Karpatka
Słodkości

Karpatka

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 20 minut | Czas gotowania/pieczenia : godzina | Porcje : Blaszka o wymiarach 23 x 33 cm

Karpatka to nic innego jak pyszne ptysiowe ciasto z kremem budyniowym. To właśnie swoim górzystym kształtom zawdzięcza swoją nazwę. Jest to jedno z ulubionych ciast mojego Męża. Gorąco zachęcam do wypróbowania mojego sprawdzonego przepisu na Karpatkę z kremem budyniowym.

Karpatka przepis

Niektórzy pewnie robią Karpatkę z paczki, nie wiedząc, jak prosta jest ona w wykonaniu i jak niewielkiej ilości składników potrzeba do jej zrobienia. Z moim przepisem krok po kroku Karpatka na pewno Wam się uda, a każdy będzie brał dokładkę :) Koniecznie wypróbujcie poniższy przepis! :)

karpatka przepis

Karpatka – Składniki:

Składniki na ciasto parzone:

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 125 g masła
  • 1 szklanka mąki pszennej zwykłej lub tortowej (150 g)
  • 5 jajek rozmiar M
  • szczypta soli

Składniki na krem:

  • 3 szklanki mleka (750 ml)
  • 3/4 szklanki cukru (ok. 160 g) – lub mniej jeśli nie lubicie mocno słodkich kremów
  • 1 opak. cukru waniliowego (16 g)
  • 4 czubate łyżki mąki pszennej (80 g)
  • 4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej (80 g)
  • 2 żółtka
  • 300 g masła (1,5 kostki)

Dodatkowe składniki:

  • cukier puder do oprószenia ciasta
  • opcjonalnie listki świeżej mięty oraz owoce do ozdoby

ciasto karpatka

Przepis na Ciasto Karpatka:

Jak zrobić ciasto parzone?

  1. Do średniej wielkości garnka wlać wodę (250 ml), włożyć masło (125 g) i doprowadzić całość do wrzenia, co jakiś czas mieszając, by masło dokładnie się roztopiło. Następnie energicznym ruchem wsypać do garnka przesianą mąkę pszenną (150 g) i zacząć szybko mieszać. Zmniejszyć płomień na najmniejszy i cały czas mieszać ciasto i je podgrzewać, do momentu aż zacznie być gładkie i ładnie odchodzić od brzegów garnka. Zajmuje to zazwyczaj około 2-3 minuty. Tak przygotowane ciasto przerzucić do innej miski i odstawić do ostudzenia.
  2. Gdy ciasto będzie już ostudzone (delikatnie ciepłe lub całkowicie ostudzone) rozpocząć dodawanie jajek. Należy to robić stopniowo, wrzucając 1 jajko, miksując i wrzucając następne dopiero wtedy, gdy poprzednie połączy się już z masą. Podzielić ciasto na 2 równe porcje.
  3. Blaszkę o wymiarach 23 cm x 33 cm wysmarować tłuszczem (np. masłem) i posypać mąką lub kaszką manną (strzepując nadmiar i pozostawiając warstwę ochronną na blaszce).
  4. Jedną porcję wyłożyć na blaszkę i wygładzić za pomocą szpatułki lub łyżki (ja delikatnie zwilżam łyżkę w gorącej wodzie, dzięki czemu ciasto łatwiej się rozsmarowuje – jest ono dość klejące i bez nawilżenia w gorącej wodzie ciężko będzie je rozsmarować na cienką warstwę).
  5. Piekarnik rozgrzać do 200 st. C. Wstawić blaszkę z pierwszą warstwą ciasta i piec z funkcją góra-dół, bez termoobiegu przez ok. 25-30 minut do zarumienienia się ciasta (podczas pieczenia nie otwierać piekarnika). Po upieczeniu wyjąć pierwszy blat z piekarnika i tak samo upiec drugi blat ciasta parzonego. Odstawić do ostudzenia.

Jak zrobić krem do Karpatki?

