Jak czyścić i przygotowywać rybę
Porady kulinarne i ciekawostki

Jak czyścić i patroszyć rybę?

Spożywanie mięsa ryb, szczególnie tych bogatych w kwasy omega-3 jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia, gdyż wspiera pracę mózgu i układu krążenia. Czasy, kiedy to jadało się ryby z przymusu raczej minęły. Mnogość przepisów i sposobów przyrządzania ryb jest tak obfita, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich najsmaczniejszą dla siebie wersję ryby. Zanim jednak zabierzemy się za przygotowywanie potraw z ryb, warto uprzednio nauczyć się je właściwie oporządzać.

Świeżo złowiona ryba z wędką

Najpierw przygotuj niezbędne narzędzia

Aby patroszenie i czyszczenie ryby szło nam łatwo, musimy uprzednio wyposażyć się w odpowiednie przyrządy. Do patroszenia ryby będzie nam potrzebny ostry nóż, który pomoże nam ją sprawnie oporządzić, a do tego dwa pojemniki – jeden na rybie mięso, a drugi na wnętrzności i inne odpadki. Przyda się także folia lub worek, łyżka stołowa i deska do krojenia (są nawet takie specjalnie dedykowane do ryb).

Poszczególne etapy przygotowania ryby

Jedyną rybą słodkowodną, która może się poszczycić chudym mięsem o największej zawartości niezwykle cennych kwasów omega-3 jest pstrąg. Warto więc sięgać po niego w kuchni jak najczęściej – choć dwa razy w tygodniu. Jak oporządzić pstrąga?

Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak oczyścić pstrąga ze śluzu, by ułatwić sobie jego czyszczenie to warto uprzednio rybę dokładnie umyć pod zimną, bieżącą wodą, a jeśli okaz nadal jest zbyt śliski – wtedy z pewnością pomocne okaże się przetarcie ryby solą.

Patroszenie ryby zaczynamy od wbicia noża w brzuch (od strony ogonowej) i rozcięcia jamy brzusznej aż do głowy. Należy jednak uważać, by nie wbijać noża zbyt głęboko, gdyż możemy w ten sposób uszkodzić wnętrzności ryby i niechcący zanieczyścić mięso, które będzie trzeba wyrzucić. Kolejną czynnością jest rozchylenie ryby i delikatne usunięcie wnętrzności. Następnie należy rybę opłukać zimną wodą. W dalszej części trzeba pozbyć się ciemnej tkanki w brzuchu ryby (najlepiej wykonać to łyżką) oraz odciąć odbyt.

W przypadku ryb takich jak pstrąg zwykle pozostawia się głowę, gdyż łatwiej dzięki temu zachować ją w całości podczas obróbki termicznej. Jeśli jednak wolimy pozbyć się rybiej głowy, to po jej odcięciu znów należy filety dobrze opłukać. Kwestia tego, jak oczyścić rybę z łusek nie jest skomplikowana – wystarczy tępą stroną noża zeskrobywać łuski, robimy to pod włos, rozpoczynając od ogona, aż do całkowitego oczyszczenia ryby. Gdy już wiemy, jak oskrobać pstrąga, kolejnym (choć opcjonalnym) krokiem jest usunięcie płetw oraz skóry.

Ryba przygotowywana na ruszcie

Stopień czyszczenia ryby zależy od tego, jak chcemy ją przyrządzić

Niektóre czynności z wyżej wymienionych pomija się w zależności od planowanego sposobu na przyrządzenie ryby. Jeśli na przykład planujemy zjeść pstrąga z grilla, wtedy nie tylko nie powinno się odcinać mu głowy, ale także pozostawić skórę (chrupiąca pieczona skórka to dla wielu prawdziwy przysmak). Wątpliwości może wzbudzać też to, czy skrobać pstrąga do wędzenia. Otóż, nie powinno się tego robić – rybę należy jedynie wypatroszyć i wyciąć skrzela.

4.5 / 5 ( 2 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here