DIETA BEZGLUTENOWA BEZMLECZNA, KULINARNE

Jak gotować szparagi: białe i zielone?

Jak gotować szparagi białe i zielone
 

 

Jak gotować szparagi białe i zielone

Szparagi.

 
To jest danie, do którego jeszcze nie udało mi się przekonać moich dzieci. Które niemniej podbiło moje serce i moje podniebienie.
 
Niemniej….
 

Moja młodsza córeczka zapytała się po prostu: Mamo, czy dzisiaj są dżdżownice na obiad?

 
Bo ona owszem lubi dżdżownice, takie żywe. Bo w przedszkolu dowiedziała się, że dżdżownice pomagają w przygotowaniu kompostu. 
 
A ja tu próbuję przekonać ją do szparagów (bo sezon). Kiedy te podane na talerzu skojarzyły się jej z dżownicą.
 
Ale nie zniechęcam się: podobno, żeby przekonać dziecko do czegoś “nowego” na talerzu trzeba postawić to przed nim większą ilość razy, aż chwyci. 
 
Tymczasem szparagi można przygotować całkiem prosto.
 
Zarówno te moje ulubione – białe, chyba bardziej wyraziste w smaku i w sumie łatwiejsze w przygotowaniu.
 
Jak i te zielone, w przypadku których cała trudność polega na tym, że bardziej zdrewniałe łodyżki gotuje się dłużej niż ich wiotkie czubki. I najlepiej byłoby gotować je na pionowo, końcówki zanurzone w wodzie, a czubki miękące w oparach pary. Niemniej można je gotować zupełnie tradycyjnie.
 

View this post on Instagram

Szparagi. To jest danie, do którego jeszcze nie udało mi się przekonać moich dzieci. Moja młodsza córeczka zapytała się po prostu: Mamo, czy dzisiaj są dżdżownice na obiad? Bo ona owszem lubi dżdżownice, takie żywe. Bo w przedszkolu dowiedziała się, że dżdżownice pomagają w przygotowaniu kompostu. A ja tu próbuję przekonać ją do szparagów (bo sezon). Kiedy te podane na talerzu skojarzyły się jej z dżownicą. Ale szparagi można przygotować całkiem prosto. Zarówno te moje ulubione – białe, chyba bardziej wyraziste w smaku i w sumie łatwiejsze w przygotowaniu. Jak i te zielone, w przypadku których cała trudność polega na tym, że bardziej zdrewniałe łodyżki gotuje się dłużej niż ich wiotkie czubki. I najlepiej było by gotować je na pionowo, końcówki zanurzone w wodzie, a czubki miękące w oparach pary. Niemniej można je gotować zupełnie tradycyjnie. No i niemniej białe i zielone szparagi gotuje się je podobnie. Tylko z tą różnicą, że białe szparagi można w całości zanurzyć w wodzie do gotowania. Zielone dobrze by było ustawić na pionowo, bo jest duża różnica między ich zdrewniałymi łodyżkami, które wymagają dłuższego gotowania niż ich górą – delikatniejszą główką zielonych szparagów, którą właściwie można by ugotować w parującej parze. Ale generalnie: myjemy szparagi pod zimną wodą. Odcinamy końcówki (1/3 długości). Leciutko obieramy (zaczynając od góry, w kierunku dołu), skórkę, szczególnie tę bardziej zdrewniałą, która znajduje się w dolnej części łodyżki szparagów. Gotujemy wodę. Gotującą się wodę solimy i leciutko wyostrzamy jej smak dodatkiem cukru. Wkładamy szparagi i gotujemy przez kilka minut (5 -6 minut) aż zmiękną. Można podawać i można je gotować z dodatkiem tłuszczu (np masła – białe szparagi). Można podawać je tylko polane tłuszczem, przysypane serem parmezanem, czy żeby było bez produktów mlecznych – posypane pietruszką. U mnie z dodatkiem ryżu i no cóż – wciąż jestem na diecie mięsnej – mimo że ograniczam jego ilości w swojej codziennej diecie – mięsne klopsiki z ziołami. Smacznego Pozdrawiam serdecznie Beata

A post shared by Beata Redzimska Moda Na Bio (@beatared) on

No i niemniej: białe i zielone szparagi gotuje się je podobnie. Tylko z tą różnicą, że:
 
Białe szparagi można w całości zanurzyć w wodzie do gotowania.
Zielone dobrze by było ustawić na pionowo, bo jest duża różnica między ich zdrewniałymi łodyżkami, które wymagają dłuższego gotowania niż ich górą – delikatniejszą główką zielonych szparagów, którą właściwie można by ugotować w parującej parze. 
 
Ale generalnie:
 
 
Jak gotować szparagi białe i zielone

Przygotowanie:

  1. Myjemy szparagi pod zimną wodą.
  2. Odcinamy końcówki (1/3 długości).
  3. Leciutko obieramy (zaczynając od góry, w kierunku dołu) skórkę, szczególnie tę bardziej zdrewniałą, która znajduje się w dolnej części łodyżki szparagów. 
  4. Gotujemy wodę.
  5. Gotującą się wodę solimy i leciutko wyostrzamy jej smak dodatkiem cukru.
  6. Wkładamy szparagi i gotujemy przez kilka minut (15 minut) aż zmiękną.
  7.  Można podawać i można je gotować z dodatkiem tłuszczu (np masła – białe szparagi). Można podawać je tylko polane tłuszczem, przysypane serem parmezanem, czy żeby było bez produktów mlecznych – posypane pietruszką. 

U mnie z dodatkiem ryżu i no cóż – wciąż jestem na diecie mięsnej – mimo że ograniczam jego ilości w swojej codziennej diecie – mięsne klopsiki z ziołami.

Jak gotować szparagi białe i zielone

 

Jak gotować szparagi białe i zieloneJak gotować szparagi białe i zielone

Jak gotować szparagi białe i zielone

Smacznego 

Pozdrawiam serdecznie 

Beata

 

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(2) Komentarze

  1. Szparagi uwielbiamy, ale jemy zazwyczaj albo pieczone albo zupę krem 🙂 Gotowane jakoś nigdy nie wyszły mi idealne.

  2. WOW!! Fantastyczne te zdjęcia dań!

    Uwielbiam szparagi, jednak niestety tylko czubki 😉 Szkoda, ze sezon na nie jest tak rkótki, bo te złoika to zupełnie inna historia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *