wołowina
Porady kulinarne i ciekawostki

Jak kroić mięso wołowe i dlaczego to takie ważne?

Wielu osobom wydaje się, że wykonywanie podstawowych czynności w kuchni to rzeczy proste i nie wymagające większego wysiłku. Jednak nawet te z pozoru najprostsze działania przeprowadzane w nieprawidłowy sposób mogą zaważyć np. na jakości przyrządzanej przez nas potrawy. Do takich czynności zalicza się krojenie mięsa wołowego, które to w szczególności wymaga od nas prawidłowej „opieki”.

Mięso wołowe jak je przygotować, moje porady kulinarne

Wołowina – jedno z najlepszych rodzajów mięsa

Mięso wołowe na polskich stołach nie gości tak często jak wieprzowina czy drób. Jest to spowodowane jego wyższą ceną, a także błędnym przekonaniem, że wołowina jest bardzo trudna w przygotowaniu, a o zadowalający nas efekt końcowy potrawy, której jest ona głównym składnikiem jest niezwykle ciężko. Podobnie jak z innymi rodzajami mięs, trzeba wiedzieć jak z poszczególnymi partiami wołowiny należy postępować – delikatne części, takie jak polędwica wołowa, rostbef i antrykot potrzebują krótszej obróbki termicznej, natomiast łopatka, mostek, szponder czy udźce wymagają wydłużenia tego procesu, ale są równie smaczne i przede wszystkim – również tańsze.

 

Jak powinno się kroić mięso wołowe?

Podstawową czynnością, która w ogromnej mierze decyduje o jakości przyrządzonego przez nas mięsa jest właściwe jego pokrojenie. Wbrew pozorom nie można go kroić tak, jak się nam to podoba. Nóż użyty do tej czynności musi być ostry, aby nie kaleczyć i nie szarpać mięsa, ponadto krojenie musi być zawsze wykonywane w poprzek włókien, dzięki czemu wołowina poddana późniejszej obróbce termicznej będzie miękka i soczysta. Jeśli mięso wołowe pokroimy wzdłuż włókien, to będzie ono trudne do pogryzienia.

Krojenie steków z mięsa wołowego

Robisz steki? Grubość kawałków mięsa ma znaczenie

Steki są jednymi z najpopularniejszych dań tworzonych z mięsa wołowego (potrawę tą wykonujemy m. in. z polędwicy lub karkówki). Oczywiście także w tym przypadku należy kroić wołowinę w poprzek włókien mięśniowych. Im grubszy będzie stek (standardowy ma ok. 2 cm grubości), tym dłuższy będzie czas jego smażenia, choć jest to zależne od preferencji osób go spożywających. Można go wysmażyć w dowolnym stopniu – całkowicie (ok. 6 minut z każdej strony), średnio (ok. 4 min. każda strona) lub pozostawić surowym w środku (stek krwisty smażony 1-2 minuty z obu stron). Ważne, aby po usmażeniu steku dać mu trochę odpocząć (ok. 5-10 minut) zanim podamy go gościom. Soki wewnątrz mięsa w tym czasie przesiąkają tkanki i gęstnieją uwalniając tym samym niepowtarzalny aromat i smak.

Jeśli chcemy sprawdzić stopień wypieczenia steku, to możemy go nacisnąć – im będzie twardszy, tym lepiej wypieczony. Kiedy chcemy uniknąć nadmiernego jego wysuszenia, warto nasz stek włożyć do piekarnika (rozgrzanego do 200 st.) zanim dojdzie na patelni i w ten sposób nabierze on równowagi między soczystością a kruchością.

Jak widać, krojenie mięsa wołowego nie jest trudną czynnością, musi być po prostu wykonane w prawidłowy sposób. Ćwiartowanie wołowiny jest uwerturą, która w dużej mierze pozwoli nam osiągnąć efekt miękkiego i kruchego mięsa w przygotowywanej przez nas potrawie.

4.5 / 5 ( 2 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here