buraczki zasmażane przepis
Sałatka Sałatki i surówki Sałatki i surówki do obiadu

Buraczki zasmażane

Buraczki zasmażane – to jeden z naszych ulubionych dodatków do obiadu. Moim zdaniem najlepsze w wykonaniu mojej Babci, która zawsze gotowała na czuja ‘do smaku’ bez zwracania uwagi na gramy :) Jednak by osobom z mniejszym doświadczeniem łatwiej było odtworzyć idealny smak, poniżej znajdziecie przepis na buraczki zasmażane wg mojej Babci, z takimi wskazówkami, by nawet osoba początkująca w kuchnie nie miała problemu ze stworzeniem idealnych buraczków na ciepło do obiadu.

buraczki zasmażane na ciepło do obiadu

Buraczki zasmażane przepis

Buraki do buraczków zasmażanych można przygotować teoretycznie na 3 sposoby. Jedni uważają, że najlepsze buraczki wychodzą te, które są uprzednio upieczone w piekarniku (bez obierania, tylko wyszorowane, a obrane dopiero po upieczeniu), gdyż smak buraka ‘nie ucieka’ do wody. Są one wtedy bardziej słodkie i nie tracą tylu wartości odżywczych. Ja czasami skuszę się na tę metodę, chociaż najczęściej korzystam jednak z buraków gotowanych w wodzie (jest to ta druga opcja). Jeszcze inni, w trzecim sposobie najpierw trą na tarce, obrane surowe buraki, wrzucają je na patelnię, podlewają wodą i duszą do miękkości, a potem przygotowują zasmażkę i postępują tak samo jak w przypadku buraków pieczonych czy gotowanych. Jaką Wy opcję wybierzecie, zależy tylko od Was :)

Buraczki zasmażane – Składniki:

  • 4 średnie buraki lub kilka mniejszych – ok. 600 g
  • 1 mała cebulka – ok. 60 g
  • 2 łyżki masła
  • 1 czubata łyżeczka mąki pszennej
  • pół łyżeczki cukru (do smaku – można dać mniej lub więcej wedle uznania)
  • 2-3 łyżka soku z cytryny do smaku (opcjonalnie można użyć octu winnego lub jabłkowego do smaku)
  • sól i pieprz do smaku
buraczki do obiadu

Przepis na buraczki zasmażane:

Jak ugotować lub upiec buraki do buraczków na ciepło do obiadu?

  1. Przygotować dość spory garnek. Wrzucić do niego wyszorowane buraki (zostawić je w skórce), zalać wodą (ja zalewam od razu wrzątkiem), posolić, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem do czasu aż będą miękkie. Małe buraki będą gotowały się około godziny, zaś większe nawet 90 minut. Ważne jest, by do gotowania używać buraczków o tej samej mniej więcej wielkości – by nie było sytuacji, że niektóre buraki będą już całkowicie miękkie, a pozostałe twarde w środku. Po ugotowaniu buraki należy od razu wyciągnąć z wody i pozostawić do lekkiego przestudzenia (takiego, by nie poparzyć sobie paluszków podczas obierania). Buraki można też upiec w piekarniku – wtedy należy owinąć każdy z osobna w folię aluminiową i piec je w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 st. C (funkcja góra-dół, a blaszkę wstawić na środkowy poziom piekarnika). Czas pieczenia może być różny, w zależności od odmiany i wielkości buraka, ale również oscyluje w granicach 60-90 minut. Kiedy buraki nieco wystygną, należy obrać je ze skórki, która przy jeszcze lekko ciepłych burakach zdejmuje się łatwiej niż przy tych już całkowicie ostudzonych. Buraczki wedle uznania można także ugotować na parze i tak jak powyżej, obrać je dopiero po lekkim przestudzeniu.

Buraczki zasmażane przepis krok po kroku:

  1. Obrane buraki zetrzeć na tarce o średnich lub dużych oczkach. Ogólnie możecie też na małych oczkach – wszystko zależy od Waszych upodobań. Ja osobiście preferuję buraki starte na średnich oczkach (moje oczko w szatkownicy elektrycznej ma szerokość ok. 4-5 mm).
  2. Małą cebulkę lub połówkę średniej obrać z łupinek, a następnie posiekać bardzo drobno. Na patelni roztopić 2 łyżki masła (lub oleju rzepakowego) i smażyć cebulę do czasu aż się zeszkli (ale nie powinna się zbytnio przyrumienić).
  3. Następnie do zeszklonej cebuli dodać mąkę pszenną i dokładnie wymieszać całość za pomocą drewnianej łyżki. Mąka powinna się lekko zarumienić. Kolejno dodać na patelnie starte buraczki, przemieszać. Dodać do smaku sól (ale niewiele, bo jeśli buraki były gotowane w osolonej wodzie, to będą potrzebowały mniej soli do smaku niż te pieczone w piekarniku, czy gotowane na parze), pieprz oraz cukier. Na koniec należy dodać 3 łyżki soku z cytryny (ewentualnie octu do smaku). Buraczki ponownie przemieszać, podusić na patelni przez 2-3 minuty i posmakować, czy są odpowiednio słodko-kwaśne. Ewentualnie doprawić solą, pieprzem, cukrem oraz sokiem z cytryny pod swoje gusta smakowe. Buraczki zasmażane podawać od razu, jeszcze ciepłe. Smacznego!

Buraczki zasmażane na ciepło do obiadu

Domowe buraczki zasmażane na ciepło to tradycyjny i smaczny dodatek do obiadu, znany chyba w  każdym domu. Przygotowanie takich buraczków jest bardzo proste, ale pewnie ile domów, tyle przepisów. Jedni dodają sok z cytryny, drudzy ocet. Jedni robią z cebulką drudzy bez. Moja Babcia miała w zasadzie, że ocet rzadko używało się w naszym domu, a wszelkie potrawy były doprawiane głównie sokiem z cytryny i tak jest też w tym poniższym przepisie na buraczki zasmażane do obiadu na ciepło.

Buraczki zasmażane są gęste, nieco słodkie i wyraziste w smaku. Po prostu przepyszne! Nawet Ci, co za burakami nie przepadają, chętnie zajadają buraczki zasmażane z poniższego przepisu! Także polecam wypróbować je do najbliższego obiadu :)

Zobacz jak krok po kroku przygotować najlepsze buraczki zasmażane z cebulką. Będą one idealnie pasować do zrazów wołowych, kotletów schabowych, czy też tradycyjnych kotletów mielonych. Do tego kluski śląski, kopytka lub zwykłe ziemniaki z wody i pyszny obiad gotowy!

Buraczki na ciepło do obiadu

Buraki zasmażane to wersja sałatki do obiadu, która powinna być podawana na ciepło, by smakować najlepiej. Zimne będą nieco mniej apetyczne, aczkolwiek nadal smaczne. Z takich sałatek na ciepło do obiadu polecamy również kapustę zasmażaną z boczkiem oraz przepis na marchewkę z groszkiem.

buraczki na ciepło
buraczki na ciepło do obiadu
4.8 / 5 ( 189 głosów )

18 thoughts on “Buraczki zasmażane”

  1. Właśnie gotuję buraki,do tej pory robiłam na zimno.No ale czas najwyższy zrobić na ciepło ,ale chyba zrobię bez mąki bo używam jak najmniej ogólnie.

        1. Ale czy pisanie o tym, że przepis jest długi to forma krytyki? :) Dla mnie tylko informacja, że komuś się dłużyło czytanie ;) Ale są osoby początkujące w kuchni, dla których taki dłuższy opis to cenne wskazówki i mniejsze ryzyko popełnienia błędu w wykonaniu :)

  2. Ja od wielu lat jak gotuję buraki to nie daje soli bo zauważyłam że solone buraki staja się gorzkie , sole wtedy kiedy je zasmażam i to też nie dużo soli .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here