Koszyk świeżo zebranych grzybów, kurek
Porady kulinarne i ciekawostki

Marynowane, duszone, suszone czy smażone – jak przyrządzać grzyby?

My Polacy bardzo lubimy grzyby, szczególnie chętnie sięgamy po grzyby leśne, które nierzadko zbieramy samodzielnie. W sezonie najczęściej przyrządzamy świeże grzyby w postaci zup i sosów. Jednak przepisów na grzyby i sposobów ich przyrządzania oraz przechowywania jest znacznie więcej. Warto się nimi zainteresować, gdyż pozwalają cieszyć się smakiem pysznych grzybów także poza sezonem.


Przygotowywanie świeżych grzybów

Zwykle grzyby trafiają na nasz stół w postaci zup i sosów. Niezależnie od sposobu przygotowania, każdy przepis na grzyby każe je poddać obróbce termicznej, gdyż nawet te jadalne mogą spowodować problemy trawienne, jeśli nie są całkowicie miękkie.

Duszone pieczarki na patelni


Pamiętajmy, że choć każde grzyby można gotować i dusić, jednak nie wszystkie nadają się do smażenia. Grzyby dusi się zwykle we własnym sosie, jedynie grzyby twarde (typu kurki) wymagają dolewania wody podczas długotrwałego duszenia. Do smażenia najlepiej nadają się pieczarki, borowiki, podgrzybki, rydze i kurki. Grzyby soli się dopiero po usmażeniu – w przeciwnym razie puszczą zbyt dużo soku. Warto pamiętać, że grzyby nie nadają się np. do opiekania przy ognisku, ponieważ szybko się przypalą, a w środku nadal będą surowe.

Grzyby najlepiej doprawiać świeżo mielonym pieprzem, solą oraz świeżymi, aromatycznymi ziołami – natka pietruszki, tymianek czy rozmaryn sprawdzą się tutaj idealnie. Pamiętajmy jednak, że gotowe dania z grzybów wymagają spożycia na bieżąco, a przechowywane w lodówce mogą być jedynie przez 2 dni.

Tworzenie zapasów – jak przyrządzać grzyby, by cieszyć się ich smakiem także poza sezonem?

Grzyby suszone – przepisy proponują je najczęściej jako dopełnienie świątecznego bigosu, zawsze można je jednak wykorzystać również do sosów i zup. Najlepsze do suszenia są borowiki, podgrzybki oraz koźlarze. Grzyby suszy się w przewiewnym miejscu – na słońcu, w lekko uchylonym piekarniku lub specjalnej suszarce. Temperatura suszenia nie może przekroczyć 50 stopni

Celsjusza, gdyż grzyby nie wysuszą się wtedy w całości i podczas przechowywania zaczną się psuć. Idealnie ususzone grzyby można ukruszyć w palcach. Suszone grzyby należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, bez dostępu światła i powietrza, chronić przez wilgocią. Odpowiednio przechowywane, można wykorzystywać nawet przez 2-3 lata.

Świeże grzyby, pieczarki


Grzyby marynowane to świetna przekąska i dodatek do mięs. Najlepiej marynuje się grzyby niezbyt twarde – borowiki, gąski, koźlaki, boczniaki, rydze, maślaki a nawet pieczarki, sprawdzą się wyśmienicie. Pamiętajmy jednak, że grzyby w marynacie słodko-kwaśnej wymagają pasteryzacji, zaś te w kwaśnej już niekoniecznie. Tak przygotowane grzyby można przechowywać nawet do roku.
Mrożenie to także doskonały sposób na przechowywanie grzybów. Najlepiej wybierać w tym celu okazy najlepszej jakości, dobrze sprawdzą się te mające zwarty miąższ – takie jak np. kozaki, prawdziwki, podgrzybki czy rydze. Grzyby mrożone mogą być jedynie oczyszczone i nieumyte lub też uprzednio obgotowane – to kwestia sporna i zależy od osobistych preferencji. Mrożenie zapewnia grzybom przydatność do spożycia przez co najmniej kilka miesięcy.

Rate this post

1 thought on “Marynowane, duszone, suszone czy smażone – jak przyrządzać grzyby?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here