  • Dodać wszystkie składniki zestawu do kiszenia (najlepiej pocięte) i wymieszać potrząsając torebką.    
    małosolne w torebce
  • Zamknąć torebkę wypychając wcześniej tyle powietrza, ile się da.
  • Umieścić całość w lodówce na kilka godzin i potrząsnąć w tym czasie dla lepszego wymieszania raz lub dwa.
  • Na kolejną dobę (kilkanaście godzin) przenieść w temperaturę pokojową i ciemne miejsce.
  • Po dobie ogórki powinny być już w fazie "małosolności" i pozostać w niej przez kilka dni przy dalszym przechowywaniu z powrotem w lodówce.














Komentarze

Prześlij komentarz