Sernik bez sera
(sernik z jogurtów greckich)

Sernik z jogurtów greckich

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
Proporcje na tortownicę o średnicy 26 cm lub mniejszą blaszkę kwadratową:
2 duże joguty greckie lub naturalne (po 400 g każdy)
5 jaj "L"
1 szklanka cukru
2 budynie waniliowe
3/4 szklanki oleju
1 duże opakowanie biszkoptów lub herbatników (na spód)

Składniki

  • Proporcje na tortownicę o średnicy 26 cm lub mniejszą blaszkę kwadratową:

Opis dania

Udostępnij

Jesteś miłośnikiem serników i akurat naszła Cię ochota na to pyszne ciasto, jednak masz zbyt mało czasu na jego przygotowanie? Dziś przedstawię Ci alternatywną wersję sernika, który zarobisz w zaledwie 10 minut! Moją propozycją na dziś jest bowiem sernik bez sera, którego bazę stanowią jogurty greckie. Sernik z jogurtów greckich wygląda i smakuje dokładnie tak samo jak sernik tradycyjny, jednak w jego wnętrzu nie ma ani grama twarogu! Dzięki temu, sernik bez sera przygotowuje się znacznie szybciej, a sam jego smak niczym nie różni się od zwykłego. Jeśli więc nie masz zbyt dużo czasu na pieczenie lub chcesz spróbować „odchudzonej” wersji sernika bez utraty smaku, zachęcam Cię do przygotowania tego ciasta! Do przygotowania sernika bez sera wystarczy kilka prostych składników, a dodatkowo sernik z jogurtów greckich nie wymaga przygotowania kruchego spodu. No to co, spróbujesz? 🙂

Przygotowanie

1
Gotowe

Żółtka oddzielić od białek (białka wybić do oddzielnej, dużej miski - będą użyte na końcu). Żółtka utrzeć z cukrem na białą, puszystą masę. Ciągle miksując, do ubitych żółtek stopniowo dodawać jogurty greckie, olej i budynie waniliowe.

Białka ubić na sztywną pianę.

2
Gotowe

Do przygotowanej wcześniej masy z jogurtów greckich dodać połowę piany z białek i dokładnie, jednak delikatnie wymieszać (najlepiej drewnianą łyżką). Dodać pozostałą część piany, wymieszać.

3
Gotowe

Spód i ranty tortownicy natłuścić, wysypać bułką tartą lub krupczatką. Na spodzie ułożyć biszkopty, wylać masę - pierwszą część masy lepiej nałożyć łyżką, aby biszkopty się nie podniosły.

4
Gotowe

Sernik bez sera wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, piec około 50 minut. Po tym czasie piekarnik wyłączyć, zostawić w nim sernik z jogurtów greckich na około 10 minut.

Po upływie tego czasu uchylić drzwiczki, zostawić na kolejnych kilka minut. Sernik bez sera wystudzić, po wystudzeniu wstawić do lodówki, by masa całkowicie stężała i zrobiła się zwarta.

Sernik z jogurtów greckich na biszkoptach

Ja spód sernika z jogurtów greckich przygotowałam z biszkoptów paryskich. Do jego przygotowania można użyć zwykłych okrągłych biszkopcików (zarówno zwykłych, jak i kakaowych), a nawet delicji. Sernik na biszkoptach nie wymaga przygotowania kruchego spodu.

Sernik z jogurtów greckich na herbatnikach

Sernik z jogurtów można również przygotować na herbatnikach. Tak samo jak w przypadku biszkoptów, do przygotowania sernika bez kruchego spodu możemy użyć herbatników zwykłych i kakaowych.

Sernik z jogurtów greckich możemy oczywiście przygotować na kruchym spodzie. Przepis na kruchy spód do sernika bez sera znajdziesz w moim przepisie na sernik z brzoskwiniami.

