Łódzkie

Zapraszam Was do kilku miejsc w łódzkim, które odwiedzaliśmy przejazdem, przy okazji innych wycieczek.

Ostatnio trafiliśmy do Wapiennik. Przepiękne miejsce. Cudowne, malownicze widoki, cisza i spokój. Można się opalać, odpoczywać, nurkować. Świetne miejsce na weekendowy wypad za miasto. Niestety wokół tyle śmieci, że aż brakuje słów. Dlaczego las jest traktowany jak śmietnik? Szkoda, że nikt z tym nic nie robi, bo miejsce jest bajeczne.

Wycieczki7

W Boże Ciało zapraszam na tradycyjną łowicką procesję do Łowicza. Mimo panującego upały byliśmy zachwyceni.

Wycieczki6

Przejeżdżając kiedyś przez Białą Rawską zobaczyliśmy drogowskaz na pałac, nie trzeba było dwa razy powtarzać 😉 Pałac z cegły, przypominający zameczek, zbudowany około połowy XIX wieku dla majora wojsk polskich – Aleksandra Leszczyńskiego. Po wojnie była tam izba porodowa i apteka. Pełnił także funkcje mieszkalne. Obecnie częściowo odremontowany. Mieści się w nim restauracja.

DSC_1348

W Piotrkowie możemy podziwiać dwie piękne, historyczne budowle. Zamek powstał w latach 1512-1519 na zlecenie króla Zygmunta I Starego. Jest to 4-piętrowa wieża mieszkalna z cegły i piaskowca. Częściowo zniszczona w Potopie Szwedzkim. Obecnie jest siedzibą muzeum. Najtrafniej charakter budowli oddaje określenie „pałac wieżowy”.

DSC_3770

Druga z nich to pałac Bykowskich. Pierwotnie zamek, obecnie pałac w Bykach został wzniesiony w XV-XVI wieku w stylu późnogotyckim przez rodzinę Jaxów herbu Gryf. W latach 1959-1964 zamek przeszedł gruntowny remont. Kolejno w budynku swe siedziby miały: Technikum Rolnicze, Policealne Studium Weterynaryjne, Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. Od roku 1980 mieści się tu Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Park został mocno okrojony i na dobrą sprawę został z niego kawałek trawnika i kilka drzew. Jenak po dziś dzień pałac robi ogromne wrażenie. To monumentalna budowla i możemy tylko sobie ją wyobrażać w latach świetności.

DSC_3750

W drodze na jedną z wycieczek zatrzymaliśmy się w Lutomiersku. Budynek, który obecnie jest siedzibą szkoły muzycznej ma bardzo bogata historię. Powstanie zamku w Lutomiersku datuje się na schyłek XV wieku. Dopiero od połowy XVII wieku swoją siedzibę miał tu klasztor. Zniszczony w czasie I wojny światowej, został odbudowany i w roku 1925 oddany do użytku Salezjanom. Ponownie zniszczony w czasie II wojny światowej, został odbudowany i ulokowano w nim salezjańską szkołę średnią.

DSC_1668

Pałac w Woli Chojnata jest położony przy głównej drodze, otacza go park. Został wzniesiony w roku 1873 przez rodzinę Węsierskich. Obecnie mieści się tam hotel z możliwością organizacji imprez okolicznościowych. Pałac prezentuje się przepięknie, dzięki prywatnemu właścicielowi znowu przezywa okres świetności 🙂

DSC_1340

W sezonie letnim warto wybrać się na Jarmark Spalski. Jarmark naprawdę robi wrażenie. Mnóstwo stoisk z antykami i rękodziełem. Jest w czym wybierać. Na obejrzenie wszystkiego warto zarezerwować trochę czasu i podziwiać unikaty przywiezione na sprzedaż. Nie zabraknie też pajdy chleba ze smalcem, swojskich wędlin i przypraw. W słoneczny dzień warto spędzić tam popołudnie.

Różne1

W Rawie Mazowieckiej napotkacie pozostałości zamku. Do dzisiejszych czasów zachowała się tylko wieża, obecnie zabezpieczona i udostępniana turystom. Trochę dziwne wrażenie robią zabetonowane fundamenty.

20190330_120941

Przy okazji Święta Kwiatów w Skierniewicach zobaczyliśmy Pałac Prymasowski;

DSC_1488

Przejeżdżając przez Sulejów, koniecznie zatrzymajcie się przy klasztorze cystersów.

Wycieczki5

Spacerując po Lesie Łagiewnickim trafimy na dwie barokowe kapliczki drewniane. Zachowały się do czasów obecnych jako jedyne z całego zespołu franciszkańskich kaplic łagiewnickich, liczącego sześć obiektów. Wszystkie nawiązywały do objawień św. Antoniego w latach 70. XVII wieku.

DSC_1526

W drodze powrotnej z jednej z wycieczek zapuściliśmy się wgłąb Krośniewic, przez które przejeżdżamy niezliczona ilość razy w drodze na działkę, żeby zobaczyć pałac  zbudowany w II połowie XIX wieku dla Pelagii Rembielińskiej z domu Zamojskiej. Do 2010 roku znajdowała się z nim szkoła, a od tamtej pory trwają spory sądowe ze spadkobiercami. Miasto w międzyczasie otrzymało fundusze unijne na rewitalizację pałacu, ale musiało je zwrócić w związku z toczącym się sporem o własność… Zarówno pałac jak i park czekają swoich lepszych dni.


DSC_1322

Przejeżdżając przez Pabianice warto się zatrzymać, by obejrzeć Dwór Kapituły Krakowskiej i przespacerować po otaczającym go parku.

DSC_6417

5 uwag do wpisu “Łódzkie

Dodaj komentarz