Quinoa z warzywami i tahini – wegańska potrawka bezglutenowa z komosy ryżowej

Jestem wielką fanką kasz – zwłaszcza ukochanej trójcy: jaglanej, gryczanej niepalonej i komosy ryżowej. Uwielbiam przyrządzać z nich mało fotogeniczne potrawki, dodawać do sałatek i do zup. Łączę je z warzywami, dodaję do owocowych deserów czy koktajli. Tym razem przygotowałam wersję idealną na lunch do pracy albo na sytą kolację: Quinoa z warzywami i tahini – wegańska potrawka bezglutenowa z komosy ryżowej, którą pokochają Wasze brzuchy, bo to niezwykle zdrowe danie. Do jej przygotowania użyłam sezonowych składników – kalafiora, fasolki szparagowej i cukinii.

Quinoa z warzywami i tahini – wegańska potrawka bezglutenowa z komosy ryżowej

Danie idealne na problemy trawienne

Ponieważ sama borykam się z problemami układu pokarmowego, staram się gotować tak, aby mój brzuch był z tego zadowolony. Nawet latem jadam ciepłe kasze, które świetnie rozgrzewają żołądek i dostarczają mu mnóstwa cennych składników odżywczych, a gotowane warzywa zawarte w takich potrawkach są lekkostrawne.  Ta quinoa z warzywami jest idealna dla układu pokarmowego.

Z pomocą w lepszym trawieniu, jak i odbudowaniu zniszczonych często przez stres i dietę kosmków jelitowych przychodzą przede wszystkich przyprawy. Niezwykle cenna jest kurkuma, której właściwości nie trzeba już chyba reklamować. Zawarta w niej kurkumina wzmacnia układ immunologiczny i pomaga walczyć z wszelkimi infekcjami. Dodatkowo kurkuma pobudza wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, działa także antybakteryjnie i pomaga w utrzymaniu zdrowej wątroby. Dla jej wzmocnienia warto również włączyć do naszej diety ostropest plamisty. Zawarta w nim substancja lecznicza – sylimaryna regeneruje uszkodzony organ, działa przeciwzapalnie i zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.

Z kolei zielem niezwykle pomocnym w procesie trawienia jest koper włoski, który poleca się zwłaszcza przy problemach ze wzdęciami, wspomaga on również metabolizm. Podobnie na problemy żołądkowe wskazana jest mięta pieprzowa, która posiada nie tylko orzeźwiający aromat i smak, ale jest też pomocna przy leczeniu bóli brzucha, wzdęć czy skurczy jelit. Po obfitym posiłku warto wypić napar z tych ziół – pamiętajmy tylko, aby poczekać z piciem jakichkolwiek napojów co najmniej 15 – 30 minut po jedzeniu. Picie podczas lub chwilę po rozrzedza soki trawienne i utrudnia pracę naszym brzuchom.

Zamiast picia naparów można także skorzystać z mieszanki Dr Gaja – ProTrawienie, która w swoim składzie zawiera właśnie ekstrakt z kłącza kurkumy, z owoców kopru włoskiego, z ziela mięty pieprzowej oraz z nasion ostropestu. Można ją spożywać samą, rozpuszczoną w wodzie albo dodać do gotowych potraw. Świetnie sprawdzi się właśnie w takich kaszach, gdzie będzie pasowała również smakowo. Dla mnie takie saszetki są teraz idealne! Firma ma w swojej ofercie także inne, które sprawdzą się np. w koktajlach.

Komosa z warzywami fasolka kalafior cukinia ProTrawienie DrGaja kurkuma kasza

Zdrowy lunch pełen wartości odżywczych i tzw. superfoods

Oprócz przypraw wzmacniających nasz układ odpornościowy i pokarmowy, ta wegańska potrawka z komosy jest pełna cennych wartości odżywczych i błonnika, wpływając pozytywnie na nasza florę bakteryjną.

