zupa grzybowa przepis
Obiad Przepisy na Boże Narodzenie Zupy

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa – to propozycja na pyszną, aromatyczną zupę, która często króluje u nas na świątecznym stole,tuż obok barszczu czerwonego. Zupa grzybowa na Święta Bożego Narodzenia to strzał w dziesiątkę! Czasami jednak robimy ją też w środku roku, zwłaszcza jeśli mamy pod ręką świeżo zebrane grzyby. W innym czasie, gdy świeżych grzybów brak, do jej wykonania wykorzystujemy grzyby mrożone. Poniższy przepis na zupę grzybową jest szybki i prosty, więc gorąco zachęcam do jej wypróbowania.

Zupa grzybowa przepis

Lubicie leśne grzyby? My bardzo! W zbieraniu ich jednak nie jesteśmy mistrzami, więc nasze zbiory pochodzą albo od rodziców albo ze sklepu. Po rodzinnym grzybobraniu część grzybów obgotowujemy i mrozimy, a pozostałe suszymy, by wykorzystać je w późniejszym czasie, np. właśnie do zrobienia zupy grzybowej, która jest pyszna i aromatyczna. Może być to zupa borowikowa, zupa grzybowa z podgrzybków lub klasyczna zupa pieczarkowa. Wybór grzybów należy do Was. My najczęściej używamy do zupy grzybowej grzybów leśnych, takich jak borowiki, czy podgrzybki. W sezonie jest to zupa grzybowa ze świeżych grzybów, a poza sezonem najczęściej zupa grzybowa z mrożonych grzybów. Pyszna jest również zupa grzybowa z suszonych grzybów.


Standardowo na obiad robiona jest u nas zupa grzybowa na rosole. Zaś nasza zupa grzybowa wigilijna zamiast na rosole, jest na bulionie warzywnym, na który przepis znajdziecie tutaj: bulion z warzyw. Zupa grzybowa wigilijna powinna być postna, bez dodatku mięsa i najlepiej właśnie na bulionie warzywnym. Tak samo częściej bywa u nas zupa grzybowa ze świeżych grzybów lub grzybów mrożonych, aniżeli zupa z suszonych grzybów.

Czasami zamiast grzybów leśnych do zupy grzybowej używamy pieczarek. Taka zupa pieczarkowa z makaronem to jedna z naszych ulubionych zup. Z reguły jest to pieczarkowa z makaronem kokardki, a czasami pieczarkowa z łazankami.

W poniższym przepisie jest to zupa grzybowa z ziemniakami, ale jeśli tylko chcecie może być to również zupa grzybowa z makaronem. Wtedy po prostu należy pominąć ziemniaki w jej składzie, a makaron do zupy ugotować osobno i dodać go na sam koniec lub bezpośrednio do talerzy przed nalanie zupy.

Zupa grzybowa z ziemniakami smakuje przepysznie, nawet lepiej niż zupa grzybowa z makaronem. Zwłaszcza, gdy ziemniaczki są nieco przyrumienione – bo takie uwielbiam w zupie najbardziej! A Wy? Wolicie zupę grzybową z ziemniakami czy makaronem?

zupa grzybowa z mrożonych grzybów

Jak zrobić zupę grzybową? Przepis na zupę grzybową jest dziecinnie prosty, więc na pewno każdemu się uda! Gorąco zachęcam do wypróbowania tego przepisu!

Zupa grzybowa – Składniki:

  • ok. 500 g grzybów (świeżych lub mrożonych; u mnie podgrzybki)
  • 1 litr bulionu (warzywnego lub drobiowego, ja użyłam przecedzonego rosołu)
  • 1 duża cebula – 170 g
  • 1 duży ząbek czosnku
  • 2 średnie ziemniaki – 340 g
  • 2 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
  • 2 łyżki masła
  • 1 średnia marchewka – 100 g
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
  • 60 ml śmietanki kremówki 30% lub 36% (ok. 1/4 szklanki)
  • opcjonalnie mąka pszenna + zimna woda do zagęszczenia zupy

grzyby smażone

grzybowa

Przepis na zupę grzybową z grzybów mrożonych lub świeżych:

  1. Do przygotowania zupy grzybowej z powyższych składników potrzebny będzie garnek o pojemności najlepiej 2,5 litra. Ja do swojej zupy grzybowej użyłam grzybów mrożonych,  a konkretnie to 500 gramów podgrzybków. Równie pyszna będzie grzybowa z borowików lub mieszanych grzybów leśnych. Jeśli też będziecie korzystać z grzybów mrożonych, to przed przystąpieniem do gotowania zupy należy pamiętać, że nie ma konieczności rozmrażania grzybów, bo stracą na elastyczności, a czasami i na smaku. Jednak by łatwiej się je kroiło na mniejsze kawałki, można je tylko delikatnie rozmrozić (do momentu pozbawienia oporu podczas krojenia). Jeśli zaś będziecie korzystać ze świeżych grzybów, to pamiętajcie, by uprzednio je oczyścić, najlepiej za pomocą pędzelka (bez moczenia grzybów w wodzie, ewentualnie można je krótko opłukać pod bieżącą wodą). Należy również pamiętać, że jeśli będziecie wykorzystywać maślaki, to należy obrać je ze skórki. Co niektórzy przygotowują zupę grzybowa z grzybów suszonych. Wtedy należy je uprzednio namoczyć w gorącej wodzie (najlepiej przez całą noc).
  2. Grzyby pokroić na mniejsze kawałki (u mnie kawałki o boku ok. 2 cm).
  3. Ziemniaki obrać, a następnie pokroić w kosteczkę o boku ok. 0,5 cm.
  4. Marchewkę również obrać, pokroić na półplasterki.
  5. Cebulę i czosnek obrać z łupinek. Następnie cebulę pokroić w kosteczkę, a czosnek drobno posiekać lub przecisnąć przez praskę.
  6. Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy (lub oleju rzepakowego) oraz 2 średnio kopiaste łyżki masła (takie połączenie oliwy i masła zapobiegnie przypalaniu się masła). Następnie na rozgrzany tłuszcz wrzucić pokrojoną cebulę i smażyć na średnim ogniu do lekkiego zeszklenia się. Kolejno dorzucić na patelnie czosnek i ziemniaki i smażyć przez ok. 5 minut. Następnie zwiększyć moc palnika na dużą, wrzucić pokrojone grzyby i smażyć przez kolejne 5 minut aż ziemniaki nieco się przyrumienią. Zawartość patelni należy, co jakiś czas przemieszać, by składniki się nie przypalały i równo rumieniły. Pod koniec smażenia doprawić całość solą i pieprzem do smaku.
  7. W garnku podgrzać około 1000 ml bulionu. Ja tym razem przygotowałam zupę grzybową na rosole (bulionie drobiowym powstałym przez odcedzenie rosołu od warzyw). Jeśli zaś robię wigilijną zupę grzybową, to przygotowuję ją na wywarze warzywnym.
  8. Następnie do gorącego bulionu wrzucić całą zawartość patelni. Wrzucić również pokrojoną na półplasterki marchewkę. Przykryć garnek pokrywką i gotować zupę grzybową na małym ogniu przez ok. 20 minut aż warzywa zmiękną (marchewka i ziemniaki). Po tym czasie wrzucić do garnka posiekaną natkę pietruszki oraz wlać śmietankę kremówkę. Posmakować zupę i ewentualnie doprawić ją jeszcze do smaku solą i świeżo mielonym czarny pieprzem. Wymieszać i gotować jeszcze przez minutę. Zupa grzybowa gotowa! Wedle uznania można ją jeszcze zagęścić za pomocą mąki rozrobionej w zimnej wodzie, ja jednak pozostawiam zupę bez zagęszczania. Smacznego!

Marzy się Wam zupa grzybowa krem? Wystarczy tę oto zupę zmiksować za pomocą blendera na gładką masę i gotowe!

Zupę grzybową można również zabielić za pomocą gęstej kwaśnej śmietany 18% (ja jednak preferuję bardziej słodką śmietankę kremówkę). Dodając jednak kwaśną śmietanę należy pamiętać, by przed dodaniem do zupy zahartować ją odpowiednio, by się nie zwarzyła. W tym celu należy 1-2 chochelki zupy przelać do szklanki, dodać do niej śmietanę i dokładnie wymieszać. Dopiero taką mieszankę wlać powolutku do gotującej się zupy.

U nas w tym roku pojawią się na Wigilię dwie zupy. Właśnie zupa grzybowa z mrożonych grzybów oraz barszcz czerwony z uszkami. A u Was pojawia się zupa grzybowa na Wigilię? Czy klasycznie tylko barszcz czerwony?

wigilijna zupa grzybowa zupa grzybowa ze swieżych grzybów

4.9 / 5 ( 16 głosów )

3 thoughts on “Zupa grzybowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here