Sernik bez sera z brzoskwiniami

Sernik z jogurtów możemy również przygotować z dodatkiem brzoskwiń oraz innych owoców, jak truskawki, borówki, a nawet wiśnie czy porzeczka. Dodatkowo możemy eksperymentować z kawałkami czekolady lub połamanymi ciasteczkami oreo.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Chatka Puchatka przepis
poprzedni
Chatka Puchatka (domek Baby Jagi)
Ciasto drożdżowe bez wyrabiania
następny
Ciasto drożdżowe bez wyrabiania z kruszonką i owocami

Komentarze Ukryj komentarze

Ciasto wyszło pyszne, goście zachwyceni. Zdecydowanie lepsze niż tradycyjny sernik, ciasto jak chmurka. Dodałam mniej cukru niż w przepisie.

Można spróbować, tylko masło musi być rozpuszczone. 🙂 Myślę, że to będzie jakieś 3/4 kostki, ale można spróbować rozpuścić pół kostki i sprawdzić ile wyjdzie 🙂

Wyglada wspaniale, tak się cieszę ze będą mogla sobie zjeść sernik bez laktozy 🙂 mam tylko jedno pytanie – ile czasu/jaka temp na termoobiegu? niestety nie mam opcji bez!

Serniki raczej nie lubią termoobiegu, ale można spróbować piec 50 minut w temperaturze 150 stopni- jeśli sernik zacznie się zbyt mocno rumienić, można przykryć wierzch folią aluminiową. 🙂

Poniżej był opisany ten problem 🙂 akurat ten sernik ma tendencję do opadania, ale mam nadzieję, że mimo wsystko smakował 🙂

Sernik naprawde przepyszny. Mam tylko z nim Problem. Robilam juz wiele ciast i to bardziej skomplikowanych a ten poprostu nie chce mi wyjsc. Robie wszystko jak w opisie. Sernik rosnie jak szalony ze az czasem za blache mi wyrosnie ale kiedy tylko wylacze piekarnik opada i robi sie zakalec. Nie mam pojecia co robie nie takze on mi az tak opada

Ten sernik ma tendencję do opadania, a to przez pianę z białek, która powoduje mocne wyrastanie ciasta i później opadanie. 🙂 Jeśli wychodzi zakalec, spróbuj zmniejszyć dodatek cukru z 1 szklanki, na 3/4 lub 1/2. Możesz też zostawić go na wyłączonym piekarniku do całkowitego wystudzenia (bez otwierania drzwiczek), bo serniki nie lubią gwałtownej zmiany temperatury. 🙂

Przypieczoną górę można skroić i przykryć polewą lub lukrem 🙂
Jedyne co mogę podpowiedzieć, to przy kolejnym pieczeniu, jeśli sernik zacznie się niepokojąco rumienić, w czasie pieczenia na wierzch można położyć folię aluminiową 🙂

Pychota! Super lekki, smakuje jak sernik! Zrobiłam pół porcji na próbę i dałam 3 duże jajka i ze względów zdrowotnych wprowadziłam pewne modyfikacje do przepisu tzn dałam jogurt sojowy typu grecki, 60 g skrobi kukurydzianej zamiast budyniu, cukier waniliowy I piekłam bez spodu. Wyszedł obłędny! Następnym razem dodam jeszcze sok z cytryny dla typowego sernikowego smaku.
Polecam przepis!

26cm to za mała forma….sernik wyłazi z formy…irytujące są przepisy niesprawdzone..forma na tą ilość musi być większa!!!

Nie przepadam za pieczeniem, a to wydaje się prosty przepis na ciekawą słodycz, więc może mi się uda. Ale mam jedno pytanie: Czy budynie mają być zrobione jak na opakowaniu czy należy dodać „proszek” z torebek?

Super serniczek, lepiej smakuje niż z dodatkiem sera. Wczoraj zrobiłam wieczorem, szybko się robi, tylko dodałam pół szklanki oleju nie 3/4 . Na pewno zagości częściej u mnie w domu.

Rewelacyjny sernik, ja robiłam kiedyś na jogurtach naturalnych, nie greckich i również wychodził świetny. Mąż zajadał się jak dziki 😀

Mój z kolei stwierdził, że to jeden z lepszych „serników” jaki jadł 🙂
A na jogurtach naturalnych wychodzi równie pyszny! 😀

Skomentuj