Szybki krem brokułowo szpinakowy

Brokuły i szpinak to zielone dobro, z którego możemy czerpać w zasadzie cały rok. Warto spróbować połączenia obydwu warzyw w zupie. Poniżej przepis na szybki krem brokułowo-szpinakowy, który sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na wyjątkową okazję.

Właściwości brokułów i szpinaku

Szpinak to skarbnica witaminy C, beta-karotenu, żelaza, luteiny oraz kwasu foliowego. Nazywany „perskim zielem” jest doceniany już od wielu lat i wykorzystywany niemal we wszystkich kuchniach świata. Brokuł z kolei, tak jak większość zielonych warzyw, posiada bogate złoża witaminy K, również witaminę C oraz witaminy z grupy B, luteinę czy sulforafan. Nad ostatnim składnikiem o być może nieco egzotycznej nazwie, pochylają się badacze szukający sposobów na zahamowanie procesów rakotwórczych. Obserwacje wskazują, że sulforafan nie tylko zapobiega uszkodzeniom DNA, ale również blokuje już namnożone komórki nowotworowe. Jak widać, połączenie brokułów i szpinaku w jednym daniu gwarantuje jego wartościowość i pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Przpis na szybki krem – składniki

Do przygotowania kremu brokułowo-szpinakowego potrzebne są:

  • włoszczyzna;
  • 2 suszone pomidory;
  • przyprawy – pieprz, sól, ziele angielskie, lubczyk, gałka muszkatołowa;
  • 100 ml śmietanki 30% lub mleczka kokosowego;
  • 250 g szpinaku świeżego lub mrożonego;
  • 1 brokuł;
  • oliwa lub masło klarowane.
  • Dodatki do zupy: grzanki, ser pleśniowy, gotowane jajko lub słone przekąski z ciasta francuskiego.

Istotna jest baza

Większość zup, ze względu na bazę z wywaru mięsnego, wymaga dość długiego i powolnego gotowania. W przypadku zupy krem, warto zastosować wywar warzywny, jego przygotowanie trwa nieco krócej, chociaż z pewnością im dłużej się go gotuje, tym smak i aromat jest głębszy i bardziej wartościowy. Do przygotowania wywaru warzywnego potrzebujemy typowej włoszczyzny (marchew, seler, pietruszka – korzeń i trochę natki, cebula, ząbki czosnku, kilka liści lubczyku), możemy dodać również suszonego pomidora oraz przyprawy – ziele angielskie, pieprz czarny. Na koniec dodajmy łyżkę tłuszczu np. masła klarowanego oraz sól i pieprz. Tak przygotowany wywar wstawiamy na mały ogień i gotujemy pod przykryciem tyle, ile czas nam pozwoli. Optymalnie 2-3 godziny.

Wartościowe dodatki

Aby nasz krem brokułowo szpinakowy miał głębszy smak, rozpoczynamy od wlania do nieco głębszego garnka 3 łyżek oliwy lub klarowanego masła, kilku plasterków pora lub połowy średniej cebuli, a następnie wrzucamy świeży lub wcześniej rozmrożony szpinak. Delikatnie przesmażamy go, aby przeszedł aromatem dodatków. Możemy również dodać szczyptę pieprzu i gałki muszkatołowej. Brokuł, uprzednio lekko ugotowany na parze (powinien być miękki, ale nie rozgotowany, aby nie stracił wartości), rozczłonkowujemy na drobniejsze kawałki i również wrzucamy do garnka. Warzywa podsmażamy przez chwilę, ale nie za długo, aby ich nie przypalić. Po chwili dolewamy wcześniej przygotowany bulion warzywny (ok. 500 ml) i gotujemy na małym ogniu przez około 20 minut, aż wszystko zmięknie. Jeśli chcemy dodać zupie warzywnego aromatu – możemy wrzucić ziemniaka, marchew lub selera. Ostatnio etap przygotowania zupy to dodanie około 100 ml śmietanki 30% lub, w wersji beznabiałowej, mleczka kokosowego, a następnie dokładne zblendowanie.

Brokuł i szpinak solo

Znając przepis na krem warzywny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować krem brokułowy lub szpinakowy. W przypadku kremu brokułowego – doskonale komponuje się grzankami, serem pleśniowym i innymi słonymi przekąskami. Krem szpinakowy z kolei to dobry kompan gotowanego jajka. Prostota obydwu zup pozwala zaszaleć z dodatkami. Doskonale sprawdzi się tutaj słony paluch z ciasta francuskiego, posypany sezamem czy bagietka zapiekana z serem i przyprawami.

Leave a Comment