Pięć porad na zdrowy tryb życia dla zabieganych

Pięć porad na zdrowy tryb życia dla zabieganych

Dorosłe życie to przede wszystkim praca i obowiązki. Jak w tym wszystkim zmieścić jeszcze czas na prowadzenie zdrowego trybu życia? Nasza codzienność jest przepełniona pokusami w postaci fast foodów, wygodnego siedzenia na kanapie po ciężkim dniu w pracy czy imprezowaniu ze znajomymi.

Aby jednak zachować zdrowy tryb życia wcale nie trzeba poświęcać na to dużo czasu. Trzeba tylko zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia, które płynnie wejdą w nawyk. Wystarczy odrobina silnej woli. Oto 5 porad dla zabieganych, jak uczynić swe życie zdrowszym.

1. Przygotuj jedzenie na zapas

Przygotowywanie posiłków nie musi być męczącym obowiązkiem. Takie jedzenie nie musi być też niesmaczne. Dlatego warto robić jedzenie na zapas i wykorzystać możliwości domowej zamrażarki. Taki nawyk pozwoli nie tylko na posiadanie zdrowego posiłku zawsze pod ręką, ale też pozwoli zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na odpoczynek, hobby lub życie towarzyskie.

Na początku najlepiej zrobić przegląd lodówki. Zróbcie listę produktów, które tam są i postarajcie się znaleźć przepisy je uwzględniające. Aby nieco urozmaicić kuchnię, szukaj różnych przepisów, które wymagają tych samych lub podobnych składników. Nie bój się używać gotowych dań, kurczaków z rożna czy zdrowych mrożonych przekąsek.

Gdy dysponujecie większym budżetem możecie także skorzystać z jednej z wielu ofert na diety pudełkowe, które oferują różne opcje, począwszy od niskokalorycznych diet redukcyjnych po wysokokaloryczne diety dla sportowców.

2. Dbaj o sytość

Zapewnienie sytości i satysfakcji z posiłków zmniejsza chęć podjadania i ogólnie zmniejsza zapotrzebowanie na jedzenie. Upewnij się, że dania, które spożywasz zawierają odpowiedni bilans białka, złożonych węglowodanów, zdrowych tłuszczów czy błonnika. Testujcie kombinacje składników, które dłużej zapewniają uczucie sytości.

Gdy przygotowanie jedzenia z odpowiednią ilością składników wejdzie wam w nawyk na pewno zaoszczędzicie czas na samym jedzeniu. Ważne jest też regularne jedzenie. Zbyt długi czas bez jedzenia może nienaturalnie zwiększyć apetyt i prowadzić do spożywania większych posiłków niż zwykle.

Podczas podróży korzystaj z różnych restauracji, by testować różne kombinacje i zapewnić sobie maksymalną sytość. Podczas spotkań towarzyskich, o ile jest taka możliwość, bierz własne przekąski, owoce, warzywa, orzechy, mieszanki musli. To są świetne przenośne opcje, które mogą wypełnić przerwę między posiłkami.

3. Skoncentruj się na jedzeniu, które lubisz

Skoncentruj się na jedzeniu, które lubisz, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń. Ograniczenia i zmuszanie się do jedzenia, czegoś czego nie lubicie może powodować negatywne skojarzenia i zniechęcać do diety. Kawałek ciasta, tortu czy hot-doga może być przyjemnym elementem dnia – wszystko oczywiście z umiarem.

Jeśli jednak duża ilość cukru sprawia, że czujesz się senny, sprawdź ile go spożywasz i dostosuj spożywane posiłki do odczuć po nich. Prowadź dziennik pożywienia, dzięki temu odnajdziesz poziomy wartości odżywczych, po których czujesz się najlepiej. Skoncentrujcie się na pokarmach, które dają energię i szczęście, a nie czynią ociężałymi i sennymi.

4. Nie lekceważ snu

Sen jest bardzo ważną częścią dnia i nie da się go niczym zastąpić. Niewystarczająca ilość snu negatywnie wpływa na poziom energii, motywacji do ćwiczeń, na koncentrację, a także na apetyt. Brak snu powoduje, że poziom greliny czyli hormonu głodu, jest podwyższony. Przekłada się to na spożywanie większej ilości jedzenia niż normalnie. Zwykle też człowiek sięga po produkty z większą zawartością cukry, gdyż organizm stara się zdobyć w ten sposób więcej energii.

5. Socjalizuj się!

Ćwiczenia mogą pomóc zrzucić wagę, osiągnąć lepsze samopoczucie i poprawić jakość snu. nie zmuszaj się do ćwiczeń, których nie lubisz. Zamiast tego, spróbuj czegoś nowego, np. pływania, wędrówek pieszych, jazdy na rowerze lub biegania. Eksperymentowanie z aktywnościami na pewno pomoże w kształceniu dobrych nawyków, ale również da emocjonalne korzyści.

W końcu robicie to co lubicie. Aktywność fizyczna to też doskonała metoda na nawiązywanie nowych kontaktów. Wciągnij w to znajomych, dołącz do lokalnego klubu sportowego lub po prostu zapisz się na zajęcia. W grupie drzemie siła, która może wyzwolić nowe pokłady energii i motywacji do samodoskonalenia się.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*