kapuśniak
Obiad Zupy

Kapuśniak

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 20 minut | Czas gotowania/pieczenia : 2 godziny | Porcje : 5 porcji

Kapuśniak – to bez wątpienia jeden z klasyków wśród polskich zup. W naszych domu najczęściej pojawia się kapuśniak z kiszonej kapusty, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zaś w sezonie wiosenno-letnim króluje u nas kapuśniak z młodej kapusty. Jeśli szukacie sprawdzonego przepisu na kapuśniak z kiszonej kapusty, to gorąco zapraszam do przeczytania przepisu poniżej.

Kapuśniak przepis

Jeśli chodzi o Kapuśniak tradycyjny, to najczęściej zupa ta robiona jest z kapusty kiszonej lub ze świeżej, poszatkowanej kapusty głowiastej. Wywar zaś najczęściej robiony jest na bazie żeberek i wędzonego boczku, chociaż zdarza się też kapuśniak na golonce lub kapuśniak na rosole.

kapuśniak przepis

Kapuśniak – Składniki:

  • ok. 1 kg żeberek wieprzowych
  • ok. 2,5 litra zimnej wody
  • 3 małe liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskie
  • 5 ziaren czarnego pieprzu
  • ok. 150 g wędzonego surowego boczku
  • 1 mała cebula – ok. 75 g
  • 1 por – ok. 100 g
  • 1 średnia marchewka – ok. 130 g
  • 1 średnia pietruszka – ok. 100 g
  • kawałek selera – ok. 90 g
  • ok. 600 g kiszonej kapusty (waga po dokładnym odciśnięciu), wodę odciśnięta z kapusty zachować (miałam wiaderko kapusty kiszonej z marchewką o łącznej masie 1 kg)
  • 1,5 szklanki płynu odciśniętego z kapusty kiszonej
  • 4 średniej wielkości ziemniaki (ok. 600 g)
  • 2 płaskie łyżeczki soli + ewentualnie więcej do smaku na sam koniec
  • świeżo mielony czarny pieprz do smaku
  • 2 łyżeczki suszonego majeranku

Przepis na kapuśniak:

  1. Żeberka wieprzowe opłukać pod zimną wodą. Włożyć do garnka i zalać 2,5 litrami zimnej wody. Postawić garnek na palniku i doprowadzić wodę do wrzenia. Zdjąć szumowiny z powierzchni wody, a następnie zmniejszyć moc palnika. Wywar powinien się tylko delikatnie gotować pod lekko uchyloną pokrywką. Po ściągnięciu szumowin dodać do zupy ziele angielskie, liście laurowe oraz ziarna pieprzu. Gotować całość przez ok. 60 minut.
  2. Po tym czasie mięso oddzielić od kości i pokroić na mniejsze kawałki. Ponownie wrzucić do zupy. W międzyczasie przygotować warzywa i boczek.
  3. Marchew, pietruszkę oraz seler obrać ze skórki, a następnie pokroić w kostkę o boku ok. 0,5 cm.
  4. Por pokroić na półplasterki.
  5. Cebulę obrać z łupinek, kolejno pokroić w kosteczkę.
  6. Boczek wędzony pozbawić skóry (o ile jest twarda), a następnie pokroić go w kostkę o boku ok. 0,5 cm.
  7. Rozgrzać dość dużą patelnię. Wrzucić na nią pokrojony boczek i smażyć do czasu aż wytopi się z niego tłuszcz, a sam boczek nieco się przyrumieni. Kolejno dorzucić cebulę i smażyć do czasu aż się lekko zeszkli. Następnie wrzucić na patelnię pokrojone warzywa (marchew, pietruszkę, seler i por). Smażyć przez ok. 5 minut na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając. Kolejno wrzucić całą zawartość patelni do gotującej się zupy (już po tej godzinie gotowania się wywaru na żeberkach). Gotować całość przez ok. 10 minut.
  8. Ziemniaki obrać z łupinek i pokroić w kostkę o boku ok. 1 cm. Wrzucić do zupy. Gotować ok. 20-25 minut aż warzywa, a w szczególności ziemniaki będą miękkie.
  9. W międzyczasie kiszoną kapustę odsączyć z soków, posiekać na mniejsze kawałki i podsmażyć na tej samej patelni, na której smażyły się wcześniej warzywa. Podsmażać przez ok. 3 minuty, co jakiś czas mieszając. Podsmażoną kapustę kiszoną wrzucić do zupy. Dodać majeranek i gotować dalej przez ok. 20 minut (aż kapusta zmięknie). Następnie dodać 2 płaskie łyżeczki soli oraz wodę odciśniętą z kapusty (dać tyle do smaku, ile uważamy za słuszne; u mnie było to 1,5 szklanki) i gotować jeszcze przez około 5 minut. Po tym czasie posmakować zupę i ewentualnie doprawić ją do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Smacznego!

Kapuśniak na żeberkach

Niektórzy robią kapuśniak na rosole, ale moim zdaniem ta zupa powinna być zrobiona na wywarze mięsnym z kością, najlepiej na żeberkach wieprzowych. Dodatkowo u nas obowiązkowo musi pojawić się świeży boczek wędzony. Taki kapuśniak smakuje nam najbardziej, chociaż równie pyszny jest kapuśniak z kiełbasą, którą uprzednio podsmażam na patelni.

Kapuśniak z kiszonej kapusty

W sezonie letnik uwielbiam kapuśniak z młodej kapusty. Jest pyszną i lekką zupą, akurat na cieplejsze dni. Jednak późną jesienią bądź też zimą, zamiast kapuśniaku ze słodkiej kapusty wolę zrobić kapuśniak z kiszonej kapusty. Jest on niezwykle aromatyczny, pyszny i rozgrzewający, a na dodatek to prawdziwa bomba witaminowa.

Zupa kapuśniak na boczku nie jest trudna do przygotowania ani zbytnio pracochłonna, o ile dobrze zorganizujemy sobie jej przygotowanie. Niektórzy do tej zupy wrzucają bezpośrednio warzywa, ja jednak uprzednio je podsmażam wraz z boczkiem, gdyż dla mnie mają wtedy lepszy aromat i smak. Poza tym wedle uznania możecie dodać do kapuśniaku łyżeczkę kminku. Ja jednak go pomijam, gdyż mój Mąż średnio przepada za jego smakiem. Wedle uznania również możecie zupę zagęścić zasmażką (W tym celu należy na suchej patelni zarumienić 1 łyżkę mąki pszennej, a następnie dodać 1 czubatą łyżkę masła i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie na patelnię dodać kilka chochelek zupy, ponownie wymieszać i przelać zawartość patelni do zupy i ponownie wymieszać). Wedle uznania możecie również dodać odrobinę koncentratu pomidorowego do zupy. Ja go nie używam do kapuśniaku z kiszoną kapustą, ale do kapuśniaku z młodej kapusty już tak.

Pamiętajcie również, by ziemniaki dodawać do gotującej się zupy zanim jeszcze wrzucicie kapustę kiszoną. Inaczej mogą one pozostać twarde.

kapuśniak na żeberkach

4.8 / 5 ( 521 głosów )

4 thoughts on “Kapuśniak”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here