  1. Do miski wlać 250 ml mleka. Dodać obie mąki (pszenną i ziemniaczaną – każda z nich po 80 gramów, czyli 4 czubate łyżki) oraz 2 żółtka. Całość dokładnie wymieszać, najlepiej za pomocą rózgi kuchennej, by powstała jednolita masa bez grudek.
  2. Do garnka wlać 500 ml mleka oraz dodać cukier zwykły (odejmując 2 łyżki na potem) i cukier wanilinowy, dokładnie wymieszać. Doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć płomień  i dodać powyższą mieszankę z mleka i mąki. Całość dokładnie i dość energicznie mieszać, bo budyń szybko gęstnieje. Uważać, by nie zrobiły się grudki, a jeśli takowe powstaną, to należy po ugotowaniu przetrzeć budyń przez sitko.
  3. Po ugotowaniu (na sztywno!) budyniu, zdjąć garnek z palnika i nie mieszać już budyniu, by go nie rozrzedzić. Wierzch przykryć folią tak, by folia szczelnie dotykała powierzchni budyniu – pozwoli to uniknąć powstania kożucha. Odstawić w temperaturze pokojowej do ostudzenia. Nie wstawiać do lodówki!
  4. Do 300 gramów miękkiego masła (w temperaturze pokojowej, bo zimnego masła nie utrze się odpowiednio na puch!) dodać wcześniej odłożone 2 łyżki cukru i całość ubić na najwyższych obrotach miksera na jasny, puszysty krem. Następnie, by masło osiągnie już odpowiednią puszystość dodawać stopniowo budyń, łyżka po łyżce, miksując do czasu aż budyń połączy się z masłem (dopiero wtedy dodawać kolejną łyżkę). Miksować tylko do połączenia się składników, by nie doprowadzić krem do zwarzenia się.

Składanie ciasta w całość

  1. Krem wyłożyć na upieczony i ostudzony płat ciasta parzonego, wyrównać, a następnie przykryć drugim płatem ciasta.
  2. Wstawić karpatkę do lodówki celem schłodzenia i całkowitego stężenia kremu (na około 3 godziny lub dłużej). Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!

Polecam również wypróbować takie ciasta z mojego bloga jak: Malinowa chmurka, czyli pyszne słodkości z dodatkiem bezy; a także Ciasto marchewkowe, które mimo iż w swoim składzie ma warzywo, to jest niesamowicie pyszne!

Krem do karpatki

Potocznie mówi się, że krem do karpatki, czyli tzw. krem karpatkowy to nic innego jak krem budyniowy, przez innych określany także kremem maślano-budyniowym. Jego wykonanie jest zmorą wielu osób, dlatego postanowiłam dopisać tutaj kilka cennych wskazówek, które pomogą Wam uniknąć nieudanego wypieku. Często pytanie, co zrobić, gdy krem się zwarzy lub też pytanie, dlaczego się zwarzył. Poniżej wymieniam kilka przykładów, które pomogą Wam uniknąć błędów na przyszłość:

  • masło nie może być za zimne masło – musi być w temperaturze pokojowej (najlepiej wyciągnąć je z lodówki na 1-2 h wcześniej)
  • budyń nie może być ani za ciepły ani za zimny (tak więc trzeba go ostudzić do temperatury pokojowej, ale nie chłodzić w lodówce!)
  • budyń nie może być za rzadki – musi być odpowiednio długo gotowany, by mocno zgęstnieć
  • masło należy ubijać na wysokich obrotach do czasu aż masło stanie się puszyste i jasne – źle ubite masło i za szybkie dodanie budyniu popsują masę
  • warto zmiksować budyń, by go rozbić, przed dodaniem do masła
  • budyń należy dodawać stopniowo i miksować tylko do połączenia się składników, nie dłużej!

ciasto karpatka przepis
ciasto z kremem
ciasto z kremem budyniowym

4.6 / 5 ( 22 głosów )

20 thoughts on “Karpatka”

  1. Według Twojego przepisu zrobiłem wczoraj to ciasto i jestem pozytywnie zaskoczony. Z reguły wychodziło mi o średnim efekcie, ale teraz i w smaku i w konsystencji jest idealne. Dziękuje za podzielenie się nim.

  2. To było pierwsze ciasto “inne” w moim domu. Blaty ciasta przypominają dla mi fale, ale autorowi ciasta skojarzenia miał z górami i niech tak zostnie. Pycha)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here