Kremową konsystencję nadaje tej potrawie tahina, czyli pasta sezamowa, popularna zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, pełna cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wzmacniających przyswajalność składników odżywczych, oraz witamin i minerałów. W starożytności sezam był tam nie tylko składnikiem dań, ale był również cennym lekarstwem. Na to, jak bardzo ceniono sezam wskazuje chociażby to, że używano go nawet jako magicznego zaklęcia – w legendzie o Alibabie i Czterdziestu Rozbójnikach słowa „sezamie otwórz się” powodowały przecież, że skarbiec otwierał się niczym pękający prażony sezam. Warto go zatem używać w kuchni i wydobyć jego cenne skarby.

Kolejnym niezwykle cennym składnikiem dania, które Wam dzisiaj proponuje jest quinoa – czyli komosa ryżowa, zwana również Skarbem Inków. Jest ona przede wszystkim niezwykle cennym źródłem pełnowartościowego białka, co czyni ją atrakcyjną w kuchni wegańskiej. Jest też bezglutenowa, dzięki czemu nie podrażnia kosmków jelitowych i mogą ją bez obaw jeść osoby cierpiące na celiakię. Oprócz białka to bomba minerałów i witamin, a na dodatek posiada niski indeks glikemiczny.

Jak widzicie, dzisiejsze dane to prawdziwa skarbnica cennych wartości odżywczych, zbawiennego dla naszej flory bakteryjnej błonnika i zdrowych tłuszczy, które pomogą nam je przyswoić . Dodatkowo wykorzystuje sezonowe składniki – kalafiora, fasolkę szparagową i cukinię, które tak cudownie smakują latem.

Quinoa z warzywami i tahini – wegańska potrawka bezglutenowa z komosy ryżowej

Quinoa z warzywami i tahini – wegańska potrawka bezglutenowa z komosy ryżowej

Składniki (2 porcje):

  • ¾ szklanki quinoa – komosy ryżowej (ja użyłam mieszanki trzech kolorów: białej, czarnej i czerwonej)
  • 2 ząbki czosnku
  • ¼ pora (biała część)
  • 150 g fasolki szparagowej (świeża lub mrożona)
  • ¾ szklanki różyczek kalafiora
  • ½  średniej cukinii
  • 0,5 l bulionu lub zupy mocy
  • 4 łyżki tahini
  • 2 łyżeczki kurkumy
  • sól, pieprz
  • garść natki pietruszki
  • 2 saszetki mieszanki ProTrawienie Dr Gaja

Przygotowanie:

  • Komosę ryżową dokładnie płuczemy  zalewamy wodą i odstawiamy na minimum 2 godziny. Możemy pominąć ten krok, ale namoczenie powoduje, że quinoa jest łatwiej trawiona i możemy przyswoić więcej jej cennych składników odżywczych. Po tym czasie komosę ponownie przepłukujemy.
  • Połowę cukinii trzemy na tarce, połowę kroimy w półplasterki. Obrywamy końcówki z fasolki, i dzielimy ją na mniejsze części . Czosnek drobno siekamy, a pora kroimy w piórka.
  • W rondelku rozgrzewamy łyżkę masła lub oleju. Wrzucamy czosnek i pora, smażymy minutę. Dodajemy kurkumę i ciągle mieszając podsmażamy jeszcze 30 sekund. Wrzucamy fasolkę, cukinię i kalafiora, zalewamy bulionem. Dodajemy komosę i dusimy pod przykryciem około 20 minut, aż warzywa staną się miękkie, a komosa wciągnie bulion. Możemy teraz dodać trochę soli i pieprzu do smaku. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej płynną konsystencję, dodajmy nieco wody.
  • Ściągamy potrawkę z ognia, dodajemy tahinę, mieszamy. Dzielimy na dwie porcje i dla dobra naszych brzuszków każdą z nich posypujemy saszetką ProTrawienie Dr Gaja i mieszamy. Posypujemy natką pietruszki. Quinoa z warzywami gotowa!

Smacznego!

Quinoa z warzywami i tahini – wegańska potrawka bezglutenowa z komosy ryżowej


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *