Nalewka z wiśni wg przedwojennej receptury

Przepis na tradycyjną nalewkę z wiśni wg receptury sprzed wojny


Nalewki z letnich owoców to prawdziwy cud w kieliszku w czasie zimowych chłodów. Dobrze zrobiona nalewka ma łagodny, głęboki smak i pachnie latem, niezależnie od tego z jakich owoców została przygotowana.

Nalewka z wiśni to prawdziwy klasyk wśród nalewek. Jest mnóstwo przepisów na ten wykwintny trunek. Podstawą sukcesu jest jednak zawsze najwyższej jakości alkohol (spirytus lub wódka w zależności od przepisu) oraz doskonałe, szlachetne owoce.
   

Składniki na nalewkę z wiśni

  • 0,75 kg wiśni (wydrylowanych)
  • 0,25 kg wiśni z pestkami
  • 0,5 litra spirytusu (95 %)
  • 200 ml wody
  • 0,5 kg cukru

Na nalewkę najlepiej nadają wiśnie starych odmian - szklanki, łutówki lub lubki. Wiśnie myjemy, suszymy na durszlaku i drylujemy ok. 80 dag owoców. Wiśnie wsypujemy do słoja, dodajemy resztę owoców z pestkami (dzięki temu nalewka będzie miała migdałowy posmak) i zalewamy spirytusem wymieszanym z wodą. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na ok. miesiąc (4-6 tygodni).

Po tym czasie zlewamy nalewką przez gazę do wyparzonej, zimnej butelki. Pozostałe wiśnie zasypujemy 0,5 kg cukry, mocno wstrząsamy słojem i pozostawiamy na ok. 2 tygodnie. W tym czasie z wymacerowanych owoców i cukru powstanie likier wiśniowy. Po dwóch tygodniach likier zlewamy i łączymy z wcześniej zlaną nalewką. Pozostałe wiśnie warto zachować i wykorzystać na przykład do tortu węgierskiego (sprawdź przepis).
Zobacz także: tradycyjna nalewka z malin i jeżyn, przepis na jeżynówkę
Butelki odstawiamy na minimum 8 miesięcy w ciemne miejsce. Nalewka im dłużej będzie czekała na swoją kolej tym będzie lepsza.

Komentarze