Ogórki kiszone najczęstsze błędy jakie psują smak

Na pierwszy rzut oka przygotowanie domowych ogórków kiszonych wydaje się banalnie proste. Trochę ogórków, chrzan, koper, czosnek i zalewa składająca się z łyżki soli na 1 litr wody. Taki przepis wykorzystywały nasze babcie i wielu z nas praktykuje go do dzisiaj. Jednak nie zawsze wystarczy znajomość przepisu, podczas przygotowywania ogórków ważny jest każdy najmniejszy szczegół taki jak na przykład wielkość ogórków czy rodzaj soli. Tylko dbałość o te najdrobniejsze szczegóły zapewni ci to, że twoje ogórki kiszone będą miały idealny smak i będą rozpływać się w ustach. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane podczas przygotowywania kiszonych ogórków.

Ogórki kiszone- błędy przy kiszeniu ogórków

Najważniejsze są ogórki

Większość z nas myśli, że każdy ogórek nadaje się do kiszenia. Takie myślenie jest oczywiście błędem. Do kiszenia staraj się wybierać jasne, małe i młode ogórki. Tylko takie ogórki będą po ukiszeniu odpowiednio twarde. Staraj się unikać kupowania ogórków w marketach i dyskontach bo sprzedawane tak warzywa mogą być stare. Najlepiej wybieraj bazarki lub pewne warzywniaki. Nie śpiesz się podczas wybierania warzyw, odrzucaj grube ogórki( po ukiszeniu mogą być one puste w środku), zbyt ciemne( gdy skóra ogórka jest bardzo ciemna oznacza to że był mocno nawożony i ogórki mogą nie być tak smaczne), jeżeli kupujesz ogórki na bazarze od zaufanego rolnika spytaj się kiedy były zbierane( od czasu zbioru w ogórkach zachodzą procesy gnilne, czym ogórek będzie starszy tym będzie gorzej smakował).

Czekanie z kiszeniem

Ogórki należy przygotować jak najszybciej. Jeszcze w dniu zakupu, pamiętaj czym ogórek będzie starszy tym będzie gorzej smakował. Następnie od razu po przyjściu do domu z zakupów zalej ogórki zimną wodą i po odczekaniu 6 godzin zacznij je kisić.

Użycie nieodpowiedniej soli- Ogórki kiszone

Do przygotowania idealnych kiszonych ogórków potrzebujesz specjalnej soli. Odpowiednią solą do kiszenia jest sól kamienna niejodowana, sól kuchenna może mieć negatywny wpływ na proces fermentacji.

Użycie nieodpowiednich przypraw

Niektórzy w celu ulepszenia smaku ogórków dodają do nich ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu oraz liście laurowe. Niestety to może pogorszyć smak twoich ogórków, długie trzymanie tych przypraw w wodzie może spowodować, że ogórki będą gorzkie.

Nieodpowiednie ułożenie ogórków w słoju oraz za mała ilość wody- Ogórki kiszone

Przede wszystkim ogórki powinny być ułożone pionowo jak najściślej, zagwarantuje to że ogórki nie będą pływać w słoiku. Wody powinno być tyle, żeby wszystkie ogórki były dokładnie zalane w innym przypadku ogórki mogą zacząć pleśnieć. Pamiętaj również żebyś nie zalewać słoja po sam czubek, w czasie procesu fermentacji wydzielają się gazy. Jeżeli nalejesz wody po samą nakrętkę gazy nie będą się mieścić i słój może wybuchnąć. Dlatego najlepiej zalać słój w 85-90%.

Zła temperatura przechowywania

Ogórki po ukiszeniu przez 3 dni powinny znajdować się w pomieszczeniu z temperaturą pokojową. Następnie słój z ogórkami należy przenieść w chłodniejsze miejsce o temperaturze w okolicach 15 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura przyśpiesza proces fermentacji, ale również proces gnilny, z byt długie przechowywanie ogórków kiszonych w temperaturze pokojowej spowoduje szybsze się ich zepsucie.

Brak cukru- Ogórki kiszone

To nie żart, do ogórków kiszonych należy dodawać odrobinę cukru. Cukier konserwuje ogórki i zapewni im dłuższy czas do spożycia.