Sernik kajmakowy z popcornem (test piekarnika parowego)

Sernik z kajmakową masą serową, na spodzie z herbatników  oraz polewą z kajmaku i popcornem. Wyjątkowy w smaku! Bardzo kremowy, dosłownie rozpływający się w ustach. Z pewnością należy go grona najlepszych serników, jakie jadłam. Nie jest przesłodzony, gdyż nie dodałam do niego dodatkowo cukru - słodzony jest tylko masą kajmakową, która dla mnie jest wystarczająco słodka. Ale jeśli lubicie bardzo słodkie ciasta to możecie dodać trochę cukru do masy serowej.
Dodatek popcornu na wierzchu nie tylko super się prezentuje, ale również świetnie komponuje się z masą krówkową. Dzięki temu całość zyskała oryginalny charakter oraz smak.
Idealny zarówno na co dzień, jak i od święta...

P.S. Serniki to mają do siebie, że podczas pieczenia lubią pękać. Dzieje się tak, gdy w piekarniku nie ma dostatecznej wilgotności. Ale jest na to sposób! Nowe piekarniki parowe Electrolux posiadają specjalną funkcję, dzięki której w piekarniku panuje odpowiednia wilgotność, a obieg gorącej pary gwarantuje równomierne pieczenie. Dzięki temu serniki nie pękają i równomiernie rosną.
Więcej informacji pod przepisem ⇩



Składniki:

Spód:
  • 100 g herbatników
  • 50 g masła
Masa serowa:
  • 500 g twarogu sernikowego
  • 3 jajka
  • 200 g kajmaku
  • 100 ml śmietanki 30%
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
  • 200 g kajmaku
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki śmietanki 30%
  • popcorn bez soli


Wykonanie:

Spód:
Herbatniki kruszymy na miałko i dodajemy roztopione masło. Wszystko razem dokładnie mieszamy i powstałym "mokrym piaskiem" wylepiamy dno tortownicy (średnica 18 cm), wyłożone papierem do pieczenia, mocno dociskając. Wkładamy do lodówki.

Masa serowa:
Twaróg przenosimy do miski i miksujemy. Dodajemy po jednym jajku, cały czas miksując. Następnie dodajemy kolejno: kajmak oraz śmietankę. Po każdym dodanym składniku masę krótko miksujemy. Na końcu dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy do połączenia składników. Masę sernikową wykładamy na spód herbatnikowy i wyrównujemy. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni (najlepiej z funkcją pary) na około 60-70 min. Studzimy w lekko uchylonym piekarniku.

Polewa:
Kajmak miksujemy razem z masłem i śmietanką do uzyskania jednolitej konsystencji.
Gotową polewę wykładamy na wierzch wystudzonego sernika i posypujemy popcornem.




Kilka słów o piekarniku parowym:


Model mojego piekarnika to:
Electrolux seria 600 SteamBake EOD5C71Z




A oto jego zalety:
  • przycisk SteamBake - wystarczy nalać wody do komory na dnie piekarnika i nacisnąć przycisk SteamBake, aby zapewnić dostateczną wilgotność, która wspomaga wyrastanie ciasta, dzięki czemu pozostaje delikatne i miękkie w środku. Gorące powietrze tworzy się złocistą, chrupiącą skórkę. Dzięki funkcji pary ciasta nie pękają, a mięso czy ryby się nie wysuszają.
  • termosonda - monitoruje temperaturę wnętrza potrawy, bez ryzyka niedopieczenia czy przepieczenia. Gdy potrawa jest gotowa, termosonda zasygnalizuje zakończenie pieczenia i wyłączy piekarnik. Świetna funkcja podczas pieczenia różnego rodzaju mięs.
  • czyszczenie katalityczne - to system samoczynnego czyszczenia, który zaczyna działać automatycznie, gdy piekarnik osiąga temperaturę 250°C. Dzięki temu czyszczenie piekarnika to żaden problem.
  • wyświetlacz LED zegara - precyzyjne ustawienia czasu na wyświetlaczu LED pozwalają monitorować proces pieczenia potraw. Dodatkowo podłączając termosondę mamy wszystko pod kontrolą na wyświetlaczu.
  • szybkie i równomiernie pieczenie Even Cooking - wentylator zapewnia stały obieg gorącego powietrza, gwarantując równomierny rozkład temperatury. W takich warunkach potrawy mogą być pieczone w niższej nawet o 20% temperaturze w porównaniu do piekarników tradycyjnych, co umożliwia oszczędność czasu i energii
  • funkcje piekarnika: grzanie dolne, konwencjonalne/tradycyjne pieczenie, rozmrażanie, szybkie grillowanie, delikatne nawilżanie, pizza, termoobieg PLUS STEAM, grillowanie turbo
  • Safe to Touch - drzwi piekarnika nawet w momencie pieczenia są zimne i bezpieczne w dotyku, a zamontowana blokada przed dziećmi uniemożliwia im otwarcie piekarnika nawet podczas pieczenia
  • Soft Closing - drzwi piekarnika z mechanizmem Soft Closing zamykają się płynnie i bezgłośnie, aby zatrzymać w środku najlepszy smak potraw 





Podsumowując, dzięki piekarnikom parowym nasze gotowanie może osiągnąć wyższy poziom.
Pieczenie z dodatkiem pary pozwala wydobyć najlepsze smaki potraw, zachowując więcej składników odżywczych, witamin i minerałów. Dodatkowo zwiększenie wilgotności podczas pieczenia zapewnia soczystość potraw i zapobiega ich wysuszaniu, a także pozwala gotować potrawy do 20% szybciej. Soczystość zapewniona jest również podczas odgrzewania.
Funkcja ta pozwala skrócić czas i zmniejszyć temperaturę pieczenia.

Poza funkcją pary, piekarnik posiada też inne, przydatne funkcje, jak: rozmrażanie, szybki grill, turbo grill czy funkcja do wypieku pizzy. 
Ponadto piekarnik zawiera termosondę, która zwiększa kontrolę nad procesem pieczenia.
Dużą zaletą jest również to, że piekarnik wyłącza się automatycznie po upływie ustawionego czasu lub konkretnej godziny, bo możemy ustawić zarówno czas pracy urządzenia, jak i czas wyłączenia urządzenia.

Jestem bardzo zadowolona ze zmiany piekarnika ze zwykłego na ten z funkcją pary. Cały czas go poznaję, ale już wiem, że zostanie u mnie na dłużej.
Piekarnik parowy zapewnia lepszy wygląd oraz smak wypieków i z pewnością zachwyci nie jednego miłośnika pieczenia czy gotowania.
Uważam, że warto w niego zainwestować, bo piekarnik to urządzenie, które kupujemy nie na chwilę, ale na lata. Dlatego warto kupić taki, z którego będziemy zadowoleni!










* Wpis powstał we współpracy z Electrolux









Komentarze

  1. O ja cie muszę spróbować

    OdpowiedzUsuń
  2. Jacież ale on apetycznie wygląda... no i jeszcze ten popcorn!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę spróbować z tym popcornem :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny