Zupa koperkowa z pulpetami

Zupa koperkowa z pulpetami

regionalny przepis - zupa klopsowa


Zupa koperkowa z pulpetami - pyszna i pożywna zupa, która z powodzeniem zastępuje cały obiad albo sycącą, gorącą kolację. Smakuje każdemu - dzieciom i dorosłym.
Podobnie jak pieczarkowa z serkiem topionym jest idealną propozycją na chłodniejsze dni.
Zupa z pulpetami drobiowymi lub wieprzowymi i koperkiem znana w okolicach Iławy jako zupa klopsowa jest klasycznym przykładem prostej, wiejskiej kuchni. Jej przygotowanie nikomu nie sprawi trudności, a domownicy poproszą o dokładkę.

zupa koperkowa na bulionie

tradycyjny, sprawdzony przepis

można ją gotować z ziemniakami lub makaronem


Zupa-koperkowa-z-pulpetami
Zupa koperkowa z pulpetami - Cztery Fajery

Przepis na zupę z klopsikami i ziemniakami  to kolejny na naszym blogu przepis regionalny, jednak tym razem z województwa kujawsko - pomorskiego. Moja sąsiadka Kasia używa na jej określenie popularnej w tym regionie nazwy zupa klopsowa. Zakochałam się w zupie z pulpetami, odkąd po raz pierwszy ją jadłam.
Zupa koperkowa z pulpetami równie dobrze smakuje z ziemniakami, ryżem lub makaronem. Czasami zamiast soku z cytryny dodaję do niej sok z kiszonych ogórków albo łyżkę chrzanu na każdą porcję.

Zupa koperkowa z pulpetami - składniki

  • 500 g mielonego mięsa drobiowego, wieprzowego lub mieszanego
  • 1 czerstwa bułka pszenna namoczona przez 10 minut w wodzie lub mleku i odciśnięta, ale można zastąpić 3-4 łyżkami tartej bułki
  • 2 l wywaru warzywnego, mięsnego lub wody
  • 1 cebula
  • 5-6 średnich ziemniaków
  • 2 małe marchewki
  • 1 por, tylko biała część
  • kawałek selera, około 100 g
  • 1 jajko
  • 1 łyżka mąki
  • 200 ml śmietany 18%
  • 2 liście laurowe
  • 3 ziarenka ziela angielskiego
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • mały pęczek koperku
  • sól i pieprz do smaku

Zupa koperkowa z pulpetami - przepis

Do bulionu lub wody dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, por, seler, marchewki, ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na średnim ogniu przez około 40 minut, a w międzyczasie przygotujemy klopsy.

Do mielonego mięsa dodajemy jajko, startą na tarce o drobnych oczkach lub zblendowaną cebulę oraz odciśniętą bułkę pszenną lub 3-4 łyżki tartej bułki. Można też dodać drobno pokrojony koperek. Doprawiamy solą i pieprzem i dokładnie wyrabiamy na jednolitą masę.
Formujemy pulpety mniej więcej wielkości piłeczki do ping-ponga czyli o średnicy około 4 cm.

Z bulionu odławiamy warzywa, seler i por nie będą już potrzebne, ale marchewka nam się przyda. Doprowadzamy bulion do wrzenia i na wrzący pojedynczo wrzucamy pulpety. Staram się wrzucać pulpety z jak najniższej wysokości i nie wrzucać jednego pulpecika na drugi.
Zmniejszamy ogień i gotujemy około 15 minut od chwili wypłynięcia pulpetów na powierzchnię.
Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i gotujemy, aż będą miękkie.
Mąkę rozrabiamy z niewielką ilością wody, tak aby nie było żadnych grudek, dodajemy śmietanę i dokładnie mieszamy. Dodajemy około pół szklanki zupy, aby śmietana się zahartowała i nie zważyła po dodaniu do garnka z zupą.
Zahartowaną śmietanę wlewamy do zupy z pulpecikami, doprawiamy sokiem z cytryny, zagotowujemy i wyłączamy ogień. Na koniec dodajemy koperek i ewentualnie doprawiamy do smaku.
Podajemy z kawałkami wyjętej z wywaru marchewki.

Co to jest zupa klopsowa  

Czym się różnią pulpety od klopsów

dla ciekawskich
Zupa klopsowa, dawniej nazywana też zupą kwaśną, należy do najbardziej popularnych zup regionalnych województwa kujawsko-pomorskiego, zwłaszcza okolic Brodnicy. W XIX wieku nie istniało jeszcze pojęcie pulpetów, dlatego też nazwa zupa klopsowa, choć błędna zachowała się do  czasów współczesnych.

Pulpety to kulki mięsa mielonego gotowane w wywarze, natomiast klopsy albo klopsiki to smażone kuleczki z mięsa mielonego.

Źródło:  Dziewiętnastowieczna kuchnia Torunia, Katarzyna Politowska, Rocznik Toruński, t.41, 2014, s. 12.

Zupa-koperkowa-z-pulpetami
 Zupa koperkowa z pulpetami

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: