Ogórki małosolne

Ogórki małosolne uwielbiam, bo kojarzą mi się z okresem wakacyjnym, rodzinnym domem i Babcią. Choć mam swój ulubiony sklep, w którym ogórki małosolne na szybko kupię gdy potrzeba to jednak z tych domowych frajda jest niesamowita. Wszelakie domowe przetwory cieszą mnie ogromnie.

Przepis jest na 1,5 kg ogórków, wychodzi jakieś 5 słoików 500 ml i 2 o pojemności 750 ml. Wszystko w zasadzie na oko, zależy jakiej wielkości są ogórki, ja wybieram małe i średnie, do takiej wielkości słoików są w sam raz. Zalewa to niecałe 2,5 l osolonej, wrzącej wody. Ogórki można zalać także zimną solanką. Na każdy 1 litr wody przypada 1 łyżka soli. Możecie dodać do słoików także liście winogron, porzeczek czy wiśni. Będzie pysznie!

W sklepach dostępne są też gotowe mieszanki do przygotowania ogórków małosolnych, które kupicie w torebce, wystarczy zalać wodą i zalewa gotowa. Ja jednak, wychowywana w kuchni przy babcinych złotych radach wybieram chrzan, koper, czosnek i liście winogron, czyli to co mogę dotknąć, pokroić, obrać, posiekać jak chcę.

Zapraszam dziś na domowe, szybkie i bardzo smaczne ogórki małosolne. Pachnące latem, grillowym czasem i domem 😉 Do sobotniego grilla w sam raz!

SKŁADNIKI:

  • 1,5 kg ogórków, jędrnych, twardych, nie uszkodzonych
  • kilka gałązek kopru
  • korzeń chrzanu – ok. 15 cm
  • nieduża główka czosnku
  • liście winogron, porzeczek lub wiśni – opcjonalnie
  • zalewa to około: 2,5 l wody + 2,5 łyżki soli

PRZYGOTOWANIE:

Zalewę zagotowuję.

Ogórki dobrze szoruję i wybaczam w zimnej wodzie przez 2 godziny. Dzięki temu ogórki spęcznieją. Aby szybciej się ukisiły można obciąć końcówki ogórka.

Chrzan myję, obieram lub nie, siekam na kawałki. Czosnek obieram, każdy ząbek siekam na cztery. Do słoików układam po równo ząbki czosnku, kawałki kopru, liście i chrzan. Układam ogórki jasną stroną do góry, ścisło. W przestrzenie wtykam jeszcze gałązki kopru. Zalewam solanką tak, by przykryć całkowicie ogórki. Zamykam wieczka i odstawiam na blat. Za 3-4 dni będą gotowe 😉 przy takich temperaturach powyżej 27 st. C to chwila:) Ogórki będą gotowe gdy wodą zacznie mętnieć.

Jeśli chcecie zamiast słoików użyjcie kamionkowych garnków, a ogórki ułóżcie luźno. Przykryjcie je wtedy jakimś talerzem i obciążcie np. kamieniem. To sposób naszych babć.

Do ogórków można dodać także takie przyprawy jak ziarenka gorczycy, liście laurowe, kulki ziela angielskiego lub/i kilka nasionek kolendry.

Smacznego.

2 odpowiedzi na “Ogórki małosolne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *